Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For noen dager siden var jeg på tannsjekk med Oscar hos dyrlegen. Jeg er ikke vant til valper og tannfelling, og siden de har gratis tannsjekk tok jeg han med. Han er 5 og en halv mnd nå og dyrlegen sa han hadde et lite underbitt. men at det kunne hende det ville rette seg På utstillinga idag sa dommer at han hadde noe underbitt idag, men siden rasen trenger så lang tid på å utvikle seg kunne dette rette seg opp siden det var så lite.

Det jeg lurer på er om dette stemmer? syns å ha lest at overbitt kan rette seg mens underbitt ofte blir verre ? Det var jo ikke snakk om mye da. Jeg er heller ikke super utstillingsfiksert, men fått litt sansen for det da. Og håper jo litt dette vil rette seg med tanke på det. Hvis ikke så griner jeg ikke av den grunn altså, han er verdens beste uansett :)

Skrevet

Vi har hatt 2x underbitt, der ingen har rettet på seg.

Den sista, Shibaen, har et heller uheldig tannsett. Vi fikk også høre at det kunne rette seg, men det ble bare verre. Men det kan helt sikkert rette seg, siden både oppdretter og veterinær fortalte oss det, men sjangsen er vell større for at det ikke gjør det.

Skrevet

Vi har hatt 2x underbitt, der ingen har rettet på seg.

Den sista, Shibaen, har et heller uheldig tannsett. Vi fikk også høre at det kunne rette seg, men det ble bare verre. Men det kan helt sikkert rette seg, siden både oppdretter og veterinær fortalte oss det, men sjangsen er vell større for at det ikke gjør det.

Det retter seg nok ikke nå, for lengden på snuta og over- og underkjeven er ferdigvokst før de fyller året, mens bredden på skallen gjerne fortsetter å fylles ut gjennom de første åra til hunden.

Jeg trudde forøvrig at st. bernharder kunne ha underbitt, jeg, det ser jo sånn ut... :icon_redface:

Skrevet

Det retter seg nok ikke nå, for lengden på snuta og over- og underkjeven er ferdigvokst før de fyller året, mens bredden på skallen gjerne fortsetter å fylles ut gjennom de første åra til hunden.

Jeg trudde forøvrig at st. bernharder kunne ha underbitt, jeg, det ser jo sånn ut... :icon_redface:

Jeg mente rette seg for TS's hund. Toget har gått for Kuma for mange månder siden. Har det ikke rettet seg før andre tannsett har begynt å vokse seg ferdig så skal det mye til for at det retter seg.
  • Like 1
Skrevet

Jeg mente rette seg for TS's hund. Toget har gått for Kuma for mange månder siden. Har det ikke rettet seg før andre tannsett har begynt å vokse seg ferdig så skal det mye til for at det retter seg.

Altså, jeg liker ikke at Kuma har underbitt, men jeg liker fordi du har rett. :lol:
  • Like 1
Skrevet

Dette står i standaren at de skal ha forresten : Kraftige kjever. Regelmessig, jevnt og komplett sakse- eller tangbitt. Omvendt saksebitt er tillatt. Manglende P1 (premolar) tolereres.

Vi får bare vente å se hvordan det utvikler seg ja, får håpe det går greit.

  • Like 1
Skrevet

Underkjeven sies å utvikle seg saktere enn overkjeven, derfor er overbitt "bedre" enn underbitt om valpen først skal ha bittfeil - i mitt forrige kull solgte jeg en valp som hadde overbitt, men det rettet seg og ble korrekt bitt da han var rundt fem måneder.

Ja, bittet kan enda endre seg - det kan bli et kraftigere underbitt, og det kan bli et korrekt bitt, eller noe midt i mellom. Både din og min rase er hunder som trenger tid på å utvikle seg i kroppen, så ikke mist motet enda.

Du kan jo også høre med oppdretter om det ligger mye bittfeil på linjene, eller om h*n har noen erfaring med midlertidig bittfeil på linjene.

Det er uansett ikke noe du får gjort noe med, og du kan godt fortsette med valpeshow for treningens skyld. Mange dommere vil ikke legge stor vekt på bittet heller, nettopp fordi det er valper i utvikling.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei Jeg kom tilfeldigvis over en app for å gjøre avtaler om lufting av hund. Det virket som en god løsning, og det var helt tilfeldig at jeg kom over denne. Gratis var det også. Jeg skal ikke drive noe reklame for den ene eller andre appen, men tenkte likevel å dele.  Nettsiden (og appen) jeg kom over var: hundedate.no Og det hadde vært ålreit å ha litt flere enn bare mine egne løyper og hundeparker å velge mellom skal jeg innrømme
    • Jeg vurderte sterk å skaffe med chodsky pes. Jeg har hatt kontakt med oppdretterer og eiere siden 2013, men valgte rase bort på grunn av mentaliteten og mye usikkerhet. 
    • Har en JRT f. 2012 som har luksasjon av klobeinet på ytterste tå på en bakfot. Amputasjon av hele tåa er anbefalt. Har noen erfaring med amputasjon av denne tåa, eller andre for den saks skyld? Hvordan var tiden etterpå, var hunden plaget etterpå etc. Vanskelig å lande på om den skal amputeres eller om han skal få slippe.    På forhånd, takk for alle svar 😊
    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...