Gå til innhold
Hundesonen.no

Perfect Image's Først Collie kull, siste drektighetsbildene s.7


Recommended Posts

  • Svar 359
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Alt lever og har det veldig bra! Det var så mye liv der inni, var ikke sjans å ha noe som helst telling, de har blitt så store og aktive!

Nå er tempen for første gang under 38 grader ! Hun har hovnet opp og fått endel tykk klar slim ut bak !!

Eller ingen ting skjer er litt feil å si, siden hun driver og har pustet og peset noe veldig fælt de siste timene. Nå slapper hun av, pappa'n hennes har lagt seg på rommet og hun ligger og snorker ved

Posted Images

Skrevet

Gratulerer med vellykket parring. Satser på at hun er drektig.

Lurte på en ting du skrev. At du måtte ha en tricolor hanne fordi hun er merle. Jeg visste at merle og merle ikke skal parres, men du kan ikke bruke sobel heller på en merle? (veldig interessert i genetikk)

Skrevet

Gratulerer med vellykket parring. Satser på at hun er drektig.

Lurte på en ting du skrev. At du måtte ha en tricolor hanne fordi hun er merle. Jeg visste at merle og merle ikke skal parres, men du kan ikke bruke sobel heller på en merle? (veldig interessert i genetikk)

Det er en "ny" regel som kom for noen år siden om at sobel etter sobelXBM kull fikk avlsperre da det kan være sobel merle, det er i europa er høyst uønsket med sobel merle :) Det er ikke noe galt med farge, ikke noe sykdommer men bare selve fargen som er uønsket. Tric og Bm som kommer av slike kombinasjoner er helt "vanlige".

  • 4 weeks later...
Skrevet

Nå er det over 4 uker siden både første og siste parring og Lyra har vært på ultralyd. Litt tidlig i svangerskapet, men vi fikk det gratis pga av kurs i lokal dyreklinikk og vi skal tilbake neste uke og ta ny. De mente de så minst 5 fostersekker som de kunne si sikkert :)

Det er jo litt omstridt om UL på hund, og jeg har snakket blandt annet med oppdretter som mener at det var ul'n som bidro til at hunden hennes fikk unormal svangerskap og mistet valpene. I mine øyne er nok det tull og vas, om tispen har et normalt psyke og ikke stresser seg av å dra til veterinæren kan jeg overhodet ikke se grunnen til at det skal bidra til at valper absorberes av den grunn. UL gjøres på gravide kvinner flere ganger igjennom et svangerskap om nødvendig, så at det skal være mer farlig for en hund er i mine øyne tull.

Her er magen hennes, over fire uker på vei siden første parring. Vi barberte henne idag, rett og slett fordi jeg ble såå nysgjerrig og vil kunne følge forandringene :)

Hun har fått mer patter, men jeg innbiller meg at magen hennes egentlig er den samme. Men, jeg er alltid overnervøs- Spesielt for dette kullet så jeg tar sikkert feil!

post-478-0-52731900-1347034564_thumb.jpg

post-478-0-58573700-1347034703_thumb.jpg

Hun har lagt seg litt ut synes jeg, men ikke gått opp i vekt ifølge vekten på veterinærkontoret :P

Skrevet

Nå må alle gå inn på kulltråden min og fortelle meg at hun har bittelitt valpemage :lol:

Hun har bittelitt valpemage :lol:

Grattis :D

Mange oppdrettere som klarer "lage" seg grunner til at svangerskapet går dårlig, enten det er UL eller røntgen. Kan ikke helt skjønne hvordan UL skal faktisk greie å skade ett foster. Da tror jeg ikke at man hadde fått tatt så mye UL som gravid heller, det fins vel heller ingen begrensning for gravide å bruke ett UL apperat.

Røntgen er det begrensninger på for gravide, hentet fra NHI sine sider:

Røntgenstråling i svangerskapet bør unngås. Fosteret er følsomt for stråler gjennom hele graviditeten, men risiko for skade avhenger av når i svangerskapet bestrålingen skjer, og hvilken dose fosteret utsettes for. Røntgenstråling som barn utsettes for i mors liv, kan øke risikoen for fosterdød, misdannelser, hjerneskader og senere utvikling av kreft. Om barnet risikerer skade, avhenger av hvor stor stråledosen er. Enkelte røntgenundersøkelser blir utført også hos gravide, for eksempel beregning av bekkenmål.

Jeg vil tro den lavdose strålingen som er ved røntgen etter foster på hund ikke er så høy og det er også ganske sent i drektigheten til en hund. Jeg vil tro at de norske veterinærene hadde unngått å gjøre det om de faktisk trodde det var til skade for fosterene.

Skrevet

Hun har bittelitt valpemage :lol:

Grattis :D

Mange oppdrettere som klarer "lage" seg grunner til at svangerskapet går dårlig, enten det er UL eller røntgen. Kan ikke helt skjønne hvordan UL skal faktisk greie å skade ett foster. Da tror jeg ikke at man hadde fått tatt så mye UL som gravid heller, det fins vel heller ingen begrensning for gravide å bruke ett UL apperat.

Røntgen er det begrensninger på for gravide, hentet fra NHI sine sider:

Jeg vil tro den lavdose strålingen som er ved røntgen etter foster på hund ikke er så høy og det er også ganske sent i drektigheten til en hund. Jeg vil tro at de norske veterinærene hadde unngått å gjøre det om de faktisk trodde det var til skade for fosterene.

Ja, jeg tror ikke veterinærer hadde igjennomført det om de trodde det var skadelig :)

Hun har bittelitt valpemage altså! Så spennende :D

Akkurat passe mage det der vel! Grattis med smått på vei! :)

Valpemage! :wub:

Hun er bælfeit, brei og brautende! Så det så! :aww:

:wub: Så spennende :D

Jeg liker dere alle sammen veldig godt altså :lol:

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Dette har tatt en stygg vending.

Lyra hadde et flåttbitt vi la merke til fikk ring rundt seg før det plutselig (over timen nesten) ble betent og verket.

Lars dro inn til VHS og de bestemte for å gi antibiotika til henne uansett, siden hun er drektig og de tok hensyn til at hun er drektig selvsagt ved valg av antibiotika så det ble minimalt fostereffekt på det... Nå er det ultralyd på onsdag og på mandag for å se om det er fortsatt valper der, og om de lever :( Det ble tatt blodprøver og diverse, men det får vi ikke svar på med engang om jeg skjønte det rett, ting gikk litt fort idag når han rushet inn... Vi er utrolig lei oss nå, og jeg prøver å være optimist men det er vanskelig.. Veterinæren sa at vi måtte forbrede oss på at det kunne gå galt. Hun er idag 40 dager på vei siden første parring.

Noen her som vet noe om borreliose og drektighet? For veterinæren visste veldig lite men skulle ringe kollegaer på mandagen så ringe oss opp igjen.

Skrevet

Det kan da vel bare være en liten irritasjon av flåttbittet. Vi krysser fingre og poter her for at alt er bra med både mor og barn :hug:

Skrevet

Ja.. Hadde ikke veterinæren vært så negativ og alvorlig hadde jeg nok hatt større håp på bare betennelse. Hun hadde bittelitt feber når de var der inne også. Jeg prøver å ikke legge så mye i det, og prøver å være positiv ihvertfall til vi får blodprøve svarene tilbake og ultralyden!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...