Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en valp som ikke syns trening er det morsomste i verden. Han gjør det han blir bedt om, men det er ingen gnist der, og fokuset detter fort ut.

Jeg trenger tips til hvordan jeg skal gjøre trening gøy (for hunden). Bruker godbit under innlæring av øvelser, men begynner gradvis å gå over til leke som belønning.

Skrevet

Har du funnet den ultimate forsterkeren? Mine hunder jobber alt de kan så lenge de har en forsterker de synes er kul nok. Kanskje du kan overraske hunden din også, bytte på belønning av ulike godbiter og leke, slik at den en gang får godbter som belønning på øvelsen og leke en annen gang? Isak har jeg gitt opp å bruke leker som forsterker på, for han synes ikke det er kult. Godbiter derimot, og spesielt pølser gjør han alt for :D

Skrevet

Det blir jo veldig generelt da: Kortere økter, hyppigere belønninger, bedre belønning/overraskelses-belønning (at hunden får noe uventa), treningspauser og kontakttrening. Hold fokuset på motivasjonen framfor hva hunden lærer. Særlig avstandsbelønning fungerer bra på shibaen min når hun er lei ihvertfall. :)

  • Like 2
Skrevet

Godt tips å fokusere mest på motivasjon :) men tror ikke jeg får til kortere økter, for det er veldig korte fra før, hehe. Innimellom øver vi bare 1-2 repetisjoner før vi gir oss.

Skrevet

Ja, min Isak elsker avstandsbelønning, spesielt om noen holder skåla og drar den rundt på bakken rundt seg, for da får han "stjele" :P Han sleit litt med motivasjonen på lineføring på dette, men gikk seg opp og ble faktisk gira under øvelsen pga den kule belønningen, kjempemoro :D Han elsker å stjele hjemme også, er en notorisk tyv, så der fikk han gjøre det han var best på :P

Noe annet som hjalp veldig på han var å holde en hel/halv pølse i hånda og la han gnage på den som belønning i stedet for å gi han en ferdig oppdelt bit.

Ellers blir det å gjøre som Kine sier og i tillegg finne ut hva hunden din synes er kulest i hele verden. Og så må man ofte jobbe med seg selv og være helt gal og lykkelig slik at det blir både bursdag og julaften når hunden lykkes :P

Skrevet

Godt tips å fokusere mest på motivasjon :) men tror ikke jeg får til kortere økter, for det er veldig korte fra før, hehe. Innimellom øver vi bare 1-2 repetisjoner før vi gir oss.

Nei, da går det ikke med så mye kortere. :P Hvordan trener du? Med Kuma så har jeg trent masse på at hun skal synes det er kult å trene. Sånn for eksempel, så ble fvf trent inn ved at hun etterhvert tilbød det i skogen. Jeg gikk alltid med godbit, så når hun kom og tok kontakt, så ble det full fest og nammis. Før jeg overså hun igjen. Da ble det jeg som avslutta mens det fortsatt var gøy, og hun som kom til meg for å trene. :)

Skrevet

Har du "trent inn" leken hans? Altså, har du utviklet leking til å bli en belønning ikke bare "noe gøy" ?

Det gjorde jeg med My under hele oppveksten, lekte mye med henne, og lekte da hun var giret og ivrig. Viktig å være litt gira selv også, for det smitter over på hunden :D Etterhvert vil hunden komme i samme gira-modus hver gang du tar frem leken (kong, ball osv) og da kan man begynne å bruke det i trening effektivt.

Underveis mens man trener inn leken, så er det lurt å trene på en slipp-kommando eller atferd samtidig, slik blir det mye bedre flyt når man bruker leker under treningen. Jeg brukte en metode jeg tror jeg leste om på klikkerklok for å lære My å slippe og nå slipper hun alt hun har i munnen :) Det jeg gjorde var at jeg lekte heftig med henne for så å bli helt kjedelig og sitte helt stille med leken i hendene. Jeg ventet henne ut mens hun dro og sleit og knurret, og når hun til slutt slapp, så begynte jeg å leke med leken igjen. Slik begynte hun å tilby slipp på egenhånd, og jeg satte kommando på det ("Takk" i vårt tilfelle)

Med litt rolige hunder tror jeg slikt har mye å si, for om man får de tente på lek, kan man hente mye motivasjon utifra det underveis i fremtiden. :) Etterhvert kan man bruke avstandsbelønning f.eks, det øker ofte motivasjonen hos mange hunder. Dessuten kan man variere så mye med lek. :)

  • Like 1
Skrevet

Nei jeg har ikke lært inn lek som belønning. Syns det er litt vanskelig, for jeg husker ikke helt hvordan jeg gjorde det med Phoebe :P Men skal begynne med å fjerne de fleste lekene hans nå og leke oftere med han. Sånn at det skal bli ekstra morsomt sammen med meg. Sånn som det er nå så er han like gira når han leker alene som når han leker med meg, hehe.

Han har vannvittig med energi i leken så målet er jo å få overført denne energien til selve øvelsene :)

Skrevet

Nei jeg har ikke lært inn lek som belønning. Syns det er litt vanskelig, for jeg husker ikke helt hvordan jeg gjorde det med Phoebe :P Men skal begynne med å fjerne de fleste lekene hans nå og leke oftere med han. Sånn at det skal bli ekstra morsomt sammen med meg. Sånn som det er nå så er han like gira når han leker alene som når han leker med meg, hehe.

Han har vannvittig med energi i leken så målet er jo å få overført denne energien til selve øvelsene :)

Det går veldig fort med en gang selve leken er blitt ordentlig lært inn! :) Når man merker at det begynner å skje, kan man begynne å legge inn miniøkter innimellom lekingen og såklart belønne med leking. F.eks plutselig stoppe og ta leken bak ryggen og bli helt kjedelig til det kommer atferder som kan belønnes (evnt. si kommandoer om hunden kan dem) og belønn en sitt/dekk/triks/whatever med å ta frem leken igjen og bli morsom. :)

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Godt tips å fokusere mest på motivasjon :) men tror ikke jeg får til kortere økter, for det er veldig korte fra før, hehe. Innimellom øver vi bare 1-2 repetisjoner før vi gir oss.

Da skal jeg gå litt mot strømmen og anbefalle lengre økter jeg. Så korte økter kan like gjerne virke mot sin hensik med at du stadig avbryter hunden så den ikke får kommet inn i "treningsmodus".

Også ville jeg lagt bort fokuset på øvelser en liten stund og jobba med å bygge opp en lek, kontakt og samarbeid. Det er ikke noe poeng i å lære hunden lydighetsøvelser hvis den ikke har noen motivasjon for å gjøre det. Lær deg å leke med hunden og lær hunden å leke med deg (uten å mase eller trykke leken på hunden). La den etterhvert gjøre enkle ting som å se på deg og følge deg før leken og når gleden og ivern etter å oppnå leken begynner du etterhvert å be om ekle kommandoer for leken. Bli mer aktiv selv, men som sakt, ikke press lek på hunden. Jobb vekk fra den.

Du må selvfølgelig gjerne bruke godbit også, men om hunden ikke syns de er noe stas virker det egentlig mer mot sin hensikt. Du skal ikke se bort i fra at godbiter blir mer stas når det blir mer stas å trene og du samtidig gjør litt mer ut av godbitene. Godbiter er praktisk fordi det går fort, men du trenger ikke bare bruke godbiter i nyinnlæring. Det går an å gradere stress/iver i lek også og er ikke noe problem å bruke lek i nyinnlæring :)

Skrevet

Jeg ville også fokusert en stund på å bygge opp leken :)

Jeg måtte trene opp Aïda til å leke, og nå er det den beste belønningen hun kan få. (hun får kun leker når jeg er tilstede, og stort sett kun når vi trener, men det er fordi hun er en liten demolitiongirl :devilbanana: )

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...