Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

De siste dagene har jeg hatt flere hundemøter der jeg har kommet i prat med eier (gjerne på mitt initiativ :P ).

På vei hjem fra jobb i går møtte jeg en med en liten, lang hund, som jeg trodde var en dachsblanding. Den bjeffet på meg og var tydelig utrygg, så jeg ble stående litt å prate med eier og prøve å "ufarliggjøre" meg. Det viste seg at hunden var en havanaise av kanadiske linjer, og ikke en dachsblanding slik jeg først trodde.

2012-08-30%252014.34.24.jpg

(og rett rundt svingen på samme veien hjem møtte jeg verdens skjønneste lille ulldott, en 11 uker gammel sheltie som var helt uinteressert i meg. Hmf!)

I går ettermiddag var jeg på Canis-cup med Odin, og det var jo litt morsomt å treffe flere folk der som jeg kjenner fra andre sammenhenger. Det viste seg å være to fra forrige kurs, en fra sonen, en fra kurs vi gikk hos Hund i Fokus, og en fra pinscherklubben. Sistnevnte kjente jeg overhodet ikke igjen, før jeg gikk bort og spurte om det var ren pinscher. Det viste seg å være helbror til Lucas, som jo bodde her i huset da vi var i England, og Luke møtte jeg jo også før vi flyttet. Luke er veldig mye grovere bygd enn de fleste skandinaviske pinscherene, men absolutt ikke feil. Mer lik de glatthårede østerikske pinscherne f.eks. Utrolig nydelig var han ihvertfall!

Nå har jeg nettopp kommet inn fra joggetur. Hundene var så sløve, så jeg orket ikke å trekke med meg Kovu slik planen var i utgangspunktet. Og det åpner jo litt mer for hilsing på hunder og eiere. :) Første jeg møtte var ei med en riesen/lab-blanding som gikk med gå-pent sele (av typen som går under albuene). Akkurat i det jeg passerte dem kom en løs labrador bort, og de hilste og lekte litt, og blandingen kastet seg rundt i denne selen. Jeg sa til eier at hun måtte være forsiktig så han ikke fikk vonde rykk fra den selen når han lekte med den andre hunden. Men hunden hadde brukt denne siden han var valp, og nå var han 12, så det gikk fint, sa hun...

Nest møte på turen var en hund jeg først trodde var en bc-blanding, men som var en tricolor aussie. Han var kjempefin og god og myk pels, og kjempekosete! 3 år, fra en svensk oppdretter, Dragonlady elns?

Og joggeturen avsluttet med at det stod en dame med en shar pei utenfor porten vår (vi bor ved siden av barnehagen). Ikke hver dag man ser en slik hun her i strøket heller.

Mange hundemøter de siste par dagene, selv til villastrøk å være!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...