Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene 4 år gammel hund


Caro
 Share

Recommended Posts

Heihei, jeg vurdere å ta inn en fosterhund å ha han til han får ny eier.

Er ikke 100% sikkert att jeg skal passe han enda siden samboeren ikke er heeeeelt med på dette enda, men han vurderer det!

Så spørsmålene er: hvordan er det å trene en 4 år gammel schæfer?? (iforhold til en 11 mnd gammel border collie) hva kan jeg forvente?

Blir det en VOLDSOM utfordring å venne han til å være alene hjemme? Har en liten plan om hvordan å gjøre det, men kan det bli vanskeligere enn hvis han hadde vært valp??

Har holdt på en del med svigers 6 år gamle schæfer, han lærer fort, men gjør ting kun når han vill osv...

Kom gjærne med tips og råd! :) Dette blir ihvertfall min første fosterhund, håper han kommer hit! ^^

Tenk på alt jeg kan lære! å den erfaringen jeg får! :D Tenk hvor vondt det blir når han får ny eier....:/ :)

På forhånd takk ^^

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt kommer an på hva hunden kan fra før. Noen hunder må man ta tilbake til valpestadiet for å begynne læringen, andre kan mer og kan finpusses mer. Også når det gjelder alene hjemme trening, kommer det an på hva den er vant til fra før. Regn også med at du må ha litt tilvenning uansett, fordi den er i et nytt og fremmed miljø.

Så du må bare se an hunden når den kommer til deg, og så ta utgangspunkt i treningen derifra :) Blir kjent med hunden og hva hunden liker av belønninger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en tispe i fosterhjem nå, hun kom hit sammen med 8 valper og var da 11 mnd. Først nå, 2 uker siden siste valpen flytta ut og 7 uker siden de kom har vi begynt å trene henne på enkle øvelser som dekk og "bli". for oss var det viktig at hun fikk roe seg 100% ned, kjenne oss godt og bli litt varm i trøya først. Ikke stress med sånt den første tiden, det er store nok omveltninger for hunden fra før.

Ang alenetid så må du jo finne ut hva den er vant til fra før. Hun her var vant til å være alene hjemme og har også vært det her om vi har vært ute. :

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt kommer an på hva hunden kan fra før. Noen hunder må man ta tilbake til valpestadiet for å begynne læringen, andre kan mer og kan finpusses mer. Også når det gjelder alene hjemme trening, kommer det an på hva den er vant til fra før. Regn også med at du må ha litt tilvenning uansett, fordi den er i et nytt og fremmed miljø.

Så du må bare se an hunden når den kommer til deg, og så ta utgangspunkt i treningen derifra :) Blir kjent med hunden og hva hunden liker av belønninger.

Han kan det grunnleggende: sitt, ligg, bli osv men trenger mer trening i det sier omplasserings folka.

Han har aldri vært alene hjemme. (men han har vært på hundepensjonat da og det er da noe. Men han er stressa der sier de)

Vi kommer nok til å ha han på en prøve periode for å se hvordan ting går. :)

Han er vist litt stressa ellers å så vi kommer nok til å fokusere endel på ro trening og når han hilser på nye folk blir han veldig ivrig og bruker lang tid på å roe seg igjen så det kommer vi også til å trene på... :)

Soelvd:

Så jeg burde ikke starte med noen form for trening før han har roet seg helt ned? :)

Så bare gå mye tur med han og kanskje la han søke etter litt mat/godt på bakken osv da så han får brukt seg litt og roer seg. De står att han blir veldig rolig etter litt aktivisering.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan begynne å trene hunden fra omtrent dag 1 hvis du ønsker det. Korte økter og hensikten med treningen bør være å oppnå kontakt med hunden og begynne å bygge relasjoner.

Jeg ville starte med kontakttrening. Få hunden til å se på deg, øyenkontakt. Begynn et sted i huset der det ikke er forstyrrelser, belønn at hunden ser på deg om det så er at den kaster et tilfeldig blikk. Bruk virkelig gode godbiter. Pølser eller karbonade kan være et tips Øk vanskelighetsgraden etter hvert. Til å begynne med ville jeg ikke gjort noe mer avansert enn kontaktøvelser. Det å ha god kontakt med hunden danner et godt grunnlag for det du senere vil lære hunden.

Søksøvelser vil også være bra. Det bedrer konsentrasjonsevnen og gjør hunden mentalt sliten, noe som vil ha positiv innvirkning på stress. Det å roe ned en stressa hund vil ta tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tok over ei sch.tispe. Vi startet med at hun bare var hund hos meg en ukes tid. Hun hadde en litt anderledes oppvekst og ikke vant til så mye fra før, så hun trengte litt ekstra tid på å venne seg til alt som var nytt for henne. Så gikk vi rett på sak og trente :P Jeg jobbet med henne som om hun var en valp og det var ikke noe problem i det hele tatt det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Soelvd:

Så jeg burde ikke starte med noen form for trening før han har roet seg helt ned? :)

Så bare gå mye tur med han og kanskje la han søke etter litt mat/godt på bakken osv da så han får brukt seg litt og roer seg. De står att han blir veldig rolig etter litt aktivisering.

Du KAN gjøre det ;) Men jeg for min del valgte å ikke gjøre det. Synes det er viktig å gi henne ro til å bli kjent med oss og stole på oss før vi begynte med sånt. Hun har jo fått litt søk i hagen og sånn og endel tur, etc men ikke noe TRENING. Med mindre det er noe man MÅ ha i hverdagen hadde jeg heller ville gitt hunden litt ro :) Det er en stor omveltning for de.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh takk for gode tips! :)

Men ser ikke ut til att vi skal ha han uansett...har sta samboer som ikke er helt med på å ha en hund til enda fordi han syns Caro er litt ung, vi har ikke stor nok bil osv osv...jeg vill så GJÆRNE ha denne hunden, men vill ikke han andre som bor her så kan jeg ikke tvinge heller...Eller han sa "GREIT" på en litt sånn ekkel måte å da er det ikke noe gøy, da er jeg redd hunden blir til bry for han, å det er bare slitsomt...:/

Må si jeg er litt furt...men går vell over, kommer flere. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...