Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan skiftes en langhåret pels hund som ikke røyter? Har hunden da den samme pelsen i fjorten-femten år til en dør da? Siden den ikke detter av og røyter. På denne siden http://www.schapendo...page.asp?pid=58 står det om schapendoes at pelsen skifter ved 6 måneders alder. Nå er hunden min ni måneder men jeg har ennå ikke sett at hun røyter. Hvor blir pelsen av hvis den ikke detter av eller klippes ol. siden hunderasen ikke skal klippes eller nappes eller noe. Men den skal være rufsete og bustete. Vet dette er ett veldig dumt spørsmål da men jeg skjønte ikke helt dette med hvor pelsen blir av... :P Flaut... Eneste forskjellen i pelsen til voffsen her er at den bare blir lengre for hver måned men nå ser det ut som at pelsen ikke vokser lengre. Er det akkurat den samme pelsen og den samme hårstråene hun har nå som da hun var liten valp? Tror jeg trenger alt inn med teskje. Hehe :P

Skrevet

Tenk på deg selv - du røyter ikke av deg alt håret 2 ganger i året du heller? Hvis du aldri hadde blitt klippet håret på, vil det da være babyåret ditt som blir på hodet hele livet?

Nei, selv om endel raser ikke røyter på tradisjonelt vis, så mister de selvsagt hår. Disse hårene blir erstattet av nye hele tiden, og ergo vil det se ut som om den lange pelsen er tilstede hele tiden.

Bearded collie røyter heller ikke, men likevel finnes det hår både her og der i et hjem som har slike (dessverre). Men de slipper å bli sånn "nakne" som hunder som røyter bli. Jeg har aldri tenkt på det, men nå som eier av min første korthårshund så ser jeg faktisk at HUN røyter til tider. Det formelig "drysser" små-små hår av henne og man ser at pelsen blir veldig glissen. En hund fikk til og med poengtert at den var tynnpelset på forrige utstillingen - noe som selvsagt har kommet fordi den røytet. (og den VAR faktisk nærmest hårløs på visse steder på kroppen - LOL)

Men det er såklart raser med underull det synes aller best på er nedrøytet - noen kan sikkert komme med bilder her. Men jeg er veldig glad ikke beardisene gjør det - da hadde vi jo ikke kunnet stille dem på månedsvis...

Susanne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...