Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

En ting som jeg har lurt litt ekstra på i det siste, er intelligens hos hund. Tidligere har jeg lest rangeringer av hvilke hunderaser som er mest intelligent, men har lett avfeid dette dette med ulikheter mellom raser som hvor fort de lærer, hvor førerorientert de er, hva de er avlet for osv.

Men på de tre hundene vi har nå, ser jeg faktisk ganske store forskjeller på de. Særlig virker det som om minstemann (fuglehunden) lærer vesentlig raskere enn de to andre. Det virker også som om hun klarer å forutsi og dermed unngå en del problemer. Et eksempel er når vi går tur i skogen med bånd. Innimellom vikler de seg fast ved at de går på feil side av noen trær. Fuglehunden (1,5 år) har forstått konseptet veldig raskt, og når vi nå går tur velger hun som regel veien jeg ønsker å gå (når hun går foran meg). Så istedet for å løpe tvers over et myrparti, så holder hun stien som går rundt. Kommer hun på feil side av en busk eller et tre, så er hun også veldig rask med å komme seg bak igjen og rundt treet og tilbake på stien. Mira (11 år dachs) kan klare seg tilbake igjen rundt et enkelt tre, men hun reflekterer aldri over at det kommer noen bak som ønsker å gå der det ikke ligger et tre over veien. Buster (9 år dachs) kan vi bare glemme helt hele opplegget, og velge mellom å dra han rundt eller å dra båndet rundt.

Er det noen som har noen tanker på dette området? Finnes det intelligens-tester for hunder som man kan gjennomføre hjemme, eller er dette forbeholdt institusjoner med lysende trykkebrett og godbit-skåler?

Skrevet

Et godt eksempel herfra,jeg har indipendent thinkers :)) Uintilligente hunder i manges øyne,for de har null interesse av å gjøre ting bare fordi jeg spør... De må selv se at det er en meningsfylt aktivitet vi bedriver eller det spørres om. Ellers bare går de sin vei :) Vel,jeg var på tur med 2 egne og en sheltie. Sheltien er lynsmart,kan masse komandoer og er veeldig lydhør. Mine kan ingenting,men så er de også stokk dumme :) Jeg gikk på jordene her og plutselig hadde alle tre kommetr seg over på feil side av diket som skiller markene. For bred til å hoppe over og for bratt til å krype nedi. Sheltien ble helt stresset av at vi var på hver vår side,og ble stående å bjeffe mot meg på andre siden og hoppe opp og ned. Som for å spørre "what to do??" Borzoiene tenkte seg ikke om et hundredels sekund en gang før de raste tilbake,fant overgangen de hadde brukt og var hos meg på et blunk. Sheltien skjønte fremdeles ingenting. Den måtte jeg gå rundt og vise veien tilbake til min side...

Skrevet

Jeg har et litt annerledes syn på dette. Jeg syns det er forskjell på å være lærevilling og intelligent. Jeg synes det å tenke selv og løse problemer på egenhånd er mer intelligens. Noen raser som tar ting lett er lydhøre og avlet opp til å følge kommandoer og signal (type gjeterhunder som følger føreren) Mange syns disse er intelligente fordi tar ting så fort.

Jeg har møtt hunder jeg syns ikke ser særlig smarte ut, de bare er som en robot for eieren som stirrer på en leke eller godbit. Litt sånn -jeg gjør hva som helst for deg, men slipper å tenke selv på en måte. De bare venter på neste beskjed. De er flinke på sine ting,(blir litt fiksert på sitt område hehe)

Min første hund var veldig intelligent. Hun var lærevillig og tok ting raskt og kunne veldig mye. Men hun var en problemløser på mange områder også. Hun kunne kalkulere seg til å finne letteste vei til leken som havnet på andre siden av elven (ukjent sted). istedet for å stå å ule eller hoppe i elva og svømme over, så hun over terrenget og så en bru et sykke unna som hun løp bort til over og rundt. Dette er bare ett eksempel på mange.

Nitro er også intelligent. Han har egne meninger og syns ikke det er artig å repterere slike tåpelige sitt /dekk kommandoer. Det betyr ikke at han er dum, men han selv bestemmer hva han syns er vits og ikke. Slike hunder, som "tenker" selv, føles for meg mer intelligent enn hunder som bare er fiksert på en godbit og gjør hva som helst for den. Men på slike lister vil slike hunder kalles dumme. Så jeg ser på det helt anneledes.

  • Like 2
Skrevet

Det er store forskjeller innenfor den samme problemløsning-intelligensen og. Boris hadde fått full pott på den intelligens-testen som Lille-Zara linker til. Han er veldig smart på sånne ting. Men den enkleste intelligens-leken til Nina Ottosen har han fortsatt ikke skjønt. :P

Skrevet (endret)

De smarteste hundene jeg har hatt, er de som har vært minst trenbare. De løste problemer og tenkte selv - gjerne helst når jeg egentlig ikke syns de trengte å løse problemer og tenke selv :P Nora, som er den mest trenbare hunden jeg har hatt, tenker også masse på egenhånd, men konklusjonene hennes er som regel feil, så jeg tipper hun er ganske kørka :P

EDIT: Jeg syns jo som Djervekvinnen at en hund er ganske dum om den gidder å jobbe og jobbe og jobbe bare for å få leke med tennisball eller kong eller få en pølsebit. Dinamor kalkulerte hvor mye hun gadd å jobbe for en pølsebit hun, hvis det ble for dårlig betalt, så så hun ikke noe poeng i å jobbe heller.. hehe

Endret av 2ne
Skrevet

Jeg skiller også mye på hva som er lett-trenthet og hva som er intelligens. Det er derfor jeg også tenker at når BC blir rangert som veldig intelligent er det noen som har blandet kortene litt. Det er jo litt som oss tobeinte, noen er skoleflinke men trenger ikke å være intelligente (selv om noen er begge deler). Man trenger bare å kunne sitte pent på stolen sin og følge med.

Men nå er jeg jo så heldig at jeg har fått en hund som ser ut til å være begge deler, lett-trent og "jakthund-smart". Så da satser vi på at det veier opp for mine dårlige trener-egenskaper...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...