Gå til innhold
Hundesonen.no

akkurat kommen hjem fra hundefødsel


~Marlene~

Recommended Posts

Skrevet

det var veldig spennende å følge med da kita(søstra til vega) valpet idag, jeg for d forsteste jeg kunne får å få med meg fødselen, å jeg hadde ikke trengt å stresse for det tok veldig lang tid! første valp kom etter 2 tima, neste kom etter 1 time, å dn 3dje kom etter halv time, det var enda flere valper igjen da jeg dro men jeg kunne ikkke sitte der mere å la tida gå mens mira var i hundegården med en gal border collie:P :mrgreen:

jeg har endelig vært med på min første hundefødsel! jeg ble sååå valpesjuk nå =D>

Skrevet

ståa er så langt: 8 valper! de tror det kommer flere :-o jeg fikk hel sjokka! det var mange valper må jeg si, de vil få problemer med å omplassere dem, men jeg skal hjelpe så godt jeg kan =D>

Skrevet
ståa er så langt: 8 valper! de tror det kommer flere :-o  jeg fikk hel sjokka! det var mange valper må jeg si, de  vil få problemer med å omplassere dem, men jeg skal hjelpe så godt jeg kan =D>

Dette er jo litt rart at du er sjokka over... for dette er noe jeg og flere advarte deg om når du selv ville sette kull på Vega, søsteren til den som fødte nå...

Fødsler er kjempe spennende ja, har vært med på mange forskjellige dyrearter :lol: Er ikke vokst opp på gård for ingenting :lol:

Skrevet
det var veldig spennende å følge med da kita(søstra til vega) valpet idag, jeg for d forsteste jeg kunne får å få med meg fødselen, å jeg hadde ikke trengt å stresse for det tok veldig lang tid! første valp kom etter 2 tima, neste kom etter 1 time, å dn 3dje kom etter halv time, det var enda flere valper igjen da jeg dro men jeg kunne ikkke sitte der mere å la tida gå mens mira var i hundegården med en gal border collie:P  :mrgreen:  

jeg har endelig vært med på min første hundefødsel! jeg ble sååå valpesjuk nå =D>

Ojj!!! :lol: Gratulerer! Første valpefødsel er en helt utrolig opplevelse... heldig som så en av mine favorittraser komme til verden! :lol:

Skrevet

Spennende! Men ikke for å være stygg nå... Du skriver at det vil bli problemer med å omplassere valpene, det er jo sånne ting man bør tenke på før tispen blir parret..

Skrevet

det er jo ikke min hund, den stakk av også da , å se viste ikke at nhu sku ha valper før hu var kjempesvær. jeg var tili ute da jeg trodde vega var drektig, men hun var jo ikke det, men jeg hadde valpekjøpere, å bare informerer jeg dere: 4 valper blei avivlet grunnet ikke nok melk å at det var vansker nok å omplassere valper på dyrebeskyttelsen=(

trist

Skrevet
det er jo ikke min hund, den stakk av også da , å se viste ikke at nhu sku ha valper før hu var kjempesvær. jeg var tili ute da jeg trodde vega var drektig, men hun var jo ikke det, men jeg hadde valpekjøpere, å bare informerer jeg dere: 4 valper blei avivlet grunnet ikke nok melk å at det var vansker nok å omplassere valper på dyrebeskyttelsen=(

trist

HVA!? Kunne de ikke prøve å fóre dem med melke erstatning først!? Er du klar over at folk sitter med tåteflasker annenhver time med valpekull på 8-10 valper fordi at moren ikke vill ha dem og så avliver de disse!? :lol: :evil:

Skrevet
det er jo ikke min hund, den stakk av også da , å se viste ikke at nhu sku ha valper før hu var kjempesvær. jeg var tili ute da jeg trodde vega var drektig, men hun var jo ikke det, men jeg hadde valpekjøpere, å bare informerer jeg dere: 4 valper blei avivlet grunnet ikke nok melk å at det var vansker nok å omplassere valper på dyrebeskyttelsen=(

trist

Dere må bare unskylde at jeg blander meg inn og kommer med en krass tone, men det høres på meg ut som om dette "oppdrettet" er svært useriøst... Håper de valpene som ikke blr avlivd får gode hjem iallefall, og at alle andre som ønsker seg valpekull tenker seg om både 4 og 5 ganger.

Skrevet

enig med jeampi her..selv om tispa stakk av,burde de ha sjekka henne etterpå.eller visste de ikke at hun hadde løpetid? tispa mi stakk av en gang under løpetid,å jeg hadde mistanke om at hun hadde møtt en herremann på veien,så da dro vi til dyrlegen og fikk satt abortsprøyte.

Skrevet

Uff da.. Da er det iallefall fryktelig uansvarlig av eierne å i det hele tatt LA tispa stikke av under løpetiden..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...