Gå til innhold
Hundesonen.no

Har du hund og katt? Og behandler begge mot orm om den ene har?


Recommended Posts

Jeg oppretter en ny tråd heller i å svare på den jeg begynte i.

Nå har jeg forhørt meg med min veninne, dyrlegen og jeg siterer:

" Det stemmer, de færreste smitter over, faktisk. De fleste parasittene bruker mellomverter som mus og andre gnagere, eller smitter via avføring fra samme dyreart. Det er grunnen til at voksne hunder i regelen ikke trenger jevnlig ormebehandling, mens katter som går ute skal ormebehandles regelmessig. Det er en fin og informativ artikkel om det på www.dyrehospital.no."

Her er artikkelen.

Jeg blir litt skremt når folk gjør som de alltid har gjort allikevel, uten tanke for konsekvenser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og så skulle jeg legge ved, sa hun: " resistens mot legemidlene er et økende problem hos hundens parasitter fordi de er overbehandlet uten systematikk i lengre tid. Derav også reseptplikt (det er ingen som blir rike av den reseptplikten)".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var jeg ikke klar over. :) Takk.

Flott! Jeg var heller ikke klar over det, før for fem år siden. Og har ikke behandlet en hund, en gang siden- siden de jo selvfølgelig er helt symptomfrie. Kattene får jo sin dose så fort det henger noe hærlig i baken da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Behandlet vel alle hunden likt men for fire år siden så sluttet jeg av en grunn med det. Kanskje fordi den ene hunden er sønnen sin og reiser med han og den andre er min og reiser med meg. Hvor ofte vi behandler varierer også men stort sett så går det i at ops vi skal til Sverige og må jo behandle da

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flott! Jeg var heller ikke klar over det, før for fem år siden. Og har ikke behandlet en hund, en gang siden- siden de jo selvfølgelig er helt symptomfrie. Kattene får jo sin dose så fort det henger noe hærlig i baken da...

Ja, har behandlet Ozzy når pus har fått. Om ikke hver gang, så ihvertfall annenhver gang. Fordi han er glad i rumpa til pus og de tilbringer mye tid sammen.

Men da blir det ikke noen kur på han før det tyter mark ut av ræva på han! :D ( :P )

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Behandlet vel alle hunden likt men for fire år siden så sluttet jeg av en grunn med det. Kanskje fordi den ene hunden er sønnen sin og reiser med han og den andre er min og reiser med meg. Hvor ofte vi behandler varierer også men stort sett så går det i at ops vi skal til Sverige og må jo behandle da

Ja en ting er grensepassering :)

Er man i tvil, er nysgjerrig, eller hunden får symptomer, så tar man en avføringsprøve og leverer til veterinæren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var vel heller ikke klar over det, men mamma har tatt seg av medisinering av dyrene i huset. Lurer på om de fikk ormekur i fjor? Men i år har de ikke fått, og mamma gir de kun etter behov nå. Vi har en utekatt, men jeg tror ikke han jakter akkurat, men regner med han er nylig behandlet for orm og med at han lenge har vært fryktelig tynn uten at vi vet hvorfor.

Jeg er veldig for å gå veien mot å ikke overmedisinere. Jeg liker at det er begynt å gå den veien :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var klar over det, og behandler derfor kattene oftest. MEN det hender en sjelden gang at parasitter vandrer og "forviller" seg til andre arter..Så når hunden får, får kattene samtidig. Bare for å være på den sikreste siden.

Reseptplikten kom pga feil bruk. Bruker man preparatene riktig, og varierer virkestoff, er det rimelig risikofritt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...