Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, så jeg lurer på hvordan lærer dere inn brukslydighetsøvelsen "gå foran i line"? Jeg har egentlig ingen ide for hvordan jeg skal gå frem. Har prøvd å belønne når han går foran uten å trekke, men ser ikke ut til at det har noen særlig virkning, så tips tas imot takk :D

Skrevet

Jeg lærte det egentlig inn uten å gjøre det bevisst, men har brukt kommandoen "GÅHHH", sammen med noen sinnsyke ulyder ("choppaaaa", i litt høyt tonefall) :D mens vi har løpt (løs hund som jeg på en måte sendte avgårde sånn).

Sånn jeg trente innkalling faktisk, ved å sende avgårde, og så rope inn (funka utmerket, ble mere lek enn alvor :lol: ).

I ettertid har jeg bare kunne sagt "gå", og lager mere lyd hvis jeg vil ha litt trekking...

Jeg ber om "stopp", og "her" når jeg skal belønne.

Skrevet

Det jeg har trent på bevist har vært framover/mer tempo når han er festet i magebeltet, da kastet jeg godbiter framover, ikke så langt at det ble drag eller rykk, men så han fattet interesse også hjernevaske jeg inn kommandoen fram samtidig. Kastet godbitene hyppigere og lenger når jeg begynte å øke tempoet.

På en forrige hunden (Sha) brukte jeg "gå å snus", han var så hjernevaska på kontakt at jeg holdt på å bli gal, så jeg måtte vise han hva jeg mente med ordet snus (ledet han til flekker) også fikk han det som kommando når jeg ikke giddet ha hodet hans på låret mitt og i skogen :D

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Spør du om hvordan du lærer hunden å gå forran deg på tur uten å trekke, eller brukslydigehetsøvelser gå forran i line?

Skrevet

Spør du om hvordan du lærer hunden å gå forran deg på tur uten å trekke, eller brukslydigehetsøvelser gå forran i line?

brukslydighetsøvelsen ja :)

Skrevet

Jeg har brukt ball i begge ender på innlæring. Først får hunden gå ut på eget initativ i lina, og så setter jeg på kommando og krav etterhvert.

Hvis hunden begynner å gjete/jakte ballen(leka), hadde jeg måttet bruke en annen metode.

Den ene hunden min gjorde det, og da gikk hun ikke i rett linje.

Liker hunden best godtbit, kan du bruke godbitskål. :)

Skrevet

Det er flere måter å trene inn dette på, men det enkleste er vel å bruke target slik kelpiejenta beskriver over her. Det er dog viktig at man ikke legger targeten (ball, godbitskål el l) på bakken, men får det opp i høyden, for hunden skal jo ikke gå med hodet ned og lete etter targeten - det skal mao ikke være en søksøvelse.

Heng f eks en ball eller annen leke som hunden elsker, i et tre sånn ca i hodehøyde. Vis hunden ballen, og ta den med noen meter tilbake. La så hunden gå framover mot ballen. Når hunden skjønner konseptet, setter man på kommando (jeg bruker gjerne kommando med en gang, men det er smak og behag). Ikke gå så mange meter unna i første omgang, men test ut litt mht avstand. Noen hunder tar dette fort, andre må bruke mer tid. Etterhvert kan du henge target både foran og bak, slik at dere kan gå mellom targetene i line. Husk dog på at det er ikke targeten i seg selv som skal være belønningen. Belønningen skal komme fra deg etterhvert. Hunden skal jo gå i slakk line foran, og da kan den ikke lære seg at bare den kommer fort nok fram til målet så vanker det belønning DER. Det jeg har gjort er at jeg har latt hunden gå foran, og et par meter fra targeten har jeg klikket eller rost med stemme, løpt fram til hunden og belønnet med godbiter eller annen leke. Vær dog obs på at for sterk påvirkning i for lang tid kan bidra til at hunden bykser avgårde og får alt for sterkt drag i lina. Lina skal fortrinnsvis være slakk (man får mer eller mindre trekk for stram line og mye drag, litt avhengig av dommeren).

Etter hvert kan man ta bort targeten, men bare markere for hunden et tenkt punkt dit du vil den skal gå. Da blir ofte ikke draget så sterkt, og man får forhåpentligvis en mer sanset forangående :).

Det er litt vanskelig å beskrive dette godt nok, for det er avhengig av hvordan hunden responderer på den påvirkningen man gir. Det er mye lettere å se hunden "live" når man skal gi råd, synes jeg :).

På gamlehunden min, brukte jeg ikke denne metoden. Hun var ikke spesielt interessert i ball eller lek (og jeg kom ikke på at jeg kunne bruke ei skål med godis i stedet). Med henne startet jeg med at jeg klikket og belønnet når vi gikk på tur på smale stier og når hun da gikk foran meg. Hun koblet kjapt det med å få foran med at hun fikk belønning - og vi fikk en fin øvelse ut av det etterhvert.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

To staker e.l. med godbit på (poenget er litt opp fra bakken så du ikke får søking, kan også brukes som target), starter med en (dvs starter en vei). Man kan sikkert henge opp en leke eller putte en leke på skåla, men min blir så ivrig av det at jeg lager meg unødvendig mye jobb med å lære bort trekk-alt-du-har-mot-ballen-adferd. La hunden gå frem og spise godbiten fra helt nærme. Gjenta og beveg deg gradvis lenger unna. Når hunden strammer båndet stopper du og sier rolig nei, når den slakker litt lar du den gå videre frem. Vær rolig selv! Dette er en rolig øvelse (men se an hunden, ikke alle har like lett for å bli ivrige på å gå frem/vekk fra fører). Ikke la den komme frem til godbiten med stramt bånd. Etterhvert legger du på en kommando for å gå frem.

Du må ha en god trygg fri ved fot og stå (og fri ved fot videre fra stå) før du setter sammen hele øvelsen. Når hunden har forstått kommandoen, at den skal gå rett fram og ikke trekke, kan du begynne i fri ved fot og gi kommandoen for å gå frem. Begynn også med å kommandere hunden til å stoppe, men ha fortsatt godbit forran for å holde fokus frem og at den ikke snur seg når den stopper. Hunden skal stoppe i retningen, det kan være greit å trene på utenom. Når ting sitter kjører du begge veier, med godbit på begge sider. Det kan etterhvert være greit å sette stativet med godbit utenfor banen (så den ikke blir så tydelig, men fortsatt er der), eller henge en leke i et tre e.l. Ihvertfall må retningshjelpen gradvis tas vekk og belønninga komme fra deg.

Skrevet

Det er det flere som må :D

Tror jeg må begynne å lese innlegget 2 ganger før jeg svarer :whistle:

Neinei, jeg lurte dere :P jeg skrev det inn etterpå, men glemte å skrive at jeg skreiv det på :innocent:

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...