Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg lurte på om det er mulig å reise til USA med hund?

Det kommer nok til å koste en del ekstra, men er det noen her inne som har reist til USA eller generelt reist en lang flytur med stor hund?

Noen som vet hva man på masse på når man reiser inn til USA med hund? Karantene?

- Ellen Elise

Skrevet

Mulig er det, og uten at jeg er helt sikker på alt hva det innebærer så tror jeg det er mer enn mann utsetter hunden for om det er snakk om en 'ferie tur'. Skal man flytte dit så blir det noe annet. Det er vell både lang flyreise og karantene etterpå. Også må sikkert hunden være rabies vaksinert.

Skrevet

Ok, først av alt: Nei, hunden må IKKE i karantene, hverken ved innreise til USA, eller når den kommer tilbake til Norge, så lenge du har papirene i orden. (nå snakker jeg om fastlands-USA, ikke Hawaii og Guam, de kan ha egne bestemmelser).

Jeg er helt enig i at man ikke bør ta hunden med til USA bare på ferietur. Flyreisen er veldig lang. Den varierer jo selvsagt etter hvor i USA man skal, jeg reiste fra Los Angeles til Bergen, med mellomlanding i Amsterdam. Da tok hele reisen, inklusiv venting i Amsterdam, 20 timer og 45 minutter. I tillegg må man sjekke inn flere timer i forveien når man reiser med hund, så totalt sett gikk det over et døgn fra jeg ga fra meg hunden i L.A., til jeg fikk hentet henne ut på BGO. Og du får ikke mulighet til å se hunden underveis. Hunden vil også utsettes for mange sykdommer som vi ikke har i Norge (hjerteorm, revens bendelorm, rabies, lopper, etc). Så, om det bare er snakk om en ferie, finn noen som kan passe hunden. Om du skal flytte dit, er det jo en helt annen sak :)

Jeg tror det finnes andre tråder her om å reise til USA med hund, men jeg oppsummerer kjapt:

I USA finner man de fleste av de sykdommene vi er redd for å få til Norge. Så de har få krav i forhold til innreise til landet med hund. Her (link til CDC)finner du de oppdaterte reglene om innreise til USA med hund.

Dogs must have a certificate showing they have been vaccinated against rabies at least 30 days prior to entry into the United States.

Unvaccinated dogs must be vaccinated within 4 days of arrival at their final U.S. destination and within 10 days of entry into the United States, and must be kept in confinement for at least 30 days after the date of vaccination.

I tillegg kan flyselskapene ha krav til veterinærattest, det må du eventuelt sjekke med det flyselskapet du skal reise med.

Det er også verdt å være obs på at man ikke alltid får fly med hund i USA pga temperatur. De nekter gjerne å ta med hunder når det er veldig varmt eller flere minusgrader ute. Jeg har ikke flydd med hund i sommersesongen i L.A., så jeg sjekket aldri opp i praksisen rundt dette.

USA er et listeført tredjeland, og du finner reglene om hva som må til for å ta hunden tilbake til Norge på Mattilsynets sider.

Skrevet

Tusen takk for svar :)

Det er snakk om flytting, og ikke ferie. Ville ikke ha utsatt en hund for en så lang tur bare for ferie :)

Takk igjen!

Skrevet

Da forstår jeg godt at du vil ha med hunden.

Husk å sjekke opp i lokale bestemmelser for hundehold (som hundelisens) der hvor du skal bo, og lykke til med flytting og reise :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...