Gå til innhold
Hundesonen.no

Forslag til hund? Kløv/tur, spor, lydighet


Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg flytter høsten 2013, og har derfor tenkt å kjøpe meg en valp på sommeren :)

For tiden bor jeg hos foreldrene mine med to dvergschnauzere, og kan ikke tenke meg å bo uten en hund når jeg flytter!

Jeg har planer om å bruke hunden til lydighet, spor og kløv/turgåing på hobbybasis (ikke konkuranse i første omgang).

Rasene jeg vurderer er Rottweiler, Labrador og Alaskan Malamute. Ganske ulike raser, men gode brukshunder alle sammen. Jeg har delvis lagt fra meg tanken på en Malamute, siden jeg vil vente til jeg har mulighet til å ha hundegård.

Har dere noen gode innvendinger?

Er forresten 18 år gammel jente. Jeg har erfaring med store hunder (Riesen Schnauzer, Schäfer og div Huskyer), så jeg vet hva det innebærer å ha krevende raser, - da tenker jeg spesielt på Rottweileren.

Jeg vil gjerne kjøpe enda en hund om et par år (helst en av de nevnte rasene), siden hunder er flokkdyr og gjerne liker å være flere i lag :)

Skrevet

Skal du bruke hunden aktivt til lydighet, tror jeg kanskje malamuten utgår.

Hva med dobermann?

Skrevet

Takk for svar! :)

Jeg har faktisk tenkt litt på Dobermann, men har inntrykk av at de har en god del mer "motor" enn rottweileren?

Og Labrador er som sagt en veldig fin rase! Men har hørt de er veldig hormonelle. Noen som kan bekrefte det? Har hatt ei tispe som var veldig hormonell, og det var ikkje kjekt for hverken hund eller eier... fikk innbilt svangerskap flere ganger i året (og plager av det), og ingen tips fra dyrlegen etc fungerte :(

Er glad jeg begynte leitingen nå, for det er virkelig ikke lett å bestemme seg! :o

Skrevet

Jeg har faktisk tenkt litt på Dobermann, men har inntrykk av at de har en god del mer "motor" enn rottweileren?

Det er i hvert fall ganske langt fra labrador og mutte til dobermann :) Tror du kan legge fra deg doberen med det samme, med mindre du vil bruke mesteparten av tiden på LP :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...