Gå til innhold
Hundesonen.no

Å være observatør på kurs- har du vært observatør på kurs ?


LinL
 Share

Recommended Posts

Heihå. Kan ikke dere som har vært observatører på kurs skrive litt om hvordan det er? Skal arrangere kurs for lp gruppa her nede, men aner virkelig ikke hvordan det er å være observatør, tenkte det hadde vært fint å skrive litt om det før folk kan begynne å melde seg på. Ingen av kursene her har hatt observatør plasser, så det er like nytt for de aktive i klubben, som det er for meg.

Hva fikk dere ut av det? Hvordan var det?

Dere som holder kurs, hvilke tilbakemeldinger har dere fått fra de med observatør plass?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært observatør ved et par anledninger, og synes det er storveis! Masse å lære ved å observere andre som jobber, og man har tid til å være superfokusert hele tiden, og slipper "gå glipp av noe" i forbindelse med forberedelser/avslutning med egen hund. Men jeg vil si at det kommer nok også an på hvordan kurset er lagt opp. Er det lite teori og kurset er lite basert på observasjon av andres trening (dvs hvis alle jobber samtidig og kursholder går til og fra og kommenterer her og der) så er det nok ikke så spennende å være observatør.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke vært observatør, men på det ene kurset jeg var på så var instruktøren slik at hun tok en og en ekvipasje foran hele gruppen, og den eneste forskjellen da fra observatør til kursdeltaker er jo at man ikke får ta med hunden til instruktøren og vist hvordan det ser ut. Men man har fortsatt lov å spørre spørsmål osv. og ofte ser man jo hunder som har lignende problemer som sine egne.

Så etterpå er det jo bare å prøve tipsene man plukker opp på sin egen hund. Jeg syntes ihvertfall observatør er veldig lærerikt, så lenge du har en hund hjemme å prøve det på :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært observatør på kurs hos Maren. Jeg hadde ikke med egen hund, men så på de andre ekvipasjene og kunne spørre om ting i pausen og slikt. En lur måte å kurses når man har en hund man kjenner rimelig godt, slik at man kan trekke paralleller til egen trening via det man observerer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var observatør på ukeskurs i sverige. Kjempelærerikt :-) For oss så satt vi å såg på, vi fikk trene egen hund i pausen og på avstand om vi ville trene mens de på kurset holdt på. Vi fikk også stille spørsmål til kursholderene. Jeg lærte en god del og fikk trent min hund en god del også.

Som obsevatør så ser du jo hvilke tips de andre får, hvilke problemer hundene har, innlæringstips og diverse problemløsninger :-) Så kan du ha dette i bakhodet når du trener egen hund. Kanskje noen har samme problem som deg selv?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...