Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann, jeg skal nå hente meg ei lita schæfertispe valp til helgen. (hun blir 10 uker på søndag)

Og jeg vil gjerne begynne litt smått med utstilling med henne, da jeg ikke har kunnet stilt ut mi andre schæfertispe, pga bittefeil. :)

Men jeg har aldri vært med på noen utstillinger, og aner ikke hvor jeg skal begynne.

Noen her som holder på meg schæfer og kan gi meg tips om hvordan jeg skal trene valpen og meg selv til å bli kvalifisert til å bli med på utstillinger? :)

Eller som kan gi meg link, tips til bok eller noe annet, alt som kan hjelpe oss :-D

Tusen takk på forhånd! :)

Skrevet

Alle kan stille ut hunden sin. Men det er jo en fordel at den blir litt ustillingstrent først. Nå har ikke jeg schäfer så har ingen tips i forhold til den litt spesielle formen å stille denne rasen på utstillinger (oppstilling og fremvisning i trav gjøres gjerne litt annerledes enn på andre raser). De bitene får du sikkert hjelp til hos Norsk Schäferhund Klubb.

Men noe er jo generelt for alle raser.

Du kan begynne med å lese NKKs artikkelserie "ny i ringen" den er ganske bra: http://viewer.zmags.com/publication/c9faee6a#/c9faee6a/1

Denne boka er også ganske fin: med hund på utstilling

Skrevet

Gratulerer!

Finn din nærmeste schæferhundklubb og still opp på treninger. Eller hør med oppdretter om de kan være til hjelp. Det å stille schæfer er litt mer jobb enn å stille en chi og krever en del trening både for deg og hunden *dukker*. Stort sett så bruker man også handlere for å vise frem hunden, så du trenger noen allierte som kan dette :)

Det du kan gjøre alene er å trekke litt på bakbeina og lære hunden din så bli klådd på. Strekk litt på beina og plasser de der du vil de skal være og lær hunden å stå rolig selv om du ikke står rett ved siden av. Bildet er av en oppstilt hund, så du ser litt hvordan det skal se ut. Husk å se på tennene til hunden din ofte, så den blir vant til at folk på død og liv skal se på de.

urban600urma.jpg

Hvor bor du, så kan jeg prøve å guide deg i riktig retning.

Skrevet

Er ikke så kjent med avdelingene der, så enten kan du titte her og se om du finner riktig avdeling, eller hør med oppdretter :)

Blir på møre og romsdal, får ta å sende de en mail og høre om påmelding og slikt :) Men tror jeg avventer på meldingen til Januar, da det er igjen 2 mnd av dette året :)

Skrevet

Det er norsk schæferhundklubb avdeling møre og romsdal som er i Kristiansundsområdet :) De arrangerer Lydighetsstevne og utstilling 2 ganger i året i kristiansund hvertfall, der har jeg vært. Kjenner ikke så mange av de, men de jeg har hilst på har vært trivelige folk. Tipper de arrangerer faste treninger i uka, så om jeg var deg så ville jeg kontaktet de og møtt opp på trening og blitt kjent med de ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...