Gå til innhold
Hundesonen.no

Etableringstilskudd/startlån


Rottis jentå
 Share

Recommended Posts

Vi fikk nylig vite at huset vi leier skal selges og etter traumatiske tider sist vi var på leit etter bolig hvor vi kunne ha hunden lurer vi nå på å kjøpe huset vi nå leier.

Min far fortalte meg at vis vi søker hos kommunen kan vi få et etableringstilskudd eller start lån. Jeg har prøvd å finne noe informasjon om dette på nettet og hos kommunen vi bor i (Stavanger), men uten hell.

Er det noen her som vet noe om dette eller har erfaringer de vil dele med oss?

Vi har kun 2 mnd oppsigelse, noe som sier at vi må være ute av huset til 1. juli, derfor haster det litt å finne ut av ting.

Vi må jo også holde øyne og øre åpne for boliger til leie også, om det ikke skulle bli til at vi kjøper huset, så om noen vet om bolig, hvor vi få ha hund så klart, til leie i stavanger-sandnes-sola området er tips hjertelig velkomne :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Vi har kun 2 mnd oppsigelse, noe som sier at vi må være ute av huset til 1. juli, derfor haster det litt å finne ut av ting.

Har du fått oppsigelse i April? Å få vite at huset skal selges er ikke en oppsigelse.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Se på www.husbanken.no der kan du også søke startlån elektronisk, husk å sende inn alle vedlegg.

I utgangspunktet skal man først søke om grunnfinansiering i vanlig bank, og så søke om toppfinnansiering av kommunen for å erstatte kravet om egenkapital. Får du et veldig lite lån av en vanlig bank kan du søke om fullfinansiering av kommunen med startlån hvis kommunen vurderer at du har en høyere låneevne.

Tilskudd er noe annet og gis i mer spesielle situasjoner utover det at man trenger å kjøpe bolig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kikk på linkene. I vanlig bank krever de gjerne i alle fall 10% egenkapital + omkostninger - hvis du får det i det hele tatt. For vår del har vi da lånt 10% + omkostninger fra kommunen (startån). Dette er noe vi får fordi jeg ikke har eid før og vi er under en viss alder. Samboeren min er endel eldre og har eid før, men det har ingenting å si så lenge jeg ikke har eid før. :)

Jo tidligere du går til kommunen jo større er sjansen for å få lån - de har nemlig ikke begrensa med penger å låne ut og det tar gjerne en liten stund å komme seg gjennom papirmølla deres. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...