Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann, jeg skal nå hente meg ei lita schæfertispe valp til helgen. (hun blir 10 uker på søndag)

Og jeg vil gjerne begynne litt smått med utstilling med henne, da jeg ikke har kunnet stilt ut mi andre schæfertispe, pga bittefeil. :)

Men jeg har aldri vært med på noen utstillinger, og aner ikke hvor jeg skal begynne.

Noen her som holder på meg schæfer og kan gi meg tips om hvordan jeg skal trene valpen og meg selv til å bli kvalifisert til å bli med på utstillinger? :)

Eller som kan gi meg link, tips til bok eller noe annet, alt som kan hjelpe oss :-D

Tusen takk på forhånd! :)

Skrevet

Alle kan stille ut hunden sin. Men det er jo en fordel at den blir litt ustillingstrent først. Nå har ikke jeg schäfer så har ingen tips i forhold til den litt spesielle formen å stille denne rasen på utstillinger (oppstilling og fremvisning i trav gjøres gjerne litt annerledes enn på andre raser). De bitene får du sikkert hjelp til hos Norsk Schäferhund Klubb.

Men noe er jo generelt for alle raser.

Du kan begynne med å lese NKKs artikkelserie "ny i ringen" den er ganske bra: http://viewer.zmags.com/publication/c9faee6a#/c9faee6a/1

Denne boka er også ganske fin: med hund på utstilling

Skrevet

Gratulerer!

Finn din nærmeste schæferhundklubb og still opp på treninger. Eller hør med oppdretter om de kan være til hjelp. Det å stille schæfer er litt mer jobb enn å stille en chi og krever en del trening både for deg og hunden *dukker*. Stort sett så bruker man også handlere for å vise frem hunden, så du trenger noen allierte som kan dette :)

Det du kan gjøre alene er å trekke litt på bakbeina og lære hunden din så bli klådd på. Strekk litt på beina og plasser de der du vil de skal være og lær hunden å stå rolig selv om du ikke står rett ved siden av. Bildet er av en oppstilt hund, så du ser litt hvordan det skal se ut. Husk å se på tennene til hunden din ofte, så den blir vant til at folk på død og liv skal se på de.

urban600urma.jpg

Hvor bor du, så kan jeg prøve å guide deg i riktig retning.

Skrevet

Er ikke så kjent med avdelingene der, så enten kan du titte her og se om du finner riktig avdeling, eller hør med oppdretter :)

Blir på møre og romsdal, får ta å sende de en mail og høre om påmelding og slikt :) Men tror jeg avventer på meldingen til Januar, da det er igjen 2 mnd av dette året :)

Skrevet

Det er norsk schæferhundklubb avdeling møre og romsdal som er i Kristiansundsområdet :) De arrangerer Lydighetsstevne og utstilling 2 ganger i året i kristiansund hvertfall, der har jeg vært. Kjenner ikke så mange av de, men de jeg har hilst på har vært trivelige folk. Tipper de arrangerer faste treninger i uka, så om jeg var deg så ville jeg kontaktet de og møtt opp på trening og blitt kjent med de ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...