Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvem entrer pallen?


ingar

Recommended Posts

Det går en debatt på Canis for tiden om hvilken treningsfilosofi som ligger best an i lydighet. Det kunne vært greit å vite hva Hundesonens medlemmer mener om hvilken filosofi som er best for å oppnå best resultat. Pr. i dag er det litt av hvert, men mange av de som til nå har trent trad. og hevdet seg, sliter med sin nye hund som PS ikke fungerer slik de hadde tenkt. Hunden er for myk og takler dårlig de krav som settes. I alle fall er det slik jeg ser det og lurer på hva dere mener om hvilken filosofi som vil bli den dominerende i framtiden? Er trad. trening kun for superhunder med en psyke av jern og klikkertrening for ynklige bretteskall?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel... Det kommer jo helt an på hunden! Mange hunder kan trenes sikkert med begge deler, mens andre trengeren fast/myk hånd. Så.. Det kan godt hende klikkertrening "tar over" ("gamle metoder" som Nordenstam har jo regjert lenge) etter hvert.. Men da tror jeg det i så fall er fordi folk syns det er effektivt og morsomt, ikke fordi det er på moten..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pr. i dag er det litt av hvert, men mange av de som til nå har trent trad. og hevdet seg, sliter med sin nye hund som PS ikke fungerer slik de hadde tenkt. Hunden er for myk og takler dårlig de krav som settes

Tilpasser hunden gemytt seg etter metode mote? :wink: Kanskje de har valgt feil hund?

Jeg kan ikke si at jeg hevder meg i toppen, hverken på den ene eller andre måten. Selv om jeg håper da. Er likevel så heldig at jeg får traske litt i skyggen av de "store" og ser det du sier. Altså at en hundefører med hund som gjør det suverent og kommer på pallen både titt og ofte. Med neste hund går det ikke så bra... Har nå mine tanker rundt det jeg da. Det går ikke nødvendigvis på metode, men på fører. En god hundefører greier å få hund etter hund på pallen år etter år, uannsett metode. Var de bare heldige med den hunden de lykktes med? Da ser jeg frem til helt rene klikkertrente hunder i ringen, og det tror jeg ikke blir lett, da klikkerfolket har en "unnskyldning" for det meste :)

Dette ble egentlig bare mer spørsmål og ikke noe svar på metodespørsmålet ditt. Fulgte med i tråden på Canis, og det kom gode svar fra begge kanter. Det skal bli spennende å følge med i årene som kommer.

Margrete

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går en debatt på Canis for tiden om hvilken treningsfilosofi som ligger best an i lydighet. Det kunne vært greit å vite hva Hundesonens medlemmer mener om hvilken filosofi som er best for å oppnå best resultat. Pr. i dag er det litt av hvert' date=' men mange av de som til nå har trent trad. og hevdet seg, sliter med sin nye hund som PS ikke fungerer slik de hadde tenkt. Hunden er for myk og takler dårlig de krav som settes. I alle fall er det slik jeg ser det og lurer på hva dere mener om hvilken filosofi som vil bli den dominerende i framtiden? Er trad. trening kun for superhunder med en psyke av jern og klikkertrening for ynklige bretteskall?[/quote']

På canis vinner jo selvsagt klikkertrening. Klikkertrening reklameres det mest om, osv. Så selvfølgelig blir det flere slike. Men det vil fortsette å være minoriteter som f.eks Nordenstam tilhengere selv om det ikke reklameres om over alt. Og det kommer selvsagt ann på hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det vel et faktum at man vanligvis ikke er i stand til å tilpasse metoden til den hunden man har? Er man en tradisjonell trener med bruk av PS, så bruker man den metoden. Det er den metoden man mestrer. Da mener jeg det blir galt å si at man skal tilpasse metoden til den hunden man har. har man en psykisk svak hund så er vel ikke en slags PS light løsningen? Man får de atferdene tilbake fra hunden som den metoden man bruker tilsier. Og noen hunder trent trad. med PS. de demper ved å bli ivrige (ikke ta meg..jeg er snill og leken) De går til topps, men de som demper med motsatt fortegn de lykkes ikke. Så det kommer faktisk an på om man er heldig med hva slags demping man får.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja vi vet hva du tror på, men det skulle vært greit å få en forklaring på hvorfor du tror det. Altså venter vi på en forklaring i henhold til læringsprinsippene. Man behøver strengt tatt ikke tro noe som helst angående læring i dag. Man kan rett og slett bare forholde seg til faktaopplysninger .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvorfor jeg mener det er rett? Fordi et hvert individ er forskjellig. Det blir feil å si at alle er sånn og derfor skal man trene sånn. Det finnes faktisk forskjellige sinnstilstander hos hunder også, som hos mennesker. Og jeg tror ikke på at en hund bare tenker mat hele veien.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor finner du kobblingen mellom sinnstilstander og læringslovene?.. har det så mye med hverandre å gjøre? Om du mener det, kan du forklare?

Ikke heng deg opp i mat... tenk heller forsterkning..belønning...fordel..konsekvenser og atferd. Jo det er faktisk derfor at vi er her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvorfor jeg mener det er rett? Fordi et hvert individ er forskjellig. Det blir feil å si at alle er sånn og derfor skal man trene sånn. Det finnes faktisk forskjellige sinnstilstander hos hunder også' date=' som hos mennesker. Og jeg tror ikke på at en hund bare tenker mat hele veien.[/quote']

Mat er jo bare en liten del av "de fire",

Positiv forsterkning: kan være mat (men også andre ting)

Så har du de tre andre, negativ forsterkning, positiv og negativ straff, som ikke nødvendigvis har med mat å gjøre, ok, negativ straff kan være fjerning av mat da, positiv straff, maten spiser hunden? Negativ forsterkning, man trykker hunden på rumpa med en pølse, nei...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går en debatt på Canis for tiden om hvilken treningsfilosofi som ligger best an i lydighet. Det kunne vært greit å vite hva Hundesonens medlemmer mener om hvilken filosofi som er best for å oppnå best resultat. Pr. i dag er det litt av hvert' date=' men mange av de som til nå har trent trad. og hevdet seg, sliter med sin nye hund som PS ikke fungerer slik de hadde tenkt. Hunden er for myk og takler dårlig de krav som settes. I alle fall er det slik jeg ser det og lurer på hva dere mener om hvilken filosofi som vil bli den dominerende i framtiden? Er trad. trening kun for superhunder med en psyke av jern og klikkertrening for ynklige bretteskall?[/quote']

Vel.. jeg er så fersk i hundehold at jeg burde egentlig holde meg langt unna denne diskusjonen.. Men klarer nå ikke dy meg for å komme med noen tanker og betraktninger rundt dette

Klikkertrening er jo såpass ny i forhold til hundeliv at jeg tenker at man ikke vil se resultater av denne type livsfilosofi før det har gått enda noen år. Og først da tenker jeg at man kan man sammenlikne resultater om det er det som er viktigst..

Nå har egentlig jeg klikkertrent veldig lenge - faktisk 24 år med utmerkede resultater men det var nå på barna mine da. Men siden metoden fungerte så utrolig bra på de så synes jeg det var naturlig å bruke den på hunden også. Vet at hund og barn i mange settinger ikke kan sammenliknes men på innlæring kan de faktisk det - er min erfaring. De lærer jo inn nye ting etter de samme prinsipper.

Og jeg vet alt for lite i forhold til ulike hunderaser til at jeg kan si bombastisk at klikkerlivet er det beste for alle. Men for meg og hunden min er det absolutt dette det beste livet. Hm, hm.. tror vel også jeg ville valgt denne llivsstil uansett hvilke hund jeg hadde fått meg - det er jo meg og det er jeg som skal fomidle min metode til hunden uansett. Jeg må tro på den metode og livsstil jeg velger å leve etter; ellers ville det gå addundas. Men i tillegg så er det godt å ha litt innsikt i ped. her..

Og hva gjelder framtiden- tror definitivt at klikkerfilosofien vil slå gjennom etterhvert. Men folk trenger resultatet for å bli overbevist om at dette er rett vei.. Ikke nok med å vise at du har en lykkkelig hund - du må også vise at du er i toppen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
×
×
  • Opprett ny...