Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Lillegutten Ecko ble funnet ute i skogen av familiehunden vår Balder (bordercollie),han var ca 2mnd gammel da. Den ble flydd hit sammen med Balder etter en ferietur Balder hadde med filletanta mi i Krikenes. Ecko er en skogsmix av 5 forskjellige raser,ikke det at jeg tror dette har noe betydning for oppførselen hans..

Saken er den at han har bodd med Balder siden vi fikk han,så Ecko blir jo lillebror og spiller litt på at han er minsten. Nå er Ecko blitt veldig stor og har vokst seg større enn Balder så han blir jo tung når han jokker på Balder. Når di leker og han blir ivrig så begynner jokkingen,den kan også plutselig komme i starten av leken,men for det meste skjer det når han blir overivrig. Da får han kjeft for det med en gang det skjer,men han "driter" i den kjeften eller glemmer den etter et par minutter. Ekco har akkurat blitt 1 år nå og for en mnd tid siden begynte han å vaske utstyret til storebror Balder,noe jeg også kjefter på han for,jeg synes ikke det er så morsomt.. Hvorfor gjør han det? Jeg vet jokkingen kan bety dominans og at han kanskje prøver og dominere storebroren sin,men jeg er usikker på om han er voksen nok til å skjønne hva han driver med,om det er lek eller om det er dominans??

Med andre hunder så prøver han seg også med jokking,og gjør dette ofte når han blir overivrig hvis det er gjenglek,da tar jeg han bort og holder han,da får han en time-out i et par min,men det hjelper bare max et par min så er han på'n igjen...?? Treffer han nye hunder så jokker han nesten med engang,virker som han tror at det er hilsing eller at dette er populært?

Før dette startet la han seg på rygg og underdannet seg di andre veldig ofte,men føler det har snudd seg??

Noen tips??

På forhånd takk :D

Skrevet

Når vi nevnte til en hundetrener att hundene våre jokket på hverandre så sa hun att vi bare skulle dele dem fra hverandre, "det er mangel på respekt" sa hun..Vi pleier ikke å stoppe dem da, vi har mere trua på att de ordner opp sjøl. :)

Gjør heller rolige ting som det er nevnt over her . :)

Skrevet

Når vi nevnte til en hundetrener att hundene våre jokket på hverandre så sa hun att vi bare skulle dele dem fra hverandre, "det er mangel på respekt" sa hun..Vi pleier ikke å stoppe dem da, vi har mere trua på att de ordner opp sjøl. :)

Gjør heller rolige ting som det er nevnt over her . :)

Dere bør skille de, det er urettferdig å forvente at de bare skal fikse det sjøl, for det der kan fort utvikle seg til rein mobbeatferd. Jokking er stort sett utslag av stress, usikkerhet etc, med mindre det er løpetid inne i bildet. Så gjør både den som jokker og den som blir jokket på en tjeneste ved å stanse det når det forekommer.

Trådstarter; det der høres ut som stress, ikke dominans. Dropp frislipp og vill lek med andre hunder, og stopp jokking mellom deres egne hunder med en gang det oppstår.

  • Like 1
Skrevet

Kasterer bikkja. Det er en blandingshund, og skal vel aldri benyttes i avl? Da er det bedre for bikkja og slippe driftene(stress) sine. Nå er jo dette en unghund i puberteten (var han ikke litt over året?), så jukking er jo normalt i denne alderen.

Skrevet

Kasterer bikkja. Det er en blandingshund, og skal vel aldri benyttes i avl? Da er det bedre for bikkja og slippe driftene(stress) sine. Nå er jo dette en unghund i puberteten (var han ikke litt over året?), så jukking er jo normalt i denne alderen.

Kan ikke kastrering ha motsatt virkning også på en stresset hund? kan det ikke bli værre?

Kunne jo prøvd slik kjemisk kastrering i første omgang å se hvordan det virker på denne hunden...kanskje...:)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...