Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heiiiii, jeg har en BC valp, han er nå 8 mnd og oppvokst med en schæfer. Schæferen bor ikke hos oss, men hos foreldrene til samboeren min, som da er bare 700 m unna så vi er der ofte.

Spørsmålet mitt er da: King (schæferen) er veldig dominant av seg, ingen herser med han av hunder hvertfall, de har han sagt veldig klart ifra om fra starten av til valpen. MEN når han knurrer/boffer til valpen og valpen legger seg på rygg så gir ikke King seg! Valpen ligger på rygg, blotter seg og alt det, mens king står over å bjeffer mot han (han har aldri angrepet valpen og skadte han!) Idet valpen prøver å reise seg blir han presset i bakken igjen...Nå har valpen slutta å legge seg ned, bare står oppreis å lar King bjeffe på han å gaper over nakken og dytter...kan valpen rett å slett gått lei eller bare tester han grenser?

Når han da legger seg så får han ikke reise seg igjen.

Vi er klar over att det er slik hunder oppfører seg, men att King skal stå over hele tiden å holde valpen nede er litt rart eller?

Uansett så når de er inne holder vi dem fra hverandre, evt så ligger de med hvert sitt tygge bein på 1 hunde seng heeeeelt inntil hverandre...

Er litt slitsomt att valpen ikke får leke seg ute eller noe uten att King løper over han eller jager han til han legger seg...

Nå har jo valpen blitt såppas stor att han løper ifra han...men asså....:/

Hjelp? er dette normalt? :)

post-10743-0-00716000-1330372794_thumb.j

Skrevet

Hvorfor tillater dere at King gjør slikt?

Ha han i bånd og la valpen utfolde seg. Det du beskriver er ikke hva jeg anser som dominans men rett og slett drittatal oppførsel av en voksen hannhund, og ikke slik som hunder bør oppføre seg. Å stadig trykke noen ned, det er ikke ønsket adferd fra min side i alle fall, og jeg hadde stoppet det!

  • Like 1
Skrevet

Hvorfor tillater dere at King gjør slikt?

Ha han i bånd og la valpen utfolde seg. Det du beskriver er ikke hva jeg anser som dominans men rett og slett drittatal oppførsel av en voksen hannhund, og ikke slik som hunder bør oppføre seg. Å stadig trykke noen ned, det er ikke ønsket adferd fra min side i alle fall, og jeg hadde stoppet det!

Ja det er det vi har gjort nå i det siste da...vi ville egentlig stoppe det med en gang vi merket att King oppførte seg slik, men så var edt en lokal hundetrener da, som sa att King var Mann i huset å da skulle han få drive slik...ingen av oss har hatt særlig erfaring med 2 hunder i slik situasjon så vi bare lot det pågå, men nå har vi bestemt att det får være nok, nå går vi mellom dem! :)

Kan det hende att King er sjalu på en måte? hver gang Valpen får kos og oppmerksomhet så ligger King å piiiiper...og hopper på valpen når den løper mot oss og lar han ikke komme forbi..MEN som sagt så skader han ikke valpen. :)

Skrevet

Jeg ville ikke latt King holde på slik, heller. Det er ikke hyggelig for valpen, og valpen risikerer å utvikle en "greie" for schäfere som du ikke vil ha. En ting er å leke og tulle litt, men når en først er over på rygg, bør den andre gi seg.

Ta King unna når han begynner slik, det er han som er atal og det er han som må "straffes". Det kan gjøres ganske enkelt med å be han gå unna evt ta han unna valpen når valpen har "gitt" seg. Selvfølgelig gidder ikke valpen å legge seg på rygg lenger, når han bare får kjeft uansett ;)

RED:

Du kan gjerne hilse denne "hundetreneren" fra meg og si at han må ta seg ei bolle og revurdere "tittelen" sin.

Sjalusi, kontrollbehov, gjeterinstinkt gone crazy, dominans.. det er egentlig ikke så nøye. DU er sjefen, og DU bestemmer hva som er ok oppførsel. Valpen fortjener å kunne ha det hyggelig uten å ha en atal schäfer hengende over seg, det må King også godta.

  • Like 1
Skrevet

Har ikke fått noen traumer enda (som vi har sett da!) Virker som om han tar alt som en lek og jaaa han liker også å "pirre" King, så valen er nok ikke heeelt uskyldig, men det er kjedelig att han får "juling" støtt.

Så når de møtes, og king får sagt sitt å valpen ligger på rygg og king ikke gir seg så tar vi bare en av dem unna da? :) Lærer de kanskje att da er det nok! :D

Skrevet

King er "bare" schæfer, hverken mer eller mindre. Ikke utsett din unghund noe mer fra King ute, la de heller kose seg sammen inne. Ikke la King styre ting inne heller. Får valpen kos, så er det faktisk valpen som får kos. Det er faktisk ikke lov å renne ned valpen heller. *mumle noe om møkkaschæfere og skuler bort på mine*

Så når de møtes, og king får sagt sitt å valpen ligger på rygg og king ikke gir seg så tar vi bare en av dem unna da? :) Lærer de kanskje att da er det nok! :D

Nei, King skal ikke få anledning til å være dust overhodet! Rusler heller litt sammen og ikke stå å heng. Du ser kanskje ikke noe hos valpen og det er ikke sikkert du noen gang vil se noe heller, men han kan lære at det er slik vi oppfører oss og det er ikke så bra.

Skrevet

men så var edt en lokal hundetrener da, som sa att King var Mann i huset å da skulle han få drive slik...

RED:

Du kan gjerne hilse denne "hundetreneren" fra meg og si at han må ta seg ei bolle og revurdere "tittelen" sin.

Sjalusi, kontrollbehov, gjeterinstinkt gone crazy, dominans.. det er egentlig ikke så nøye. DU er sjefen, og DU bestemmer hva som er ok oppførsel. Valpen fortjener å kunne ha det hyggelig uten å ha en atal schäfer hengende over seg, det må King også godta.

Signerer jlkm!

Har ikke fått noen traumer enda (som vi har sett da!) Virker som om han tar alt som en lek og jaaa han liker også å "pirre" King, så valen er nok ikke heeelt uskyldig, men det er kjedelig att han får "juling" støtt.

Så når de møtes, og king får sagt sitt å valpen ligger på rygg og king ikke gir seg så tar vi bare en av dem unna da? :) Lærer de kanskje att da er det nok! :D

Hold King unna så lenge han oppfører seg sånn. Hunden din fortjener ikke å bli behandlet sånn, og King lærer seg bare at det er artigere og artigere å bølle med andre.

Skrevet

Tusen takk for svar! ;D setter pris på alt!

Så nå skal vi starte for fullt å stoppe King, vise att vi bestemmer og att han må tåle å ha valpen i nærheten!

Vi har pleid å rose dem, spes king hvis valpen får snuse litt på king uten att king sier noe...er det rett? :)

Skrevet

Det er forsåvidt ganske viktig det, å ikke bare kjefte og smelle (på lavt nivå!) når de gjør noe "galt" - men også huske å rose når noe er bra!

Så skal dere også huske at aggresjon avler aggresjon på et øyeblikk. Vær hyggelige med King også, ikke bus på og lag et voldsomt spetakkel ut av det (kan fort oppfattes som aggresjon), bare be han pent og pyntelig fjerne seg, eller dra han unna om han ikke hører etter.

Det var et viktig poeng fra Margrete over her også, at denne bøllinga fra King også er læring for valpen. Dere risikerer at han tar dette med seg videre, og bruker lærdommen senere. Det er ikke ønskelig, så det er best om dere griper inn nå og forteller både valpen og King at dette ikke er oppførsel som godtas sånn uten videre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...