Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har skjønt på de nye reglene at hunden trenger kun å være vaksinert tre uker før utreise til utlandet.

Gjelder dette til alle land at de ikke krever noen blodprøve lenger? (tenker ikke på ormkur krav for hvert enkelt land).

Når de da er vaksinert, hvor lenge er den gydlig da? et år?

Begge hundene er rabiesvaksinert, men hopper over det i år pga at Only kommer til å være drektig når hun egentlig skal revaksineres, og kommer da til å vaksinere henne på nytt før vi eventuelt skal til utlandet igjen.

Skrevet

Det er ikke 21 dager før utreise, men 21 dager før innreise til norge som er viktig.

Det du likevel skal tenke litt på er at om hunden ikke er vaksinert fra før vil det gå minst 14 dager før hunden oppnår immunitet. Om du da f.eks vaksinerer like før du drar vil hunden i prinsippet være ubeskyttet den første tiden før det har gått 14 dager.

Skrevet

Jeg har skjønt på de nye reglene at hunden trenger kun å være vaksinert tre uker før utreise til utlandet.

Gjelder dette til alle land at de ikke krever noen blodprøve lenger? (tenker ikke på ormkur krav for hvert enkelt land).

Når de da er vaksinert, hvor lenge er den gydlig da? et år?

Begge hundene er rabiesvaksinert, men hopper over det i år pga at Only kommer til å være drektig når hun egentlig skal revaksineres, og kommer da til å vaksinere henne på nytt før vi eventuelt skal til utlandet igjen.

Det gjelder EU og USA/Canada og noen andre områder med god kontroll på rabiestilstanden. Man krever fortsatt blodprøve fra de fleste land utenfor EU, men i et annet format enn tidligere (titer test etter 30 dager, deretter vente 3 mnd).

Vaksinen er gyldig til den dato veterinær har satt som revaksinasjonstidspunkt, og det er ett år for rabisin som er eneste rabiesvaksine tilgjengelig på det norske markedet pr idag. Mens en del andre vaksiner har varighet opp til 3 år.

Det er ikke 21 dager før utreise, men 21 dager før innreise til norge som er viktig.

Det du likevel skal tenke litt på er at om hunden ikke er vaksinert fra før vil det gå minst 14 dager før hunden oppnår immunitet. Om du da f.eks vaksinerer like før du drar vil hunden i prinsippet være ubeskyttet den første tiden før det har gått 14 dager.

Nja, ikke helt. Da de fleste land krever vaksinering 21 dager før innreise, hele EU har den samme reglen (Norge satte disse reglene i kraft for å samsvare med EUs regelverk for transport av kjæledyr). Så du må også vaksinere 21 dager før innreise til f.eks. Danmark.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...