Gå til innhold
Hundesonen.no

Telttur, hva trengs av liggeunderlag til hunden?


Recommended Posts

Skrevet

Vi skal overnatte i telt i helgen på stevneplassen på Karmøy. Gradestokken kryper nærmere og nærmere null nå, så jeg lurer på hv jeg trenger av liggeunderlag til Harly?

Harly er en normalpelset kelpie på 2 år.

Jeg har ikke "sovepose" til hund.

Kan det fungere med en gresshoppa madrass og sauskinn?

Bør han ha dekken på? Jeg har et tynt fleecedekken som er litt kort til han og et romslig BOT nettingdekken, kan evnt en av disse brukes el bør han ha noe varmere?

Noe mer enn håndkler, mat og skåler som er lurt å ha med?

Omtrent sånn ser en normalpelset kelpie ut, om noen skulle lure! :P

Bilde stjælt av Europia!

VakkerHarly.jpg

Skrevet

Et vanlig liggeunderlag i tykk skumplast er veldig isolerende og bra. Klipp opp i passe størrelse, så får du liggeplass til 2-4 hunder ut av ett liggeunderlag. Et dekken er nok veldig deilig for han å ha på. Gjerne et tykt vinterdekken om natta.

  • Like 1
Skrevet

Et vanlig liggeunderlag i tykk skumplast er veldig isolerende og bra. Klipp opp i passe størrelse, så får du liggeplass til 2-4 hunder ut av ett liggeunderlag. Et dekken er nok veldig deilig for han å ha på. Gjerne et tykt vinterdekken om natta.

Skumplast, hæ? :P

Da skal vi få kjøpt et tykkere dekken før helgen :)

Sjekk finn.no etter voksiposer som gies vekk, eller dundyner - godt og varmt til hunder som liker å krype inn i noe.

Smart! Takk for tips :)

Skrevet

Skumplast - vanlig sitte/liggeunderlag ;)

Åååååh! *klaske panne!* :icon_redface:

Skal få kjøpt et ull/vinterdekken før vi reiser.

Bilen skal på eu-godkjenning på fredag så kontoen er litt begrenset om dagen. Vil det bli for kaldt for han med madrass og saueskinn?

Skrevet (endret)

Bare saueskinn må da være plenty når det ikke er mange minus?

Jeg tror ikke det, men nå har jeg aldri teltet med hund før :P

Edit; et ekstra ord snek seg inn!

Takk for svar alle sammen! :)

Endret av *mokken*
Skrevet

Jeg tror ikke det, men nå har jeg aldri teltet med hund før :P

Om du skal pakke han så godt inn nå, hva med når det faktisk er kaldt? Ha med en egen ryggsekk med Harley sine varme klær? :P

Skrevet

Om du skal pakke han så godt inn nå, hva med når det faktisk er kaldt? Ha med en egen ryggsekk med Harley sine varme klær? :P

De får han i det minste bære selv i kløven sin! :lol:

Skrevet

mine har liggi på et helt vanlig liggeunderlag og rundt null så har dem gjerne hatt mulighet til å få et ullteppe over seg. Store investeringer i dyrt utstyr kan du ta når du ser at dere skal ligge mye i telt

flaten jeg hadde før han brukte en mariusgenser på vinteren. OG liggeunderlaget til nabon

Skrevet

Sist jeg telta med hund hadde jeg ikke forutsett at det skulle bli kaldt, å hadde ikke engang med liggeunderlag til dyret:s men når han prøvde å åle seg under soveposen min så fikk han på seg fleecegenseren min og han sov resten av natta alene:) har ikke du dekken, så ta med en varm genser av dine egne, eller et pledd! Nødløsninger funker fett i nød;)

Skrevet

Harly har mer pels, og er nok bedre rustet til å regulere kroppstemperaturen sin, enn goldenvalpen min. Hun syns telttur rundt 0 grader er topp stemning, stjeler et hjørne av liggeunderlaget mitt (vanlig skumplastsak) og krøller seg sammen. Siden jeg er litt hønemor, legger jeg ullgenserne min rundt henne. Når vi våkner har hun stort sett kasta klærne og ligger og blotter hele shangri-la (og jeg ligger slett ikke på liggunderlaget mitt lenger - men det gjør hun :lol: )

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...