Gå til innhold
Hundesonen.no

Dalmatiner folket, se her!:)


Caro
 Share

Recommended Posts

Dalmatiner blir sett på som en "lett" hund å ha her...er de det??

Har ved flere anledninger hørt: "Vi skal kanskje ha dalmatiner, de trenger bare psykisk trening å nesten ingen fysisk!"

Er det slik eller er folk bare litt feil informert? :)

Jeg syns jo de ser ut som veldig atletiske hunder så hvis noen spør så svarer jeg bare: "nja jo altså, de trenger nok litt mosjon som alle andre hunder, men tror de trenger flere "oppgaver" å løse og kanskje en jobb de kan gjøre..." MEN ærlig talt har jeg jo ikke peiling!

Så bare av ren nysgjerrighet, hva sier dere som har erfaring om dalmatineren?? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har alltid sett på Dalmatineren som en "vanskelig" hund å ha, uten at jeg noen gang faktisk har hilst på en i hele mitt liv. Så jeg følger spent med på svarene du får :)

En litt festlig ting er at jeg for inntil et halvår siden faktisk trodde det het DalmaNtiner :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Av det jeg kjenner til med dalmisen, så er det vel omvendt? De trenger mer fysisk trening enn psykisk. De var jo opprinnelig hunder som fulgte hestevogner, det er en fysisk jobb, ikke så mye hjernetrim, og den gjengse dalmis er ikke akkurat noe førstevalg om man ønsker en hund å jobbe med mentalt, så jeg vil gjette at det er mye feilinformasjon ute og går :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dalmatiner blir sett på som en "lett" hund å ha her...er de det??

Har ved flere anledninger hørt: "Vi skal kanskje ha dalmatiner, de trenger bare psykisk trening å nesten ingen fysisk!"

Er det slik eller er folk bare litt feil informert? :)

Jeg syns jo de ser ut som veldig atletiske hunder så hvis noen spør så svarer jeg bare: "nja jo altså, de trenger nok litt mosjon som alle andre hunder, men tror de trenger flere "oppgaver" å løse og kanskje en jobb de kan gjøre..." MEN ærlig talt har jeg jo ikke peiling!

Så bare av ren nysgjerrighet, hva sier dere som har erfaring om dalmatineren?? :)

Ingen erfaring her, men damlisen er vel en ganske aktiv hund som trenger endel mosjon, fysisk såvel som psykisk.

Edit: jeg tenkte også at det heller var motsatt, men så googla jeg meg inn på en dalmisside der det sto at de burde få litt mentaltrening også, så da sjangsa jeg på den. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå sitter jeg her med to prikkedyr og de er med på det som skjer de ... Er vi på 4 timers tur på fjellet, er de fremdeles med på det som skjer etter endt fjelltur. Er vi på treningsbanen, jobber de (hender at Era får litt fluer i hodet til tider, men stort sett er hun med på lp-treningen). Era holder også på med utdanningen til redningshundene og hun er bare et spor unna B-godkjenning! Era har også trukket min samboer 1 mil på sykkel, hun trekker dekk, hun er med på joggeturer osv, men hun takler også en dag "på sofaen".

Inne er de helt rolige og de tar seg ut når vi er ute.

Dalmatineren elsker å få være med på det som skjer, men ja, det er en aktiv hund som trenger å få bevege seg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har dalmis selv :) De trenger FYSISK mosjon, en god del også. hehe! Jeg har hannhund på 2 år, han har hele veien elsket å springe, har god utholdenhet og kan springe langt :) Så at en dalmis nesten ikke trenger mosjon? Det vil jeg si er feil, jeg vil si at fysisk mosjon er noe av det viktigste. Min blir ikke fornøyd med bare psykisk, han har myyye energi og trenger å få løpt fra seg. :) Ikke uten grunn at mange blir omplassert rundt puberteten. Jeg vil ikke si at en dalmatiner er en vanskelig rase, det er den ikke. Men den krever en del mosjon ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vært innom rasen en gang i tida, og synes de virker til å være nokså stae og vriene å trene. Men når man knekker koden kan de fint brukes.

Synes det er mange grettene og aggressive dalmatinere... Jeg har snoka rundt dalmissringene noen ganger, og da har jeg sett litt av hvert av utagering, høy hale og bust..Men det har ikke vært halvparten så mte tøys der, som hos endel andre raser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om ikke 11 åringen min får minst 3-4 timer mosjon om dagen, er han veldig flink til å bruke nøtta si, altså!

At folk ikke velger dalmis når de vil ha hunder som skal jobbe en del mentalt ser jeg jo, de har jo ikke tid til den slags (det kan jo være noe fryyyktelig spennende i den busken der borte, vet du).

Men det er sykt morsomme hunder å jobbe med, de tar ting kjapt og har vannvittig mye humor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! :)

Det forklarer hvorfor de jeg kjenner som har/hadde dalmatiner sleit litt..de har fått intrykket av att den trenger ikke å gå tur fordi de trenger bare noe å gjøre/oppgaver å løse...så bikkja blei jo ett nervevrak som gikk rundt og rundt i huset hele tiden, endte opp med att den satt i bur nesten ett år før de omplaserte den. Den var kun ute for å gå på do i ett kort bånd morgen og kveld...jeg kjente ikke til det med hunden før nå i år, hadde jeg vist det kunne til og med jeg som ikke har peiling på dalmatinere fortalt dem att den må få gå turer, løpe og leke. Det må da alle hunder.

Hjalp jo ikke att disse folkene ikke gadd å gi bikkja lit hjernetrim helle siden den ville jo ikke høre på hva de sa...uff, håper den hunden har det bedre nå. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...