Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en staffe valp på snart 6 mnd. I sommer fikk hun en hudinfeksjon a 3 x 1,5 cm i ansiktet hvor hun mistet det meste av pelsen. Trolig et myggestikk som hun klødde seg til blods på. Dette var i juli, og pelsen er enda ikke bra på området, til tross for dyrlegebesøk, kremer og nøye stell. Infeksjonen er vel og merke helt borte ;) , men pelsen er ikke pen der og huden under en smule tørr/flekkvis hard.

Har i det siste også lagt merke til at hun har begynt å flasse litt i hodeområdet og hun har fått en til hårløs flekk på det ene beinet (ca 1 x 0,5 cm). Potene er også litt tørre. Er det vanlig med litt flassing hos valper? Har tidligere bare hatt langhårete hunder, og aldri registrert noe merkbart flass. Tidvis tørre poter vet jeg at hundene kan ha, og snuppa har vært god på å leke og bite på halen og forlabbene sine (som er mye tørrere enn baklabbene). Smører med spenol/aloe vera av og til.

Forer med orijen 2x110 g og 1x110 g v&h daglig, samt at snuppa får en spiseskje med selolje over morgenmåltidet.

Kan disse tørre/flass partiene skyldes for lite fett i maten? Vet også at noen hunder kan reagere på FOR MYE proteiner i kosten som kan resultere i flekkvis håravfall. Ellers har hun en nydelig, myk og glansfull pels som andre har bemerket :thumbs:

Tenkte bare å forhøre meg her da se, før jeg evt kontakter vet igjen. Skal på utstilling om 1 mnd og skabb liknende flekk i ansiktet er ikke helt kult da! :teehe:

Skrevet

Det kan hende hun reagerer på tørrfôret. Du kan prøve å gi bare v&h en stund, evt øke til 2/3 v&h. Er hun sjekket for demodex? De staffene jeg kjenner som fullfôres på v&h flasser ikke... Ellers er det normalt at unge staffer får en hårløs flekk på hodet, men den pleier å sitte mellom ørene :yes:

Skrevet

Takk for svar :D

Dyrlegen tok en skrapeprøve da vi var der med flekken i ansiktet. Han kunne ikke se noen form for parasitter (mistenkte demodex, men synes hun var litt for ung - 3,5 mnd). Fant vel ut at det var en "vanlig" hudinfeksjon - type infeksjon i et sår i huden. Infeksjonen ble borte med antibiotika kur og krem. Men synes bare det tar så voldsomt lang tid før pelsen på området kommer tilbake. Er utålmodig!! :angel: Hun har som alle voksende staffe-laffer, et parti mellom ørene, oppå hodet, som har litt tynnere med pels. Men dette andre er helt noe annet.

Nå skal det sies at hun ikke flasser NOE ellers på kroppen, er bare i området, nakken-hodet. Jeg skal bytte ut et måltid orijen med v&h og se om det skjer noe forandring. Nå er'a glad i å bli klødd bak ørene og i nakken, kanskje det er forklaringen :teehe: Matmor klør for hardt!

Skrevet

Altså det er flere varianter av demodex, og valper (3-6 mnd) kan lett få lokal demodex, det har absolutt noe med alder å gjøre. Og det er nettopp hodet og potene det kommer først på. (Lokal demodex skal heller ikke behandles.) Siden det kun er avgrenset til hodet og potene høres det nesten mer ut som det enn noe annet, hvis hun hadde reagert på maten er det mer logisk at hun hadde flasset på hele kroppen... Heldigvis vokser de fleste av seg lokal demodex :) La oss håpe det ikke er demodex, og hvis det er det at det bare er lokal.

Jeg ville uansett vurdert en second opinion hos en annen veterinær. Høres ikke ut som denne kunne så mye om demodex...

Og ølgjær er bra for hårveksten, gi henne litt ølgjær over maten ;)

Skrevet

Har du vurdert å gi litt lakseolje eller selolje som tilskudd på fôret? En liten dæsj med det gir fin og blank pels og hjelper også mot tørr hud og tørre poter. Inneholder verdifull Omega 3.

Det finnes mange forskjellige merker av disse oljene i handelen, og selv bruker jeg SalmoPet. Den funker så bra! Sheltien min får så glatt og fin pels (masse pels, lang) at hun ikke får en eneste snøball eller isklump i pelsen om vinteren :D Det er ganske komisk og se de andre hundene hun leker med fulle av snøklumper på brystet, i fjeset og under buken, mens min hund er helt fri.

Jeg tror det rett og slett kommer av at oljetilskuddet gjør hårene så glatte og smidige at snøen ikke klarer å feste seg. Det er ingen annen grunn egentlig, for vanligvis får sheltien ofte haugevis med snøballer i pelsen på vinteren.

REDIGERT; makan, jeg overså den linjen i innlegget ditt.... du gir allerede selolje i maten :P

Vennligst overse innlegget mitt!

Skrevet

Teserere; Takk for tips. Jeg skal ta henne med til en annen dyrlege til uka å sjekke det opp. Lest litt mer på nettet nå og ser at demodex er relativt "vanlig" blandt staffene + at bilder på nett gir meg enda mer mistanke om at det kan være det. Gidder ikke ta noen sjanser nei!

Hvor kjøper du ølgjær og hvor mye gir du pr dag?

Skrevet

Takk for gode råd altså :ahappy:

Du har ikke tilfeldigvis kjennskap til DogVitality også? Vurderer å prøve valpepakken derfra! Prøve å få opp immunforsvaret hennes litt, og se om det kan ha innvirkning på saken.

Skrevet

Da har snuppa mi fått påvist lokal dermodex i mild grad. Ingen behandling forløpig, men spesialfor i noen uker. Håper dette et noe som går fort over av seg selv!

Skrevet

Da har snuppa mi fått påvist lokal dermodex i mild grad. Ingen behandling forløpig, men spesialfor i noen uker. Håper dette et noe som går fort over av seg selv!

Bare husk at hvis du må behandle etterhvert så regnes det som generell demodex og det er arvelig. Med tanke på avl mener jeg :)
Skrevet

Stineogstaffene; Dyrlegen sa at dette virket som et lite utbrudd som var i ferd med å gå tilbake allerede. Lite midd i hver flekk. Hun fikk de to flekkene for 3 mnd siden og det har ikke kommet noe mer. MEN, hvis det ikke er borte når hunden er 12-14 mnd, så regnes det ikke lengre som lokal (valpe/unghund) demodex, og vi kan ikke bruke henne i avl. Krysser fingrene for at det er noe forbigående :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...