Gå til innhold
Hundesonen.no

Kleinspitz, papillon eller chihuahua?


ToveMH
 Share

Recommended Posts

Hei! Jeg planlegger å få meg hund til sommeren. Har hatt lyst på hund i mange år, og nå føler jeg endelig at tiden er inne! Har brukt lang tid på å lese om hunder og har kommet fram til at det blir kleinspitz, papillon eller chihuahua:) har lest mye om hver rase, men så vinglepetter som jeg er, klarer jeg ikke helt bestemme meg for hvilken rase det blir! Kan også nevne at dette blir den første hunden min. Den får et stort hus og boltre seg i, med en stor skog like ved med mange flotte turstier. Jeg vil prøve meg i utstilling og senere agility, noe som kanskje utelukker chihuahua?

Klarer heller ikke å bestemme meg for om jeg vil ha tispe eller hannhund.

Har noen av dere en av disse rasene, i så fall, hvordan er de? Hvilken av de tre rasene vil dere anbefale meg, og ikke minst kjønn?:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selv har jeg papillon. Hun er riktig nok bare 4 måneder gammel ennå, men jeg har allerede merket meg at forskjellen på papillon og chihuahua er ganske så stor! For det første en en "normal" papillon ofte dobbelt så stor som en chi. Og for det andre er ikke papillon noen sofahund som ikke krever mosjon og aktivitet. For all del, de er tilpasningsdyktige. Men de har mye i seg. De har utrolige mengder krutt i rompa, på godt og vondt. Slik JEG opplever chihuahua er de på mange måter renere selsapshunder, mens papillon er mer stor hund i liten kropp. De har virkelig stor kapasitet, og størrelsen er liten, men allikevel ikke heeelt mini. Min går en time tur uten noen problemer, og er med på alt som skjer. Praktisk størrelse og allikevel sporty hund.

Men beskriv kanskje litt mer om din hverdag og hvilke tanker du har om hundeholdet ditt og hvordan det kommer til å bli. Da kan det være lettere å hjelpe deg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for et fint svar!:) papillon virker ut som en fin og livlig rase!

Har egentlig slått fra meg chihuahua mer og mer, men tenkte jeg kunne inkludere den her og høre hva folk hadde å si for sikkerhets skyld.

Jeg begynner med studier til høsten, og tenkte derfor at det var lurt å få den i begynnelsen av sommeren så lenge det lar seg gjøre. Da kommer jeg til å være hjemme med den hele ferien og ta meg fri fra så og si alt. Den kommer til å være i en familie på 3, bestående av meg selv og min far og mor. Men den kommer til å være min hund og mitt ansvar:)

Den kommer til å få gode å lange turer i skogen like ved, gode lufteturer morgen og kveld + en større tur på dagen. Jeg kommer til å være på skolen to-tre dager i uken, og må da kunne være alene noen timer alene. Vi har mange barn i slekten som vi har god kontakt med, har hørt de ikke kommer så godt overens med barn, men det må vel kunne vendes til?:)

Kommer for det meste til å bruke den til turer, hverdagslydighet, annen lydighet og selvsagt kos. Men vil også prøve meg innen utstilling og senere agility, det synes jeg virker så gøy ut. Kommer også til å begynne på valpekurs, ettersom jeg aldri har hatt hund før føler jeg dette er nødvendig.

Håper det var litt mer utfyllende!:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror fint at en papillon kan ha det bra hos deg, jeg :)

Men begynn så snart du kan å kontakte oppdrettere! Det er ikke nødvendigvis kullene som annonseres på finn som er de du vil ha valp etter. Foreldrenes helse og gemytt er svært viktig, spesielt sistnevnte på papillon. Send meg gjerne en privat melding (PM) om du vil jeg skal fortelle deg om oppdrettere jeg personlig har et godt inntrykk av :)

Og igjen - jeg er ganske så ny med rasen. Men til gjengjeld er jeg genuint interessert i helse og gemytt, og jobber hele tiden med å orientere meg i miljøet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Papilloner kan fint gå i lag med andre barn. Grunnen til at folk skriver at de ikke gjør det, er nok fordi man er redd unger vil drive å løfte på de og miste de i bakken osv. Min papillon er veldig glad i barn og tar mye hensyn når hun leker med dem. Men du må passe på de. Barn er ofte veldig voldsomme, og da kan det være hunden føler seg truet om det blir mye på en gang. Min papillon er ikke glad i at flere unger klenger seg rundt henne for å kose, men hun kan leke med de og la de trene henne og gi henne godbiter og slikt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for fine svar og tips! :D

Nå heller jeg virkelig mer og mer mot papillon! Det virker ut som en fantastisk fin rase, som ikke minst jeg føler passer godt til meg!

Godt å høre at de fint kan gå i lag med barn! Kommer selvfølgelig til å passe på når de er rundt dem, så håper det går bra!:)

Har sendt deg PM Maria:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror også Papillon passer bedre enn Chihuahua for deg. Da det er større sannsynlighet for du får en hund som liker agility og lange turer, selv om det fins Chihuahuaer som også elsker det :)

Har selv en Chi som jeg fort la fra meg drømmen om agilityhund med :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår (Ia sin) phalene er veldig glad i barn. Hun liker vel egentlig de fleste, men maser seg ikke innpå noen. Hun er også den mest utholdende av hundene her. Hun tar gjerne en totimers tur i skogen først og en halvtimes LPtrening med Ia etterpå, hun. Akkurat nå mener hun at jeg skal dele hennes kjærlighet til kaninfilletingen, mens de store hundene ligger og sover :D En herlig, blid, treningskåt og morsom hund :jump:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skriver under på det Ida sier! Min papillon på 4 måneder kan gå og gå, hun. Masse energi. Men allikevel veldig fin av-knapp :)

Jeg opplever henne som veldig lett å trene, men hun er foreløpig ikke så førerotientert som portisen min. Hun elsker alle, hun! Så der må vi jobbe litt sånn ift innkalling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ups and DOWNS. Helvetes ***** spoiled brætt drittunge av en byksefaen prepubertal ***** dritt har kommet dit at omgivelsene er mer interessante enn både leker og mat, og han krangler tilbake mot disiplinering. Synes ingenting om å bli avkrevd å holde kontakten og gå ved min side, og enda mindre om å bli straffet med time outs fordi han ikke hører etter. Aggressivt vokal i sure protester mot tyrannen som begrenser hans frie utfoldelse.  Han skal få for at han etter femogtredve *SITT* til slutt setter seg lydig ned og er oppmerksom i noen sekunder uten at det er nødvendig å ty til mer maktbruk, men **** for en håndfull av en forbanna dritt han kan være. Vimser og BYKSER og er MANISK på å gå FORAN meg.  Det hjelper IKKE å mosjonere ham mer. For å få ham sliten må en nemlig gå langt over hva som er anbefalt mtp kroppens utvikling, og det blir også en ond sirkel, hvor han bare krever mer og mer for å føle seg vel.  I dag er første gangen lek ikke har vært mer interessant enn omgivelsene. Godis ville han ha, men han ville ikke oppføre seg pent for å få det, så det ble også en konflikt. Forbanna mareritt av en forbanna kontak-nekt byksebikkje. Vi måtte rekke this and that, så han slapp i for stor grad unna med alt også. Fikk fremdrift på tross av den fullstendig uakseptable adferden.  Mamsen kan trenge valium for å komme seg emosjonelt uberørt gjennom dette, tror jeg. Synd fastlegen antakelig er uenig i at trening av hund er en legit reason for å skrive ut en resept -_- Vel, i morgen har vi ikke noe vi trenger å rekke, så den ***** drittbikkja skal få samme turen som i dag, uten en centimeter fremdrift på FEIL adferd. Han skal få holde KONTAKT og han skal få holde seg på siden av meg, og om den jævelungen BYKSER en gang til etter advarsel, så binder jeg ham i en stolpe og ***** går fra ham - for alltid! ..eller til den lille dritten ***** samler seg og slapper for i ******* av.  Jeg er så lei. Jeg gleder meg så intenst til han er voksen og har mer impulskontroll.  *Aaarrgh* Her legges frem klær og utstyr for en lang dag i drittvær, med kakao og boller og powerbank til mobilen. Den lille rotta skal få lære at å bykse og vimse og ikke høre etter meg når jeg ikke har noe jeg trenger komme tidsnok til - det får dørgende kjedelige konsekvenser for ham.   
    • https://atferdskonsulenter.no/ har stort sett gode folk, selv om jeg ikke kan gå god for alle. Anna Bjurgård Compton, Hilde Arneberg, Kjersti Bjøntegaard, Gry Eskeland, Nina Haaland og Lise Fredriksen kjenner jeg til og kan anbefale. Arne Aarrestad og Siri Linnerud har jeg lest nok av og såvidt møtt til at jeg vil gå god for dem.  
    • Hvilken landsdel? 
    • Bekymringer ifht kronisk stress fra belastning på binyrer i oppvekst er fullstendig forduftet. Bekymringen kom fra kompetente som bare har sett ham i settinger han har høye forventninger til - og var fullstendig legitim gitt hans STRESS i de situasjonene - men jeg selv senker skuldrene fullstendig nå, etter en forholdsvis nydelig dag.  Han er fortsatt ung, vilter, energisk, lav impulskontroll, men fremgang er så tydelig, jeg har ingen bekymringer for å ende med en vanskelig håndterbar voksen. Han hadde i dag ingen problemer med å legge seg ned og slappe helt av på et helt nytt sted med så mange spennende distraksjoner som var mulige å få til på en gang. Fra ankomst travelt turområde med masse folk, masse unger, hunder og skrål og digre plener og lang strand - både strand og plen er noe han av vane forbinder med å få løpe og leke på - og en ujevn strøm av syklister i alle størrelser som passerte tett bak benken vi slo oss ned på - så tok det ham mindre enn 5 minutter å gå fra pesende i helspenn av forventninger til mer avslappet kroppsspråk, til å sniffe litt og så legge seg ned og faktisk slappe av - ikke bare skuespille, men faktisk slappe av - og bare følge nysgjerrig med på omgivelsene, uten noe stress. Han sladret veloppdragent på hver eneste forbipasserende, både på sykkel og til fots. Vidunderlig følelse. Alibiet for turen var verre. Vi skulle hente en pose med bakevarer fra en travel kafe, med en tett strøm av barnefamilier inn og ut, og folk på alle bordene tett utenfor. Jeg kviet, men det måtte gjøres. Ikke så naiv at jeg forventet samme avslappede ro gjennom det oppdraget der. Første stressbjeff kom allerede et par meter fra benken. Lett å håndtere med en sitt-kommando. Første ignorering av sitt-kommando kom ca 5 meter fra bordene. Valgte snu ham rundt en runde et par ganger. Kommunisere at den bjeffingen er uønsket og ikke fører dit han vil. Ventet ham ut på sitt-kommando. Det hadde effekt. Etter noen repetisjoner med full stans og krav om tyst og sitt for fremdrift kom vi oss mellom bordene, opp trappen og til døren. Ikke på slakt bånd, men uten trekking, på det såkalte trafikkhåndtaket. En ny favoritt. Super handy å manøvrere med.  Vi fikk ikke komme inn, men fikk servert på platten utenfor, hvor vi ble stående og stående og stående og stående og stående i halve evigheten. Jeg aner ikke nøyaktig hvor lenge, men antakelig i mer enn 20 minutter totalt. Det ble selvsagt noe bjeffing, og det ble selvsagt noen forsøk på å oppsøke blikkflørtere og vibbere ved bordene nedenfor, men alt i alt er jeg veldig fornøyd med unge Edeward. Det der var verdens mest distraherende miljø for ham. Jeg var kjip med bittesmå tørrforkuler kun servert for sladring og krevde veldig mye selvdisiplin av ham uten annen tilbakemelding enn ros. Han var jevnt over veldig flink til å beherske seg.  På tur derfra, etter å ha kommet oss litt bort fra bordene fjernet jeg alle krav i noen minutter, på tross av å ha en kaffe latte i hånden. Tenkte han trengte blåse litt ut med litt byks og lek. Tror det var en god vurdering å bare la ham få være i noen minutter, for han oppførte seg aldeles eksemplarisk igjen, helt på eget initiativ, innen et par minutter senere, og resten av turen, som ikke i det hele tatt ble som planlagt. INGENTING ble som planlagt, btw. Det skulle regne og det var helligdag. Vi skulle få både busser og sted for oss selv, trodde jeg, fra værmeldingen. Hadde pakket langline og leker for å ha det gøy sammen på et folketomt friluftsområde i 14 grader og regn. Istedenfor var det sol og ganske varmt og STAPPFULLT på bussen, av gniere med digre kofferter, som synes melkerute rutebuss til Værnes var bedre enn flybuss, så vi stod som sild i tønne på kokeplate. Ede oppførte seg SÅ fint på den kvelende varme og stappfulle bussen. Han imponerte de andre passasjerene. Den settingen der er noe han mestrer med glans. Ikke mange forsøkene på sniffing av underliv og sko jeg trengte: –Æppæpp'e for avbryte. Resten aldeles eksemplarisk adferd.  Ede er trygg på buss og tok seg en blund på turen tilbake til byen, uforstyrret av bussens bevegelser og pratet fra passasjerene. Det var som forventet at han ville blunde etter turen. Det som ikke var forventet var å bli frakjørt av bussen som skulle ta oss hjem. Den DRITTSEKKEN av en bussjåfør så oss komme LØPENDE fra en forsinket buss vi steg av fra holdeplassen RETT FORAN HAM. Han SÅ meg veive med armene i full galopp. Det var MINDRE ENN FEM METER IGJEN da han svingte ut fra holdeplassen og kjørte avgårde. Han trengte ikke å gjøre det der. Han kunne ventet. Den ruta hans har et flere minutter langt stopp i sentrum, bare to holdeplasser lenger frem. Å vente på oss hadde ikke forsinket bussen. Den ***** DRITTSEKKEN av en bussjåfør gjorde det der fordi han ikke ville ha med hunden.  Det var TO TIMER til neste avgang. To laaaange timer med ingenting å gjøre, ikke noe mykt Ede kunne ligge på, det var meldt REGN, og Ede burde få komme hjem og sove. Istedenfor stod vi stuck i sentrum på trangt budsjett uten noe å hvile på. Jeg begynte gråte fortvilet, vel vitende om hvordan overstimulert valp pleier slå ut i ville raptuser, og hva slags dyremishandling jeg synes det er å be en hund legge seg til å sove på steinhardt steingulv inne på sentralstasjonen eller hard asfalt i regnvær utenfor.  Rusletur i sentrum fremstod som det minste ondet, så vi ruslet avgårde. Planen var å få kjøpt oss en softis og finne et sted hvor Ede kunne slappe av. Vi ruslet og ruslet og ruslet og ruslet. Ingensteds hadde noen tilgjengelig servering. Eneste servering vi fant var noen shady og overprisede matvogner uten verken kaffe eller softis, og vi fant heller ikke noen benk med gress tett nok på til at vi begge kunne raste der. Det var enten benk til meg eller gress til ham. Ufattelig lite hundevennlig by. Vi ruslet og ruslet og ruslet som forvirrede hjemløse.  Til min overraskelse kom aldri den raptusen han pleier få om jeg drar strikken for langt hva angår lengde på tur eller mengde inntrykk. Han hadde virkelig fått dosen sin av begge deler, men han var helt rolig og veloppdragen. Fremstod nesten som voksen.  Uinteressert i mer lek, ingen forventninger om godis. Vi bare gikk og koste oss i en forholdsvis folksom by, gitt helligdag og værmelding. Regnet uteble, lik den forventede raptusen.  Vi entret en park med en bråte bråkete duer og måker, ikke engang antydning til byttedrift. Så dem, hørte dem, passerte nonchalant en halvmeter fra dem. Greit nok, han var litt nysgjerrig på dem, men dette er å være avslappet i settingen:   Viser seg altså at Edeward identifiserer seg selv som bygutt. Sentrum er hans komfortsone. Har igjen for miljøtreningen i pregningsperioden.  Vi tuslet rundt i byen i nesten 1.5 timer. Kun få ganger trakk han litt mot noe spennende, ikke mot folk ✅ Som en bonus fikk vi etterpå handlet is på sentralstasjonen uten lyd og uten labber på disken. Han var super tålmodig og flink på *leave it* mens vi spiste den og han gikk pent av bussen på egne bein da vi kom hjem.  En god dag 🥰  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...