Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en Alaska Husky/Belgisk Fårehund som er snart 10 mnd. Han elsker å løpe tur m sykkel og spurter alltid avgårde i full galopp straks vi har "tatt" av.

For at han ikke skal "dra" så mye i snora (noe jeg har hørt at dem ikke skal før de blir litt eldre), lar jeg han løpe så raskt han vil, og jeg må bare henge på for at snora skal være "slakk" (skjønt jeg klarer d aldri, siden han løper så fort, så litt stram er den hele tiden;))

Og da kan han gjerne spurte i fem minutter før jeg føler for å roe han ned i "trav". Er redd jeg skal sprenge han helt, men han virker overhodet ikke sliten, heller tvertimot. Han er snar til å begynne å spurte igjen, straks han får sjansen. Og en sykkeltur på rundt 20-30 minutter kunne han gjerne ha spurtet hele tiden. Men jeg tør som sagt ikke la han løpe så intenst sammenhengende.

Når vi da kommer hjem igjen puster og peser han som en blåsebelg! D er nesten litt ekkelt å se på, for jeg føler at jeg har sprengt han helt og at han er utslitt. Slik virker d iallefall på pusten, som går intenst!

Av og til legger han seg ned, men han kan like gjerne stå oppreist. Men hele kroppen puster liksom raskt og jeg får nesten litt vondt av han.

Er det normalt at pusten skal være på dette viset når han har løpt en sykkeltur på 20-30 minutter..??

Han er jo en Husky som etter rasen liker å løpe, så en halvtime er kanskje bare "oppvarming" for han..??

Tar gjerne imot gode, tips og erfaringer!

Kathrin :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Blanding av yndlingsrasene mine jo! Hehe tror jeg foretrekker dem hver for seg da :P

Du burde holde litt igjen på farta i starten. Hvorfor skal han ikke ha stram line? La han varme litt opp med å gå en tur med han først og start i trav når du begynner å sykle. Så kan du heller la han spurte noen økter midt på turen på grus eller annet "mykt" underlag og så roe han ned til trav igjen en stund før du er hjemme. La han gå seg litt ned og få pusten tilbake på normalen igjen før han går og legger seg/puttes i bilen.

Husk også at du har en ung hund, så ta det litt med ro med sykling en stund framover og øk gradvis.

At han puster voldsomt etter å ha holdt full gallopp i 20-30 minutter er ikke rart og i utgangspunktet ikke farlig :) Men husk at du har en blanding som antagelig er ekstremt løpsvillig. Han vil nok ikke ha vett på å begrense seg, så du må gjøre det for han.

Skrevet

Blanding av yndlingsrasene mine jo! Hehe tror jeg foretrekker dem hver for seg da :P

Du burde holde litt igjen på farta i starten. Hvorfor skal han ikke ha stram line? La han varme litt opp med å gå en tur med han først og start i trav når du begynner å sykle. Så kan du heller la han spurte noen økter midt på turen på grus eller annet "mykt" underlag og så roe han ned til trav igjen en stund før du er hjemme. La han gå seg litt ned og få pusten tilbake på normalen igjen før han går og legger seg/puttes i bilen.

Husk også at du har en ung hund, så ta det litt med ro med sykling en stund framover og øk gradvis.

At han puster voldsomt etter å ha holdt full gallopp i 20-30 minutter er ikke rart og i utgangspunktet ikke farlig :) Men husk at du har en blanding som antagelig er ekstremt løpsvillig. Han vil nok ikke ha vett på å begrense seg, så du må gjøre det for han.

Jeg har blitt fortalt at han helst ikke skal "trekke" før han er godt over året, dette pga hofteskader og lignende. Og at han fortsatt er valp og ikke fullt utviklet for langdistanseløping :)

Men ja, jeg prøver å holde igjen sånn at han ikke galopperer hele tiden. Som du sier, om han hadde hatt sjansen hadde han vel galoppert hele runden om han hadde fått lov ;) Så dette m begrensning skjønner han visst ikke selv ennå ;)

Pleier å gå mye i skogen m han også, da m seler. Da også trekker han en go del, så jeg vet ikke om dette er huskyen som styrer eller om han bare er overivrig..:)

Men å starte rolig, m noen galoppinnslag, for så å roe ned på slutten, høres ut som en grei deal :)

Er bare d at straks vi "tar av", så VIL han absolutt spurte for fullt. Og han er så overivrig og glad, at han bjeffer idet vi sykler avgårde...:) Så dette er tydeligvis noe han liker veldig godt ;)

Skrevet

Ja, d kan godt hende d :) Vet så lite om dette, annet enn d jeg har lest meg til og blitt fortalt, så jeg tar gjerne imot erfaringer fra andre på dette området :)

Men helt klart, d er en løpshund vi har så d er nok naturlig at han trives best når han får løpe ;)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg trodde det var vanlig at hunder som trenes til kjøring får trekke litt lett ganske unge?

Det finnes jo mange meninger om dette, men de fleste med (langdistanse) huskyer begynner å sette valpene inn i spann ganske tidlig ja. Litt variabelt når folk mener det er best, men mange begynner i 6-7 mnd alder. Det er også litt uenighet om de bør kjøre fort og moro eller sakte og kontrollert. Men felles er vel at poenget ikke er å trene dem fysisk enda. Det som er fokuset når de setter inn unghunder i spann er å lære dem å trekke og hvordan man skal oppføre seg i spannet :) Så det er ikke så langt at unghundene tar seg ut fysisk i starten. Jeg tror ro og kontroll med noen innslag av fart og moro er viktig i starten. Både i forhold til at en f.eks. 10 mnd gammel unghund ikke er ferdig i kroppen sin enda og løping ved siden av sykkel er ganske monoton form for trening, og fordi du trenger den kontrollen og at hunden har lært seg hvordan den skal oppføre ved syklen eller forran deg på ski :) Og så foregår den største andelen av fysisk mosjon av en unghund gjennom tur i skogen utenfor sti!

Folk som kjører nordisk med renrasa hunder (vorsteh, pointer osv) har jeg inntrykk av at venter lenger før de begynner å snørekjøre med unghundene, men det har jeg lite kunnskap om.

Skrevet

Det er vel egentlig viktigere å tenke på underlaget enn om hunden trekker i en god sele. På sykkel er det jo og grenser for hvor mye hunden faktisk trekker, sykkelen glir jo lett av seg selv bare den får litt hjelp. Og ikke minst oppvarming og nedgåing, ikke start med vill galopp. Selv om det er vanskelig... (sier hun som ofte lar hunden starte i full galopp på asfalt :icon_redface: men han er iallefall voksen og fri i alle hjørner.)

Men jeg ville heller funnet meg et stort jorde jeg, og latt hunden ta seg ut der istedenfor.

Skrevet

Joda, sykkelen glir lett av seg selv den...;) Men siden jeg holder litt igjen av og til, sånn at han ikke kunn skal spurte, ender jeg opp m at springeren har flyttet litt på seg, pga av at hunden har trukket så mye underveis...;)

Går stort sett i skog og mark da, siden jeg ikke er noen tilhenger av "asfalt-tråkking"...både for min egen del og for hundens.

Men når jeg sykler er d fordi jeg evt da ikke har anledning til skogstur, og da lar jeg han få utløp for masse opparbeidet energi gjennom sykling. Rundt i nabolaget er d "desverre" bare asfalterte gangstier, men pleier å la han få løpe såpass langt ut på kanten at han kan få gress eller gruss under labbene.

Siden dette skal være en 100% kose og familiehund, har vi ikke tenkt å bruke den til verken hundespann eller avling :) Evt trekking på ski/akebrett, måtte isåfall være d nærmeste den kommer "huskyhundespann" ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...