Gå til innhold
Hundesonen.no

Irsk og Engelsk staffe, er det 2 forskjellige raser?


Recommended Posts

Skrevet

Vel flere jeg kjenner er av den oppfatningen at det er noe som heter Irsk Staffordshire Bull Terrier og Engelsk Staffordshire Bul Terrier. Selv har jeg bare hørt om den vanlige Staffordshire Bull Terrier, som jeg antar er den de referer til som den engelske. Så hva er egentlig denne Irske? Er det en egen rase eller er det en type innen Staffen som har fått sitt eget kallerasenavn?

Kjenner jeg er rimelig forvirret over dette da jeg mener å ha lest tidligere at det ikke finnes noen irsk versjon av staffen. So enlighten me please! :sorcerer: Eventuelt slå meg med en fisk om jeg er helt på bærtur. :fish:

Skrevet

Irsk staff er formelt sett bare linjer av engelsk staff. MEN da pitbullen ble forbudt i Storbritannia var det folk som avlet pitbulle med staff for å "bevare linjene", kalte det irsk staff og skrev staffer på stamtavla. Det er sikkert folk som vet hva som er "ekte" irsk staff og hva som er pit-blandinger, jeg aner ikke.

Skrevet

Uten å ha peiling i det heletatt,så har jeg inntrykk av at Irsk staff er slankere og har lengre bein en den engelske. Regner med at det er samme rase,men at den Irske er visse linjer som er avlet på?

Skrevet

Uten å ha peiling i det heletatt,så har jeg inntrykk av at Irsk staff er slankere og har lengre bein en den engelske. Regner med at det er samme rase,men at den Irske er visse linjer som er avlet på?

Jepp.

Skrevet

Hvis du søker litt så kommer det opp en diskusjon som har vært nylig :) Der er det endel linker og informasjon om den Irske linjen.

Skrevet

Dette har Trym&Tuva tidligere skrevet:

Den ekte Irske staffen er en "blanding" mellom forskjellige linjer. Det finnes svært svært få igjen av etterkommere til disse linjene, og veldig få av dem lever utenfor UK (veit om en som har levd i Sverige) Så jeg har faktisk mine tvil om at TS sin er "ekte" det finnes mange som påstår dem avler Irske Staffer, men de avler kun Staffordshire Bull Terriere utenfor standarden (mer atletiske hunder) De som fortsatt avler på disse linjene selger ikke til hvem som helst, og det skal godt gjøres å få tak i en sånn en hvis man ikke har gode kontaker innen miljøet. Den registrers ikke i noen FCI godkjent klubb, men i div klubber i UK og USA.

Her er noen linker for de spes interreserte :)

http://www.raydelaney.net/brocstock/The_Dublin_Red_Strain.html

http://www.keetchs-irish-staffords.com/html/northford___psycho.html

http://andrewp35.webs.com/history.htm

http://www.keetchs-irish-staffords.com/html/the_flynn_strain.html

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...