Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken liten hund passer sammen med Grand Danois?


Recommended Posts

Skrevet

Vi har vært uten hund i tre år, og det er lenge nok! Vi ønsker nå å skaffe oss to valper, den ene skal være en Grand Danois, en rase som vi har hatt to ganger før. Den andre skal være relativt liten, men vi sliter litt med å velge. Den korte lista består nå av Jack Russell terrier, Boston terrier, Kromfohrländer og Liten Podengo portugues. Familien består av to voksne, og to unger på 10 og 13.

Ingen tvil om at Jack Russell er en kjempemorsom hund, men jeg tror kanskje den blir litt for heftig for oss, resten av familien er uenig. Boston terrier virker også lovende, men jeg leser at de promper mye. Er det et reelt problem? Liten Podengo portugues har den størrelsen vi opprinnelig hadde tenkt oss, spørsmålet er om de vil kunne gå greit sammen med en Grand Danois, eller blir den for skjør og puslete? Vil sette stor pris på om noen ville diskutere dette litt for oss.

Skrevet

Bare for at jeg er nysgjerrig, hvorfor vil dere ha 2 valper samtidig? Er ikke det litt "ugunstig" på mange måter..?

Skrevet

Kaja T&A her på forumet har jo GD og dvergpinscher, det fungerer bra det. Ellers er størrelsesforskjell som oftest ikke noe stort problem, men jeg ville nok enten ventet til granden var voksen før jeg skaffet en valp, eller omvendt. GD er ganske klønete som valper, og vet ikke helt hvor store de er...

Skrevet

Enig med at stor klumsete GDvalp neppe er særlig lurt sammen med miniatyrvalp..

Men ang prompingen til boston terrier så er det på ingen måte noe stort problem. Kun av og til - og mest morsomt..

Susanne

  • Like 1
  • 4 weeks later...
Skrevet

<p>Min Boston terrier Molly er veldig interessert i å få med seg Gran Danoisen til treneren vår på lek. Han, på sin side er med på leken, men veldig klumsete, som de andre her sier. De er noenlunde samme alder og det går fint. Mye pga at Molly er så kjapp. Hovedproblemet er at GDen legger labbene og helst brystkassen over Molly, så jeg vet ikke om jeg hadde hatt nerver til å ha begge to på heltid... <br />

<br />

Ang promping. Hvis jeg forer med tørrfor så lukter det dødens, og hun promper masse, mens hvis jeg gir Vom og Hundemat promper hun sjelden og det lukter mye mindre. Har jeg glemt å tine VogH, og må gi tørrfor merker alle det med en gang...</p>

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...