Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal kjøpe meg bil, og har lyst å ha med bilen på skolen når jeg starter der,

slik at jeg kan lufte hundene i pausene. Men da må det jo være litt forsvarlig?

Går utifra at det finnes varmevifte som går på batterier som jeg kan sette inn når det er kaldt?

Men finnes det air con som man kan sette inn når det er varmt?

En vifte føler jeg ikke vil hjelpe nok om det er skikkelig varmt..

Skrevet

Parker bilen i skyggen, ha krok på bakdøra så det blir en glippe for luft, ha alle vinduer litt nede (du får bl.annet kjøpt gitter du kan sette i vinduet) , vifte på burene osv.

Skrevet

Jeg skal kjøpe meg bil, og har lyst å ha med bilen på skolen når jeg starter der,

slik at jeg kan lufte hundene i pausene. Men da må det jo være litt forsvarlig?

Går utifra at det finnes varmevifte som går på batterier som jeg kan sette inn når det er kaldt?

Men finnes det air con som man kan sette inn når det er varmt?

En vifte føler jeg ikke vil hjelpe nok om det er skikkelig varmt..

Ja det finnes, men vet ikke hvor du kan få tak i en eller hva de koster. Men kjenner noen som har dette.

Skrevet

Anetteh: jeg vet ikke om jeg hadde greid å roe meg helt med det, tenk om jeg tenkte feil og bilen plutselig står i sola liksom :P

Kanskje med en kraftigere vifte enn de små blå fra dyrebutikken, føler ikke de hjelper stort..

Får stikke innom en biltema eller en elektrisk butikk (?) og høre om de vet om noe..

Skrevet

+ sånn silver mesh ting kan du ha over bilen også. men ja sola flytter på seg iløpet av dagen, men noen steder er jo mer skyggefulle enn andre ol.

Skrevet

Mener det er enten audi eller bmv som har solcellepanel i taket på bilen, slik at airconditionen virker selv om bilen er parkert.

Silver mesh virker bra, men er best dersom du legger det på før bilen blir varm.

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Webasto

For de som ønsker bruke mer penger på klima enn bil. For personbil ser det fortsatt ut som det bare er varmesystemer. For oss andre dødelige er det vel tips som over som gjelder. Skal du kjøpe bil kan du se etter bil med webasto dieselaggreagt innstallert, endel biler leveres med det som tilbehør i form av ekstrautstyr. Koster litt. Kjøper du Volvo 2012 får du styrt den fra iphone.

Ellers om du har tilgang på strøm, 220V typisk til motorvarmer e.l. der du parkerer så er det jo greit, hive inn en kupevarmer og ei vifte som virker på sommeren.

Endret av Kåre Lise

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...