Gå til innhold
Hundesonen.no

Copyright på bilder


meika
 Share

Recommended Posts

Hei

Jeg har tatt noen bilder av en hest jeg hadde på helför for noen år tilbake. Disse bildene har nå eier lagt ut i annonse uten å spørre meg og jeg har sendt henne en melding om å fjerne bildene (dette er andre gang, andre annonsen, hun gjør det så jeg var muligens ikke så hyggelig som jeg kunne ha vært.) og fikk da til svar om at siden hun eide hesten måtte jeg ha hennes tillatelse for å kunne legge bildene ut på nett og for å kunne evt. selge de.

Stemmer dette at jeg ikke kan gjøre som jeg vil med mine bilder bare fordi hun eier motivet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette gjelder vel ikke dyr, men mennesker. Trodde jeg. men ja rettigheter ift bilder kan være ganske innviklet. Men hun kan i grunn helder ikke bruke dine bilder uten din tillatelse selv om hun eier motivet. Så det går begge veier.

Edit: men så spørs det jo også på hvilke premisser hun har fått tak i bildene. Har du gitt dem til henne? Har hun tatt dem fra din facebookside f.eks? Har hun kjøpt dem? I så måte hvilke rettigheter solgte du dem med? (med uten vannmerket osv)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun har nok hentet dem på facebook ja, de er ikke solgt.

Jeg trodde også dette bare gjaldt mennesker..

Hun har fjernet bildene nå men jeg ble jo ganske nysgjerrig da, om jeg faktisk ikke har lov til å bruke mine bilder til noe fordi hun eier motivet? Jeg syntes det virker som en ganske håpløs lov å overholde?

edit: Leifer

Endret av meika
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dine bilder, du eier rettighetene. At hun eier hesten har ingenting å si. Så lenge det ikke er folk med på bildene så kan du gjøre hva du vil med bildene, poste dem hvor du vil og selge dem til hvem du vil. Dyr har ikke det samme personvernet som mennesker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som de fleste her sier, bildene er dine. For å kunne selge eller publisere dem (på noen som helst måte, inkludert legge dem på nett) må du ha tillatelse fra eventuelle personer på bildene dine, ellers er det du som bestemmer hva som skal skje med de bildene.

Men vær obs på at om du legger de ut på facebook så gir du dem alle rettigheter til å gjøre hva de vil med bildene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Motivet foran kamera har ingenting å si på det hvis det er offentlig plass, men her går jo man innen god gammel folkeskikk. Du har din fulle rett og jeg anbefaler deg å bare sende hun en faktura, så purring, så innkasso om h*n ikke vil betale.

Evt. kan du kontakte siden annonsen ligger på og få de selv til å fjerne dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, takk for svar. Hun har fjernet bildene nå =)

Dog, hun jeg hadde denne diskusjonen med har studert foto i et år nå og hun sier det er en paragraf (et sted..) som sier at jeg ikke har lov til publisere bildet på nett eller selge det når det er hennes eiendom det er tatt bilde av. Jeg har spurt om å få vite hvilken paragraf dette er men det har jeg ikke fått..

Er det noen som vet noe ang. dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, takk for svar. Hun har fjernet bildene nå =)

Dog, hun jeg hadde denne diskusjonen med har studert foto i et år nå og hun sier det er en paragraf (et sted..) som sier at jeg ikke har lov til publisere bildet på nett eller selge det når det er hennes eiendom det er tatt bilde av. Jeg har spurt om å få vite hvilken paragraf dette er men det har jeg ikke fått..

Er det noen som vet noe ang. dette?

står kun noe om mennesker her da, ikke eiendom.

6. kapitel. Forskjellige bestemmelser.

§ 45c. Fotografi som avbilder en person kan ikke gjengis eller vises offentlig uten samtykke av den avbildede, unntatt når

a) avbildningen har aktuell og allmenn interesse,

b) avbildningen av personen er mindre viktig enn hovedinnholdet i bildet,

c) bildet gjengir forsamlinger, folketog i friluft eller forhold eller hendelser som har allmenn interesse,

d) eksemplar av avbildningen på vanlig måte vises som reklame for fotografens virksomhet og den avbildede ikke nedlegger forbud, eller

e) bildet brukes som omhandlet i § 23 første ledd tredje punktum eller § 27 andre ledd.

Vernet gjelder i den avbildedes levetid og 15 år etter utløpet av hans dødsår.

Tilføyd ved lov 23 juni 1995 nr. 37 - se dens II - som opphevet den tidligere lov om rett til fotografi av 17 juni 1960 nr. 1 § 15 (i kraft 30 juni 1995 iflg. res. 23 juni 1995 nr. 572).

Du får rett og slett lese igjennom loven om opphavrett for å se om du finner noe. http://www.lovdata.no/cgi-wift/wiftldles?doc=/app/gratis/www/docroot/all/nl-19610512-002.html&emne=opphavsrett*&&

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, takk for svar. Hun har fjernet bildene nå =)

Dog, hun jeg hadde denne diskusjonen med har studert foto i et år nå og hun sier det er en paragraf (et sted..) som sier at jeg ikke har lov til publisere bildet på nett eller selge det når det er hennes eiendom det er tatt bilde av. Jeg har spurt om å få vite hvilken paragraf dette er men det har jeg ikke fått..

Er det noen som vet noe ang. dette?

Vi gikk gjennom en god del av dette på arkivfag også, og jeg kan ikke huske at det var noe unntak. Det er mulig at det er noe unntak dersom hesten har et stort navneskilt med hennes navn og adresse synlig på, eller bilen hennes med regnr. ol., men dyr er "fritt vilt" å publisere dersom du er fotograf.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...