Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er den største forskjellen/likhetene mellom de tre sjeldne gjeterhundene: Katalansk gjeterhund, Portugisisk gjeterhund, og Pyreneisk gjeterhund ?

Noen erfaringer fra rasene? Noen som kan fortelle litt, ja alt om de tre gjetehunderasene?

Ønsker svar om alt mulig på disse sjeldne hundene.

Skrevet

Jeg hadde pyreneisk gjeterhund (poil long) tidligere og var veldig fornøyd med han. Han ble dessverre avlivet drøye 5 år gml grunnet sterk HD i kombinasjon med en skade. Her i Bergen har vi 2 flinke oppdrettere av rasen så jeg kjenner flere individer ganske godt.

I 2007 var vi i Sverige på rasespesialen, der var det 97 påmeldte hunder. Det var et ganske stort sprik i mentaliteten, og den franske dommeren var tydelig mer overrasket over hundene som var åpen og sosial, enn han var sjokkert over de som glefset/bet.

Når det er sagt, jeg kan gjerne ha pyrre igjen, men jeg må ha Birk litt på avstand først for ikke å bli "skuffet". Men å være kresen på oppdretter og avlsdyr i valpejakten anbefaler jeg på det sterkeste.

Birk var en åpen og sosial gutt, relativt "feil" i forhold til standarden. En kvikk og lettlært fyr med mye humor.

Erfaringsmessig så er de fleste pyrrer kroniske matvrak som sjelden går glipp av en matbit, eller muligheten for å skaffe seg noe selv.... :P

Pyrrene er avlet frem for å varsle, og jobbe i par med pyreneerhunden som tok seg av voktingen.

Så lyd bør man ikke være helt allergisk mot ;)

Agilitypyrrene Diesel og Lui :)

(Diesel er Birk sin søster)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...