Gå til innhold
Hundesonen.no

NKKs etiske retningslinjer for hold og trening av hund 2012


Anette
 Share

Recommended Posts

Link til PDF finnes her.

Drar ut et par ting jeg likte

8. HUNDERS BOMILJØ

8.1 Fysiske forhold

Oppholdsrom for hund skal ha tilstrekkelig belysning og ventilasjon, normal luftfuktighet,

samt temperatur tilpasset rasens/individets behov. Man bør også ta hensyn til

akustikk/lydforhold i rom der flere hunder oppholder seg sammen.

8.2 Bur

Hund skal ikke ha bur som sitt primære oppholdssted. Hund som oppholder seg i lukket bur,

f.eks. under transport eller under utstilling/konkurranse/trening, skal minimum ha plass til å

sitte, reise seg og snu seg, samt strekke seg og legge seg i en naturlig stilling. Ved bruk av bur

skal tilvenning skje gradvis slik at hunden i størst mulig grad trives i buret. Hvor lenge det er

forsvarlig å la en hund oppholde seg i bur vil i stor grad avhenge av hundens trivsel i buret.

6. HELSE

6.1 Stell og tilsyn

Hund skal ha tilsyn og tilstrekkelig stell av pels, klør, øyne, ører og tenner/munn. Pelsen skal

stelles og holdes rein, hunden skal ikke gå med floker eller skitt i pelsen. Klør skal klippes

jevnlig, øyne og ører tilses og om nødvendig reingjøres. Spesielle fysiske trekk som krever

ekstra stell, som hudfolder eller leppefolder, skal etterses jevnlig og stelles om nødvendig.

Tenner/munn skal stelles ut fra hver hunds behov, tannstein skal fjernes jevnlig og minimum

så ofte at det ikke oppstår betennelse/irritasjon i tannkjøttet. Dette innebærer

rensing/pussing svært ofte for en del rasers/individers vedkommende.

Er jo "bare" etiske retningslinjer men jeg synes nå de var utformet ganske greit, andre som har en mening?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Joda er nok mye greit der, dog dette med etikk er det vel liten tvil hvor de har innhentet "ekspertpaneluttalelser" fra.

Kopierer fra tråden jeg startet:

Jeg siterer:

10.2 Etisk opplæring og trening

Oppdragelse, opplæring og trening skal alltid foregå på en slik måte at hundens velferd blir ivaretatt. Det å gi hunden faste rammer og sette grenser er ofte en nødvendighet for å oppnå en trygg og velfungerende hund. Hovedprinsippet skal være innlæring med positiv forsterker (belønning). Ubehag kan kun benyttes i unntakstilfeller, der positiv forsterkning alene ikke har ført til målet.

Ekstremt selvmotsigende, kan jeg ikke lenger si "nei" til hunden min med mindre det er ett unntakstilfelle? Og skal "faste rammer og sette grenser" utelukkende bare være kos og pølser?

Videre så definerer de hvordan korrigering skal foregå så de vet vel godt at de ikke slipper unna med å nå målet alene med PF.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Link til en side med link til PDF'en ja. :)

HER skal være direkte til PDF.

jeg liker faktisk link til siden jeg,for da kan jeg velge å se det i browsern eller å laste fila ned enn direkte til en fil også velger chrome det den vil :frantics:

:offtopic: over :P

Jeg likte aller best det med at bur skal ikke være primært oppholdssted, og det siterte jeg på fbook og håper noen venner av meg tar det sakte til seg :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er det som er nytt her nå, siden forrige versjon? Husker liksom ikke hva den forrige sa. Jeg husker vi i Briardklubben spilte inn til NKK den gangen de laget de første etiske retningslinjene, at det hadde vært fint om de sa noe om burbruk OG tidsaspekt for dette. De har vel fått inn litt mer om det nå, men fortsatt litt diffust synes jeg.

Ellers er det BRA at NKK jobber med dette, men det er på den annen side synd at det er nødvendig å minne folk på at dyr skal behandles skikkelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er flott at det står noe om burbruk. Jada, så er det bare etiske retningslinjer og det ER litt diffust, men forhåpentligvis vil enkelte begynne å skjønne at det faktisk ikke er uproblematisk å la bikkjene ligge i bur natt og dag.

Man skulle tro folk skjønte sånt av seg selv, men det er faktisk ikke mange dagene siden jeg hadde en samtale med en person som hadde fått det anbefalt av dyrlegen fordi det hjalp hundene å slappe av.

Jeg husker jo fortsatt den gangen jeg hørte om bur for første gang (seriøst, å putte hund i bur var et helt ukjent konsept for meg, jeg visste ikke at det gikk an en gang), da var det faktisk en instruktør på OSH som holdt et langt engasjert foredrag som gikk på at for hunden var det å sove alene i hele leiligheten som om vi skulle lagt oss til å sove midt på gulvet i et tomt Oslo Spektrum. Det ville selvfølgelig vært stressende mente han. Dette er snart 14 år siden og jeg var ung og dum, men heldigvis ikke SÅ dum, men jeg hadde erfaring med hundehold fra før og aktet ikke å bruke penger på noe jeg visste jeg ikke trengte. Men det er kanskje ikke utenkelig at flere av de andre på kurset gjorde en ny investering?

Nei, det er deilig at NKK tar en standpunkt slik at man faktisk kan henvise til etiske retningslinjer for hundehold når emnet kommer opp i snakk med folk som kanskje ikke har all verdens erfaring og har hørt på "fagfolk"...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Anektdotisk erfaring sier at individ er av større betydning enn rase, fordi så mange faktorer spiller inn. Miljø vel så viktig som genetikk. Jeg har hatt to typiske gneldreraser, hvis første egenskap folk forbinder med dem er bjeffing, og ingen av de to lagde lyd. Så har jeg hatt en nusselig liten cavalier som var den verste gneldrebikkja ever. Den jeg har nå skulle liksom med letthet kunne trenes til å halse bare til spesifikke oppgaver og ellers tie. Treningen går fremover, men noen lydighet- og bruks-stjerne blir han antagelig aldri med meg i andre enden av båndet, mest pga lyden, som jeg overhodet ikke har kontroll over av-og-på-knappen på.  Har vokst opp med mange mynder i omgangskrets: afghansk, borzoi, irsk ulvehund, skotsk hjortehund og saluki. Disse går vel alle under ekstra store, men de var ekstra ålrighte også. Veldig lettvinte og greie hunder om en bare vil ha en for selskap, tur og kos, men noe upraktisk størrelse på dem alle. Golden og schæfer individer jeg vokste opp med var henholdsvis gjennomsnittlig bjeffete va nær taus,  men jeg har hørt skrekkeksempler av masete gneldreschæfer uten sidestykke også. Life is like a box of chocolates?       
    • Mange. Hva definerer du som "ekstra store"? Generelt sett er det spisshunder og vokterhunder som har litt lyd. Vokterhunder bjeffer sjelden mye, men de kan si fra når det er noen på døra/tomten/veien etc. Puddel og noen gjeterhunder kan også ha noe lyd, særlig i arbeid. Retrievere, fuglehunder, mynder, de store spanielene for eksempel.
    • De aller fleste hunder kan være familiehunder, det er få raser som ikke egner seg til det blant dagens brukshunder. Det handler mer om kapasitet og aktivisering i hverdagen generelt.
    • Hvilke større hunderaser over 15 kilo har ikke så mye lyd? Må også ikke være blant de som er ekstra store. 
    • Hvilke brukshunder kan også være familiehunder blant gruppe 1 ? Gjetere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...