Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Til veterinærer

Viktig informasjon om prøvetaking av innførte gatehunder

Publisert: 14.05.2012 Sist oppdatert: 15.05.2012

Mattilsynet er nå i dialog med Veterinærinstituttet om den praktiske oppfølgingen av prøvetagningen av innførte gatehunder fra Sør-Euorpa. Mer informasjon kommer i løpet av uken.

Mattilsynet oppfordrer nå alle som har importert hund fra Sør-Europa, og spesielt fra Romania, om å oppsøke veterinær og få undersøkt hunden grundig. Hundeeier må selv betale for veterinærbesøket, men Mattilsynet vil ta kostnadene for analysene. Mattilsynet er i dialog med Veterinærinstituttet, og vil i løpet av uka komme med nærmere opplysninger om hvilke prøver det dreier seg om, og hvor og hvordan prøvene skal sendes inn. Følg med på våre nettsider.

  • Like 4
Skrevet

Oppdatering fra idag:

Informasjon til gatehundeeiere

Publisert: 15.05.2012 Sist oppdatert: 16.05.2012

De siste ukene har det blitt påvist funn av tungeorm, brun hundeflått og hjerteorm på tre gatehunder importert fra Romania. Gjeldende regelverk stiller krav om rabiesvaksine og behandling mot revens dvergbendelorm ved innførsel til Norge, men hundene kan også være smittet av andre sykdommer og parasitter. Mattilsynet ser med bekymring på de nye påvisninger de siste ukene og ønsker nå å få oversikt over status på innførte hunder fra Øst Europa.

Fredag 11. mai gikk Mattilsynet derfor ut med en oppfordring til alle hundeeiere som har importert denne typen hunder fra Øst-Europa, om å oppsøke veterinær for sjekk av hunden.

Mattilsynet dekker analysekostnader

Hundeeier dekker utgifter forbundet med veterinærkonsultasjon, prøveuttak og forsendelse av prøvene ved direkte betaling til veterinær

Mattilsynet dekker analysekostnadene etter regning fra Veterinærinstituttet

Se Veterinærinstituttets nettsider for mer info, klikk på link til høyre på siden.

Honorar for klinisk undersøkelse og prøvetaking hos veterinæren må den enkelte eier dekke selv.

Hvilke hunder faller inn under ordningen

Alle gatehunder som er innført fra Øst-Europa etter 01.01.2012.

I tillegg skal det legges ved informasjon om:

  • Hvilket land hunden kommer fra
  • Når hunden ble innført til Norge
  • Når hunden ble rabiesvaksinert og behandlet mot revens dvergbendelorm (echinococcose)
  • Alle slike hunder bør behandles mot flått, og evt. mot revens dvergbendelorm der dette ikke er blitt gjort
  • I tillegg må det oppgis funn ved klinisk undersøkelse

Kontaktinformasjon:

For privatpersoner: tel 06040

For pressehenvendelser: pressevakt tel 46 91 29 10

Skrevet

Det gjelder alle slik jeg ser det ,men de nyeste funnene som de her refererer til har vært på gatehunder fra Romania. Så de har kanskje litt ekstra fokus nå fra Mattilsynet. Spør du meg så burde det vært påbudt med alle disse testene for enhver hund som kommer fra gatehund eller "hundehus" tilstander. Smittepresset er stort i slike settinger.

Er vel temmelig mye mindre sjanse for at mine hunde på en utstilling i Sverige får meg seg revens lille bendelorm hjem, men behandles må de.

Håper fokuset holdes oppe for å hindre slike ekstrapassasjerer i størst mulig grad!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...