Gå til innhold
Hundesonen.no

Fått meg ny valp, schæfer! :)


GermanShepherd
 Share

Recommended Posts

Heisann, jeg skal nå hente meg ei lita schæfertispe valp til helgen. (hun blir 10 uker på søndag)

Og jeg vil gjerne begynne litt smått med utstilling med henne, da jeg ikke har kunnet stilt ut mi andre schæfertispe, pga bittefeil. :)

Men jeg har aldri vært med på noen utstillinger, og aner ikke hvor jeg skal begynne.

Noen her som holder på meg schæfer og kan gi meg tips om hvordan jeg skal trene valpen og meg selv til å bli kvalifisert til å bli med på utstillinger? :)

Eller som kan gi meg link, tips til bok eller noe annet, alt som kan hjelpe oss :-D

Tusen takk på forhånd! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle kan stille ut hunden sin. Men det er jo en fordel at den blir litt ustillingstrent først. Nå har ikke jeg schäfer så har ingen tips i forhold til den litt spesielle formen å stille denne rasen på utstillinger (oppstilling og fremvisning i trav gjøres gjerne litt annerledes enn på andre raser). De bitene får du sikkert hjelp til hos Norsk Schäferhund Klubb.

Men noe er jo generelt for alle raser.

Du kan begynne med å lese NKKs artikkelserie "ny i ringen" den er ganske bra: http://viewer.zmags.com/publication/c9faee6a#/c9faee6a/1

Denne boka er også ganske fin: med hund på utstilling

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer!

Finn din nærmeste schæferhundklubb og still opp på treninger. Eller hør med oppdretter om de kan være til hjelp. Det å stille schæfer er litt mer jobb enn å stille en chi og krever en del trening både for deg og hunden *dukker*. Stort sett så bruker man også handlere for å vise frem hunden, så du trenger noen allierte som kan dette :)

Det du kan gjøre alene er å trekke litt på bakbeina og lære hunden din så bli klådd på. Strekk litt på beina og plasser de der du vil de skal være og lær hunden å stå rolig selv om du ikke står rett ved siden av. Bildet er av en oppstilt hund, så du ser litt hvordan det skal se ut. Husk å se på tennene til hunden din ofte, så den blir vant til at folk på død og liv skal se på de.

urban600urma.jpg

Hvor bor du, så kan jeg prøve å guide deg i riktig retning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ikke så kjent med avdelingene der, så enten kan du titte her og se om du finner riktig avdeling, eller hør med oppdretter :)

Blir på møre og romsdal, får ta å sende de en mail og høre om påmelding og slikt :) Men tror jeg avventer på meldingen til Januar, da det er igjen 2 mnd av dette året :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er norsk schæferhundklubb avdeling møre og romsdal som er i Kristiansundsområdet :) De arrangerer Lydighetsstevne og utstilling 2 ganger i året i kristiansund hvertfall, der har jeg vært. Kjenner ikke så mange av de, men de jeg har hilst på har vært trivelige folk. Tipper de arrangerer faste treninger i uka, så om jeg var deg så ville jeg kontaktet de og møtt opp på trening og blitt kjent med de ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...