Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hallo!

Har da vært ute og gått tur med hunden i flere timer idag. Da jeg kommer hjem, legger hunden min seg på stuen. Jeg drar bort et lite ærend og kommer hjem. Da jeg roper på hunden, kommer han ikke. Etter flere forsøk, går jeg til han. Da ligger han bare og logrer med halen. Og fikk ikke til å reise seg opp. Da han etter hjelp, fikk til å stå, gikk han såvidt fremover før han la seg ned igjen. Kan hunder bli så stive at de ikke klarer å reise seg opp, og så vidt gå? Eller kan det være noen form for skade? Har klemt på han, og det virker ikke som om han har vondt.

Hilsen en bekymret eier

Skrevet

Hofteleddsdysplasi er det første jeg tenker på når jeg leser innlegget ditt. Det er en sykdom som rammer først og fremst større raser. Det kan gi bl.a. halthet og problemer med å reise seg.

Du bør nok ta en tur til veterinæren og be om å få røntgen-undersøkt hunden din. Om ikke annet så for å utelukke noe alvorlig. Det kan være andre ting som lett lar seg behandle.

Skrevet

Hunder kan bli støle og stive på samme måte som oss, men det der høres jo ekstremt ut, og de skal ikke bli så stive om de er i normal god kondisjon. Tror nok jeg hadde blitt rimelig bekymra selv.

  • Like 1
Skrevet

Vanlig tur skal de vel ikke bli SÅ stive av at de ikke klarer å reise seg. Så her kan det ligge noe annet bak. Veterinær er nok lurt ja for å sjekke om det er noe galt.

Guest lijenta
Skrevet

Tror nok jeg hadde sett det litt ann, men ble ikke hunden bedre til mangag hadde jeg ringt vetrinær. Kan ha fått seg en skikkelig strekk, blitt støl elelr fått en skikkelig vridning. Ta det med ro i morgen og hold hunden varm. Altså påsketuren bør gå i solveggen .

Guest lijenta
Skrevet

Så bare på bildene han hadde lagt ut fra turen dem har vært på i dag og det ga i hvertfall meg en påskefølelse. Siden vi har såpass lite snø her jeg bor nå så regner jeg med at påsken går bort i lukt fra gjødselsprederen i steden for fine turer. Derfor utrolig deilig å se påskebilder før påske

Guest Yellow
Skrevet

Har ikke hunden vært i særlig mosjon den siste tiden, og plutselig får seg en skikkelig "hardtur", så er det normalt å være litt støl, slik som vi mennesker gjerne blir.

Men problemer med å reise seg opp hørtes ikke helt normalt ut, nei, spesielt ikke om hunden ellers er i fyr og flamme når du kommer hjem og kommer springene bort til deg.

Ville sjekket det ut.

Håper det ikke er noe alvorlig!

Skrevet

Enig med Havanaiselove; dersom hunden får en real tur på flere timer, som du skriver, kanskje etter en litt roligere (?) periode, kan de fint bli stive og støle, slik som oss.

Har turen deres kun vært på asfalt og hardt underlag, er det også lettere å bli stiv i kroppen.

Er du sikker på athan faktisk ikke klarte å reise seg selv? Jeg mener, kan han bare være så sliten at han ikke gidder? (Dette vet du jo best selv, ble bare naturlig å spørre). Min GD gidder ikke reise seg for godis engang, hvis han er skikkelig sliten.

Håper uansett det ikke er noe alvorlig, fint at du skal sjekke det opp. Lykke til!

Skrevet

Se ann til imorgen hvordan han er, MEN du skal ikke holde han helt i ro dersom han er støl, da bør han få rolige turer i bånd.

I støle muskler er det masse avfallstoffer som må føres bort via blodsirkulasjonen (akkurat som hos mennesker), derfor bør den få rolig bevegelse (evt rolig massasje eller strykninger over stølt område) og om man kan de så bør hunden stretches/tøyes ut rolig, men dette skal IKKE gjøres dersom du ikke kan det.

Neste gang kan det være lurt å tenke over at hunden trenger både oppvarming og ned trapping av aktiviteten før den blir satt inn i bilen, man kan få veldig støl hun dersom man setter en varm og sliten hund rett inn i bilen uten at den har "gått seg ned" litt ;)

Hvor gammel er hunden din?

Skrevet

Takk for svar!

Idag var Linus mye bedre! Fikk seg en liten tur idag. Var vel bare virkelig stiv. Det hadde vært ei stund sia sist vi var på en slik tur. Bør kanskje begynne varme han litt opp på forhånd, før vi går på slike turer. Vi gikk noen kilometer opp til ett fjell. Føret var varierende, enkelte plasser gikk både hund og menneske gjennom snøen (hvor det var veldig dypt), andre plasser ikke :twitch:.

Linus er 5, snart 6 år. Han er ikke akkurat overtrent. Han er mer som en "vanlig" hund. Hvor han får mindre lange turer i hverdagene (turenes lengder i hverdagen varierer utifra hvor god tid jeg har) , og lange gode turer i helgene :twitch:

Skrevet

Så godt å høre! Fint at det ikke var værre! :)

Kan nok være lurt, både for to- og firbeinte, å starte forsiktig (varme opp) foran langturene framover!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...