Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kaizer blir en gang i blant kvalm, og for andre gang på ett år har han blitt kvalm i løpet av natta mens jeg sov og ikke merket noe.. Jeg våknet til oppkast på stua, en istykkertygd mp3spiller, øretlf er borte og han har spist av sløyfene på alle snøreskoa i gangen! Mp3spilleren er hel, men knust.. Sist gang spiste han kodebrikken til nettbanken,men den kom ut igjen på vei til vetrinæren!

Har noen her opplevd noe lignende? Har dere noen tips til hva jeg kan gjøre for å unngå at han spiser ting?(vil ikke stappe han i et bur).

Denne gangen fikk jeg beskjed av vetrinæren om å se an situasjonen, siden dyret virkel helt fin og alt kom ut på naturlig måte sist! Men jeg er redd for hva han kan finne på å spise neste gang:/

Skrevet

Ha han på rommet sammen med deg og rydde bort ting som kan spises. ? Og om det skjer ofte, så prøv og finn ut om det er en grunn til at han blir kvalm. For lenge mellom måltider feks kan gjøre at hunder blir kvalme.

Skrevet

Jeg tenkte på det samme som Hampus.

En annen mulighet kan være at han leter febrilsk etter noe som kan fungere som gress (cellulosefiber) for å få ut det som forårsaker kvalmen. Bare en tanke.

Skrevet

Han spiser ting definitift for å klare å kaste opp.. Han har nemlig vært slik et par ganger mens jeg har vært våken også, å det starter alltid me at han kaster opp og om han fortsatt er kvalm etter det begynner han å spise alt han finner:/ er jeg våken/hjemme når han begynner slik, så går vi ut så han får gresse. Så vil tro han spiser ting som erstatning for gress..

I dag endte det med dyrlegebesøk, med røngten og tømming av magen, og dyrlegen fikk seg en god latter av alt som kom ut:p

Jeg fikk også beskjed om å holde han i bur om natta og mens jeg er på jobb, siden han kanskje ikke er like heldig neste gang.. Men å holde han i bur 16 timer i døgnet er noe jeg virkelig ikke ønsker! Soverommet gjøres nå tomt for ting han kan spise, så blir han der om natta! Men det er lite der, og han er vant til å ha hele leiligheten å tusle på, og han sitter nesten hele dagen å ser ut av vinduet.. Kan det være en løsning med munnkurv mens jeg er på jobb? Eller bør jeg stenge han inne på soverommet eller i bur?

Beklager om det ble litt uoversiktelig, men jeg har ny tlf å sliter litt med alt på den:p

Skrevet (endret)

Kanskje plukke en liten bukett med gress hver morgen/kveld og ha tilgjengelig for ham i tilfelle han blir kvalm? :D

Edit: ellers kan du lage deg et sånt fint, minimalistisk zen-aktig gressblomsterbed inne?

grass-planters.jpg

Endret av Pim
Skrevet

Da får han holde seg i mørket på soverommet, og kanskje jeg skal plante litt gress til han i tillegg:D de hadde jo vært kjempe morro! Men klarer de ikke å drikke med munnkurven på?

Skrevet

Til katter finnes det noe som kalles kattegress. Det er gress en planter inne, så innekatter kan bruke det til å regulere fordøyelsen. Kanskje det funker for hunder også?

Skrevet

Som resten sier var det lurt med kattegress eller plukke gress selv;)Om han ikke tar skikkelig store ting kan det jo hende det holder rydde unna det værste av ting så han fremdeles kan være løs og ha tilgang til vinduet når er alene som er vant til?;)

Mi hilser og sier at brikke til nettbanken og alt som eventuelt kan finne seg på stuabordet er godt når er alene så det må bort;) Hjelper ikke at er 6 år nei!hehe.Hun ligger mest i sofaen og sitter titter ut av vinduet når er alene så tror ikke hun har likt det nå særlig om ikke fått fortsette med det når er alene.

Lykke til håper det går bra!

Skrevet

Som resten sier var det lurt med kattegress eller plukke gress selv;)Om han ikke tar skikkelig store ting kan det jo hende det holder rydde unna det værste av ting så han fremdeles kan være løs og ha tilgang til vinduet når er alene som er vant til?;)

Mi hilser og sier at brikke til nettbanken og alt som eventuelt kan finne seg på stuabordet er godt når er alene så det må bort;) Hjelper ikke at er 6 år nei!hehe.Hun ligger mest i sofaen og sitter titter ut av vinduet når er alene så tror ikke hun har likt det nå særlig om ikke fått fortsette med det når er alene.

Lykke til håper det går bra!

Hehe, er voksen hund(4,5år) det er snakk om her også:) blir nok planting av gress(har en potte som er ypperlig til det formålet), alt han kan finne på å spise er flyttet fra benker og hyller han når opp til og i morgen blir det innkjøp av tyggeting som han får frem kun når jeg er på jobb! Regner med han holder seg unna ting han ikke skal spise om han har gress og grisehale o.l. tilgjengelig!

Er heldigvis ikke ofte han er dårlig, dette er tredje gangen på 14mnd han har vært dårlig uten at det er en åpenlys grunn(som at han har spist råtten kråke ol.).

Får poste bilde av gressplanten når den har grodd til! Er vel ikke ofte man ser vanlig gress i en stor potte på gulvet i en stue:p

Takk for tips:D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...