Gå til innhold
Hundesonen.no

Neseprøve!


Wanderlust
 Share

Recommended Posts

Tatt ut av AN-tråden:

"Hva gjør man med neseprøvene når bikkja er mer ute etter å ta de, enn å snuse på de? Og gjemmer jeg de i gresset, så bruker hun som regel bare synet uansett.. Eller, hun må jo søke etter den, men hvordan få henne til å forstå at det er MIN lukt hun er ute etter? Tipper hun den dagen jeg legger ut flere pinner bare går å tar den første pinnen hun ser..

Må jeg spikre de fast? :lol:"

Gjemme pinnene pleier å fungere godt, men ulempen er at hundene "tvinges" til å snuse, fremfor å velge å snuse - altså kan det vøre at de ikke skjønner at det er å snuse som er selve oppgaven!

Her er ett tips:

Litt jobb, men det er veldig moro!

Tips 2: Ellers går det an å bare overse at hun plukker, tygger osv og bare vente til hun setter på nesa. Altså legge ut en haug med pinner, gni godt på en pinne og legge dem blant de andre. Så slipper du hunden til og lar henne surre rundt. Når hun begynner å snuse kan du godt kaste ned en godbit blant pinnene eller bare vente til hun lukter på riktig pinne og belønne først da.

Tips 3: Et tredje alternativ er å legge noen gobiter mellom pinnene og før du gjør som i tips 2.

Ellers gjelder det generelt at du burde belønne i det hun lukter på riktig pinne - ikke når hun allerede har plukket opp pinnen. Det er fordi at hvis du belønner når hun plukker, tror hun fort at oppgaven er å plukke opp (hvilket hun har erfaring med it innlæring av apport o.l.).

Jeg la ut godbiter blant pinnene (som i tips 3 til Borderen) da Vixen og bare gapte og plukket en tilfeldig pinne, men selve søket trente jeg inn i litt høyt gress (men ikke så mye at den forsvant helt), og hadde en haug ved siden av fra starten av (begynte innlæringen på Svartbergkurset). Men nå vet jeg ikke hvordan neseprøven hadde blitt som ferdig øvelse med henne da, det rakk jeg jo aldri.

Tips nr 4. Lær henne nesetarget på pinnen, og utvid den så hun må fryse nesa der i en del sekunder. De må jo puste, og da kan de ikke unngå å lukte heller.

Jeg har gjort det, men også variert med litt andre varianter etter hvert, som feks tips nr 1 fra Maren. Greit å variere litt synes jeg, for å øke forståelsen for hva de skal gjøre.

Edit: Nr 5 da.

Egen tråd? Sikkert flere som kan være interessert. Jeg begynte med Borderns variant nr 1, og brukte bevisst så smale syltetøy-ish glass at han ikke skulle klare å putte nesa nedi og plukke dem ut. Ikke noe problem sa kreket og apporterte hele glasset med pinne inni. Så jeg gikk over til den mindre kjente "nei, Ekko, det er feil, du skal hente den pinnen jeg har tatt på"-teknikken. Den går ut på akkurat det :lol: Kanskje ikke å anbefalle, men det funker faktisk på det dyret mitt hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsettelsen på tips 1:

Jeg har skrevet litt mer her: http://borderen.word...4/?s=neseprøve

Det er ikke så viktig med den frysingen på pinnene. Jeg synes bare det ser litt kult ut ;)Poenget med frysingen er bare for å se at hunden tenker "DEN er det" og at de ikke bare sniffer på pinnen for så å snu seg å se etter godbit. For å få til frysingen bare utsatte jeg belønningen. Altså: hvis han markerer, men ikke markerer lenge nok, bare venter jeg til han markerer/fyser på pinnen på nytt.

Jeg har faktisk ikke kommet lengre, siden jeg reiste til Australia. Men jeg har pratet en del med Siv, og ble enige om å prøve dette:

Noe som ser ut til å fungere fint.

Neste steg etter det igjen er å legge alle pinnene spredt utover bakken og belønnet når hunden markerer på riktig pinne (som første sekundene av denne filmen)

Og tilslutt legge på apporteringen.

Det høres mye ut, men steg 2 og 3 trenger du sikkert ikke gjøre mer enn en økt før du kan legge inn apporteringen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Da har vi prøvd ut det ene tipset, og det har fungert greit - Blogget om det. Men hun melder seg litt ut når det blir for vanskelig, så kommer nok til å jobbe mye med del 1 før jeg går videre. Ellers tror jeg det enten blir frustrasjon og at hun melder seg ut eller begynner å bare plukke pinner.

Men etter å ha kommet såpass at hun syns det er "enkelt" med kun min lukt (nå har jeg brukt godbit i starten som jeg så har fjernet - men lukta henger jo fortsatt igjen), så kan jeg gå videre til den fortsettelsen du la ut video av.

Så da håper jeg ikke at jeg er helt på bærtur. Liker ikke øvelser jeg aldri har trent på tidligere :lol: Jeg gjør så mye rart, og Chilli får virkelig gjennomgå :P

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...