Gå til innhold
Hundesonen.no

Fremgang i vår "rå fôring"


Renate A
 Share

Recommended Posts

Jeg er litt :bananas: :bananas: om dagen for det ser ut som Chicka har klart å holde på et kotelett bein, det har ikke blitt kastet opp og ikke har det kommet noe diaree :bananas: :bananas:

Jeg er sååå spent på om jeg kan begynne å bytte ut endel av maten hennes med rått kjøtt og litt bein etterhvert, men er obs på at dette må gjøres sakte så magen venner seg til det, men akkurat nå ser det ut til at det har gått veldig bra :jump:

Jeg kommer ikke til å tørre å bytte ut alt tørrfôret hennes (pga vitaminer, mineraler osv som jeg ikke har kompetanse nok til å tilsette maten så forholdene blir riktige), men å blande rått og tørrfôr er vel bedre enn ikke noe? :innocent:

Også lurer jeg på hvor mye ca jeg bør gi hun av rått pr dag?

(for meg er det vel egentlig lettest å få tak i koteletter, laks og torsk (bor rett ved Kiwi, Rimi og Rema 1000. Vet ikke om jeg har baller nok til å gi hun kylling med bein ennå, det sitter litt langt inne)

Hun veier ca 26kg og bør ligge på 24,5-25kg, så vi er litt ekstra strenge på inntak på mat om dagen også :gaah: Litt fjortis innlegg dette her (med alle smileyene), er kjempe glad, men samtidig litt undrende på hvor jeg går herfra, jeg vil ikke gå for fort frem med bein siden hun har hatt en tendens til å kaste opp bein en hel uke etter hun har fått det, men denne gangen fikk hun et litt mindre bein og det ser ut til å holde seg i magen, FANTASTISK! :bananas:

Corgiene vi hadde før fikk avskjær i vakumpakker fra butikken som mamma jobbet i, så de fikk råttkjøtt, fett og bein blandet med tørrmaten sin hvert måltid, det var skikkelig stas og jeg skulle ønske jeg kunne fått sånne pakker hver dag jeg også uten ekstra kostnader, men den avdelingen er lagt ned for mange år siden :cry:

Vi har en fiskebutikk her nede, kanskje jeg skulle spørre dem om de kunne spare på det avskjæret de ikke bruker?

Er fiskebein farlig for hundene? Tenker på sette seg fast i halsen osv... :icon_confused: jeg er ganske grønn når det kommer til råfôring ;)

Takker for all informasjon :flowers:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så bra hun ikke har kastet opp da :-)

Fiskebein er ikke farlig, så lenge de er rå. Som alt annet av bein (unngå hule bærebein). Men selvsagt, det kan jo gå galt om man har en slukhals, men selv har jeg ikke hatt problemer på noen av mine, hverken valper eller voksne med at de har satt fast bein eller lignende.

Ang mengde mat er det vel noen "regler" på dette. Selv har jeg ikke satt meg helt inn i akkurat den biten, for jeg ser an hundens kondisjon og justerer mengden etter denne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun har jo spist VOH før uten prob, og der er både fiske og kyllingben ;) Det jeg tror hun sliter med er for høy pH på magesyra, ergo klarer hun ikke å bryte ned benet, og spyr de derfor opp igjen. Slett ikke uvanlig. Så knus bena for henne, feks de i kyllinglår/vinger. Et par kakk med hammeren, og de er lettere for henne å knuse til mel, og fordøyes også derfor lettere.

Hvor mye rått vs tørrt er jo avhengig av hvor mye tørrt du gir, og det totale kalorinivået, iom at du gjerne vil at hun skal litt ned i vekt. Helt umulig å gi fasit, du må rett og slett fôre etter hold. Dine foretrukne valg er jo magre, så du kan gi mer av de enn av feks VOH.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hun har jo spist VOH før uten prob, og der er både fiske og kyllingben ;) Det jeg tror hun sliter med er for høy pH på magesyra, ergo klarer hun ikke å bryte ned benet, og spyr de derfor opp igjen. Slett ikke uvanlig. Så knus bena for henne, feks de i kyllinglår/vinger. Et par kakk med hammeren, og de er lettere for henne å knuse til mel, og fordøyes også derfor lettere.

Hvor mye rått vs tørrt er jo avhengig av hvor mye tørrt du gir, og det totale kalorinivået, iom at du gjerne vil at hun skal litt ned i vekt. Helt umulig å gi fasit, du må rett og slett fôre etter hold. Dine foretrukne valg er jo magre, så du kan gi mer av de enn av feks VOH.

Ekko sliter også med at han spyr opp igjen alt som er av bein. Han spiste bein (kyllingvinger o.l.) uten å spy da han var pitteliten valp, men så begynte han å spy det opp. Han har hele tida spist v&h (med fri tilgang til tørrfor i tillegg, jeg får han aldri til å spise nok av hverken tørrfor eller v&h alene til at han ikke blir for tynn). Han er stort sett flink til å tygge og beinbitene han spyr opp er stort sett rundt 5 mm store. Noe mindre enn det tror jeg ikke det er mulig å få han til å tygge det :P Det er forsovet ikke noe problem at han ikke kan spise bein, han funker fint på v&h han, men lurer på hvorfor han slutta å tåle det når det gikk helt greit da han var valp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...