Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Beklager hvis emnet er feilplassert - fersk forumbruker her. Håper i alle fall på svar :)

Jeg har en frøken som ikke er noe glad i å drikke av vannskålen sin. I løpet av dagen slurper hun kanskje i seg en desiliter eller to i forbindelse med måltid, minimalt ellers. Størrelsesmessig er hun forøvrig en snerten sak på rundt 15 kg.

På tur, derimot, er det en helt annen sak. Hun drikker og drikker og drikker litt til. Tjern, elver, sølepytter og grøftekanter - alt skal taes en slurk av. Desto skitnere, desto bedre. Utrolig nok blir hun aldri dårlig i magen...

Naturlig nok er hun mer aktiv ute enn inne, og derfor mer tørst når hun er på tur. Likevel kan jeg ikke helt skjønne at hun får i seg nok vann i løpet av dagen. Jeg prøver selvfølgelig å ha tiltro til at hun klarer å regulere inntaket sitt selv, men hønemoren i meg finner jo alltid noe å gnage på.

Hvor mye væske bør hunden få i seg i løpet av dagen? Noen måte å gjøre vannskålen mer attraktiv enn sølevann? Er det i det hele tatt noe poeng i å bekymre seg? ;)

Skrevet

min bc er slik, hun drikker bare ute. drikker nesten aldri inne. pleier å passe på å helle godt med vann på maten for at hun får i seg :) hun har enda ikke dehydrert da. men vet ikke hvor mye de skal ha :P

Skrevet

etter hver tur her hjemme, spes nå på sommeren er det viktig at pelsen får nok vann, så jeg har lært han "drikk vann" så går vi sammen på kjøkkenet, jeg tar meg et glass vann og så drikker han. Så er jeg sikker på at han får i seg noe (han drikker uten komando altså, men han er faktisk veldig glad i å drikke vann samtidig som meg :P) så du kan jo prøve å trene inn så skåla får en positiv betydning sånn som alle bekkene på tur? Men noen ganger er hunder rare. Her hjemme kan det noen ganger virke som at han ikke vil spise av skåla si men bare fra gulvet. merkelig får´n si! :P et tips er jo også å ha vann i maten som AnnetteH foreslår :)

Skrevet

Hva fôrer du med? Tørrfôr eller våtfôr? Hunder som spiser vått trenger nesten ikke drikke i det hele tatt, de får mesteparten av væsken gjennom maten.

Jeg syns ikke det høres ut som din hund drikker lite. Det er som du sier at de er mer aktive ute, og så kan det jo hende at den syns det smaker bedre med "friskt" vann :P Hvis du er redd for at hunden er dehydrert kan du prøve å løfte en hudfold og se om den trekker seg rask tilbake igjen eller om den bruker lang tid.

Selv har jeg kjøpt en vannautomat til Aïda, som sirkulerer og filtrerer vannet slik at det alltid er rent vann i skålen. Syns å ha hørt at de heller drikker rennende vann, for instinktet sier at stillesstående vann kan være forgiftet mens rennende mer sannsynlig ikke er det.

Tips til varme sommerdager: frys ned utvannet buljong/kjøttkraft o.l. som isterninger og server, så får hunden i seg væske :)

Skrevet

Fôrer hovedsaklig tørt. Hun er forøvrig veldig glad i gress (som har et høyt vanninnhold), og får sannsynligvis i seg litt væske derfra. Men vannautomat var ingen dum idé, kanskje vi skal gi det et forsøk :) Isterninger viste seg å være veldig populært! Takk for utfyllende svar :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor ofte blir det valper sånn ca. Etter hver parring? Skjønner det er umulig å vite men sånn ca.    Vet at det ofte går tom også.
    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...