Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen! Jeg har et lite dilemma..

Vi har bestemt oss for å skaffe oss hund, (endelig)! Men sliter litt med valg av hund. Personlig så er det flat som gjelder for meg. Men etter å ha snakket med flere her på forumet, så er jeg litt itvil. Jeg er redd jeg ikke har nok å tilby en flat. Da vi begge jobber 8 timers dager, pluss at jeg snart starter på skole. Alternativet er golden. Jeg skjønner jo såpass at de begge er retrievere, og ganske like på behov, men likavell sitter jeg å tenker på at golden ikke har like mye motor som en flat..? Eller tenker jeg bare tull ?

Noen som kan hjelpe meg? Jeg kan ikke si at jeg er så veldig erfaren ovenfor noen av rasene egentlig... Har hatt en hund som var blandet av flat, border collie og islandsk fårehund. Så LITT snøring har jeg da..:) men utfra hverdagen vår, så vet jeg ikke om jeg har nok å tilby en flat... Hjelp?:)

Skrevet

Det blir sikkert lettere og svare om du forteller hva du kan tilby en hund av aktivitet. Jeg er ikke så erfaren med noen av retrieverne men mitt inntrykk er nok også at golden har litt mindre motor enn en flat, men alikevell nok til og være med på det meste.

Skrevet

Velg flat om det er det du vil ha, så stor er ikke forsjellen heller - unghund er unghund uansett liksom, og når hunden blir eldre er det greit at du har en hund som du kan gjøre litt mer med skulle du få lyst til det. :)

Skrevet

Vi har hatt flat i 15 år, alltid jobbet 8-timers dager/gått på skole her i familien. Tror de har hatt et bra liv alle sammen ;) Tror ikke forskjellen er så alt for stor, og dersom du kunne tenke deg å drive med agility som du har nevnt vil du nok ha større sannsynlighet for å lykkes/få mer fart med en flat enn en "vanlig familie/utstillingsgolden". Det finnes naturligvis goldens med godt fart og sprut også, men det finnes også "daffere" golden. Noe handler naturligvis om tilpasning og hva du gjør, men noen av dem har det bare ikke genetisk...

Skrevet

Det er litt det jeg tenker på, HHC. at en golden kanskje er litt daffere.. Agility blir det!:) ser bare at veldig mange skriver at de bør ha tunge turer hver dag, og trene med dummy o.l hvis ikke, får du en veldig stresset hund. Og det jeg kan tilby en flat er tur morgen og kveld, agility 1-2 ganger i uken. Og ellers fjell/skogsturer i helgene. Jeg er bare redd er ikke holder for at hunden skal trives liksom:)?

Skrevet

Jeg har flat nå, og har hatt golden tidligere. Det ER en forskjell, helt klart. Nå var goldenen min fylt med ganske god motor selv, men flatten har mye mer motor og "forventninger" enn hva goldenen hadde. Han har helt klart mye mer "stress" enn hva goldenen hadde (selv om jeg synes han hadde en del stress også), men jeg synes det er lettere å bruke stresset til flatten til noe positivt (som i trening, f. eks). Jeg var glad i verdens beste golden, altså, men det dumme var at han ofte gikk fort "lei" underveis hvis vi trente lydighet, f. eks. Sånn type: "hvorfor i aaalle dager gjør vi dette igjen, da? Vi har jo gjort det en million ganger før?". Flatten kan være et fluehode, men er lettere å motivere tilbake igjen.

Jeg tror nok begge to kunne passet, det er jo selvsagt av hva du gjør den til. Men jeg tror en golden kunne klart seg bedre enn flat i et "rolig liv". Jeg synes flatten har mye mer motor, og mye mer forventninger til å gjøre noe som helstbaredeternoe (sånn jeg ser for meg min hund sier det ... hehe). Nei, jeg liker begge to, jeg, altså. Men flatten er kanskje artigere å trene med enn det en golden er. Golden synes jeg ofte blir litt "unnskyld at jeg eksisterer" om du prøver å korrigere underveis, mens flatten er litt mer sånn "HAHAHHA, JEG KAN GJØRE DET IGJEN, HAHAHAHAH!", hvis du skjønner. :lol:

Det er litt det jeg tenker på, HHC. at en golden kanskje er litt daffere.. Agility blir det! :) ser bare at veldig mange skriver at de bør ha tunge turer hver dag, og trene med dummy o.l hvis ikke, får du en veldig stresset hund. Og det jeg kan tilby en flat er tur morgen og kveld, agility 1-2 ganger i uken. Og ellers fjell/skogsturer i helgene. Jeg er bare redd er ikke holder for at hunden skal trives liksom:)?

Jeg vet ikke om du hinter til det jeg skrev til deg i PM? Tror jeg skrev "Men han krever sitt, og vi trener jakt med dummy så han får bruke kropp og sjel, eller så blir han "mye hund", for å si det på den måten.", jeg skrev ikke veldig stresset hund. For han blir ganske mye hund, men det er fordi jeg har trent dette med ham siden han var liten, og dermed er forventningene deretter også. Men regner med at du leste det jeg skrev over her, og forstår kanskje hva jeg mener. :)

Skrevet

Flatten er bare noe av det herligste en kan ha i mine øyne. De er glad, lykkelige og er med deg på hva det enn måtte være. Jeg er ganske aktiv med min. Vi trener lydighet, holder på med godkjenning som redningshund og da er det jo spor, rundering, feltsøk, overvær osv, trener agility og går på utstilling. I perioder så trener vi HVER eneste dag omtrent, i 1-3 timer, mens i andre perioder så skjer det INGENTING. Jeg jobber 7 timer hver dag og går på skole(nettstudie men det tar tid) og da er det perioder der kan nesten ikke får noe og det går helt greit. Jeg ville bare passet på å ikke legge et grunnlag for hunden som du ikke kan holde resten av livet. Ikke tren og gå laaaange turer hver dag for at du føler du må. Ta rolige dager der det ikke skjer stort for å lære hunden det faktisk er rolige dager og at den ikke trenger å henge i gardinene av den grunn. Lær den at inne er vi rolige.

Pass også på å ikke stresse valpen opp. Prøv å ha en litt rolig og avbalansert valp og da vil du legge et godt grunnlag for den som voksen. Det er alt for mange som stresser opp valper va meget aktive raser som valp og da kan den blir vanskelig å roe som voksen :)

Velg det som hjerte sier du. Tar du en flat så har du i hvert fall en treningskamerat som er med deg på hva enn du måtte finne på :)

Skrevet

Det er litt det jeg tenker på, HHC. at en golden kanskje er litt daffere.. Agility blir det! :) ser bare at veldig mange skriver at de bør ha tunge turer hver dag, og trene med dummy o.l hvis ikke, får du en veldig stresset hund. Og det jeg kan tilby en flat er tur morgen og kveld, agility 1-2 ganger i uken. Og ellers fjell/skogsturer i helgene. Jeg er bare redd er ikke holder for at hunden skal trives liksom:)?

Tunge turer kan erstattes med psykisk stimulering i 10-15min innimellom, man MÅ ikke gå 3 timers turer hver dag (det er sjelden hverdagen her med 8t dager på jobb i allefall). Psykisk stimulering kan du jo gjøre i stua eller i hagen.

Og det med at de må trene med dummies er jo bare tull. Forrige bikkja mi var ikke borti en dummy før han fyllte 6 år :lol:

Vær nøye med å velge linjer og legge til rette for en flat med god av/på knapp og det du tilbyr - så tror jeg du vil få en hund du blir veldig fornøyd med. Du vil nok kunne få det samme med en golden, MEN du kan nok lettere få en hund som er tyngre å jobbe med eller motivere under trening slik som bananen nevner lenger oppe :)

Skrevet

Takk for mange gode svar. Jeg føler på meg at det lander på flat:)

Jeg hintet ikke bare til deg HHC, mange som skriver det samme som deg. Å det setter jeg bare pris på. Er jo ikke så erfaren når det gjelden rasen, så alt av innspill og tips blir jeg veldig glad for. Det er jo bedre å forvente seg, enn å ikke ha peiling i det heletatt.:) så takk for alle svar! Vi skal diskutere det i kveld tenker jeg. Men jeg tror og håper vi lander på flat. Tusen takk for hjelpen alle sammen!:)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
    • Merker at det lukter litt vondt av trekksela til hunden, typ sopp/mugg aktig nesten. Noen som vet hvordan det kan vaskes eller fjernes? Spyler den jevnlig med vann og henger opp til tørk.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...