Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fant igjen eit eldgammalt Canon speilreflekskamera som pappa hadde ein gong i tida. Og der var jo også eit eldgammalt objektiv på det kameraet. Men det er vel også såpass gammalt at eg ikkje skjønar kva alt står for, og om det skulle passe mitt noværande speilrefleks (eos 5D mark ll).

Vivitar Automatic tele Converter 2X - 4 FL-FD

50mm

Og så står det ein masse tall som sikkert viser skarphet og evt. zoom(?). Det er også tre røde prikkar som eg gjerne forbinder med der ein koblar objektivet til kameraet før ein vrir det på plass.

Så er det nokon som veit om dette kan brukast eller ikkje? :)

post-10277-0-33049200-1340367080_thumb.j

post-10277-0-95984800-1340367094_thumb.j

post-10277-0-44453900-1340367107_thumb.j

post-10277-0-74757800-1340367118_thumb.j

Skrevet

De to objektivene jeg bruker mest er gamle fastobjektiv som jeg har kjøpt på loppemarked for en hundrelapp hver. Det fungerer selvfølgelig kun med manuell fokus (det kan være litt irriterende i blant), og blenderåpningen stiller jeg inn på objektivet i stedet for på kameraet. Men ellers fungerer det akkurat som normalt. :)

Jeg måtte stille inn en innstilling første gangen jeg brukte et av de gamle objektivene. Jeg husker ikke helt hva det var, men hvis det er aktuelt finner du det i kameraets bruksanvisning (under der det står om tilkobling av objektiv).

Edit: Så ja, det er nok helt brukbart - forutsatt at det fysisk passer til kameraet. Jeg vet ikke hvordan det er med Canon, men Pentax-kameraene (jeg har Pentax) er i alle fall laget slik at gamle objektiv passer nye kamera.

Skrevet

Objektivet har sånne "utstikkarar" som tydelegvis skal koblast til kameraet når ein koblar kamera og objektiv, så tørr ikkje heilt å koble dei sammen. Men eg kan "dele" objektivet i to. Kva er den andre saken fornoko? :P

post-10277-0-70516600-1340368778_thumb.j

post-10277-0-72480800-1340368792_thumb.j

Skrevet

Den andre "saken" er en teleconverter. Det ser ut som om objektivet er et 50 mm fastobjektiv med største blenderåpning f1,8. Med en 2xteleconverter vil objektivet fungere som et 100 mm fastobjektiv i stedet for 50 mm. Om jeg ikke tar helt feil da :).

Skrevet

Canon skiftet fester i -86, og objektiv før den tid passer ikke fysisk sammen med kamerahus etter den tid.

Har selv to objektiv til et Canon A1 som jeg kunne tenkt meg å brukt, og gikk innom flere forskjellige kamerabutikker for å forhøre meg litt rundt. Alle kom med det samme svaret; man må ha en liten "konverterer"-sak (gammelt feste på ene siden, og nytt feste på baksiden) imellom, som ikke er mulig å få kjøpt i landet her (grunnet liten forespørsel av det). Da må man på Ebay, og det kommer nok opp i en 4-5-6 lapper. Er man heldig, så blir det billigere :)

Skrevet

Canon skiftet fester i -86, og objektiv før den tid passer ikke fysisk sammen med kamerahus etter den tid.

Har selv to objektiv til et Canon A1 som jeg kunne tenkt meg å brukt, og gikk innom flere forskjellige kamerabutikker for å forhøre meg litt rundt. Alle kom med det samme svaret; man må ha en liten "konverterer"-sak (gammelt feste på ene siden, og nytt feste på baksiden) imellom, som ikke er mulig å få kjøpt i landet her (grunnet liten forespørsel av det). Da må man på Ebay, og det kommer nok opp i en 4-5-6 lapper. Er man heldig, så blir det billigere :)

Og er ikkje det typisk :P

Skrevet

Og er ikkje det typisk :P

Haha, jepp! Var ganske så irritert når jeg fant det ut selv, for objektivene er jo supre! Men, må vel bare lære seg gamle analoge speilrefleks for å få brukt de :(

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...