Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal bestille Kela hundebur til mine, da jeg har en Skoda Fabia som ikke får inn alt av "store" bur. Har egentlig mest lyst på variocage, men de får ikke plass.Defor tenkte jeg at de kan spesial lage til min bil og hunder. Skal ha dobbeltbur.

Spørsmålet er hva legger du vekt på når du skal bestille en spesialbestilt bur? Altså er det noe spesielt dere vil at de skal gjøre med deres bur? Vanskelig å forklare, men vil dere feks at den skal se sånn og sånn ut iforhold til vinkler osv. Hva slags krav/kriterier har dere?

Eneste kriteriet jeg vil at han skal gjøre er at ene delen av buret skal være litt større enn det andre da den ene hunden er større enn min andre. Jeg trenger derfor noen ideer fra dere :)

Skrevet

Jeg har bur fra Kela, og er veldig fornøyd.

Jeg sørget for å ha dør i bura både på sidene og bak, slik at hundene kan tas ut uansett hva som skjer - om vi blir påkjørt bakfra, noen parkerer for tett, etc. Jeg kan også ha bagasje foran buret, og likevel få ut hundene.

Skulle jeg gjort noe annerledes i dag, hadde det vært å heve buret helt opp i taket, slik at jeg kunne hatt lagringsplass under. Det er tryggere enn å ha lagringsplassen oppå buret, for det kan smelle inn i bakruta om jeg må bråstoppe.

Ja, også hadde jeg tatt buret hakket mindre enn jeg bestilte, nå som jeg har mer erfaring i hvor stor plass hundene trenger - buret ble bestilt til min første hund mens den var valp, så jeg tok i på størrelsesanslaget i frykt for å få for små bur. Burene er primært for høye, så det utgjør ingen risiko for hundene - bare mindre bagasjeplass for meg.

Skrevet

Jeg har kjøpt begge mine doble Kelabur på finn.no, så størrelsen er egentlig ikke helt perfekt på noen av dem. Det ene litt for stort og det andre litt for lite (men perfekt uten skilleveggen i).

Mitt ene har en sånn ramme oppe på buret som jeg synes er genial. Den er 10 cm høy og gjør det enkelt og praktisk å pakke bagasje ovenpå buret uten at det sklir ned.

Jeg liker å ha hel bunn i burene (sponplate) - da kan man bygge det opp ved hjelp av nærmest ingenting - likevel står ikke hundene på bart gitter.

Det smarte er jo å måle og bestille bur som passer akkurat inn i den bilen man faktisk skal bruke det i, såklart. Men med med en Hiace spiller det jo ingen større rolle om buret er noen cm for stort i forhold til hundene, da.

Også synes jeg at ekstra dører kan være lurt - hvis det skal brukes i andre biler også. Noen ganger er det kanskje lurere med sideåpninger, mens andre ganger er man nødt til å bruke åpningene i fronten.

Mine bur er også egentlig litt for høye (70 cm), men det er heller ikke noe problem sånn plassmessig i den bilen jeg har nå. I en mindre bil ville det dog kanskje være mer irriterende, da jeg jo baserer meg på å ha all bagasje oppe på burene.

Jeg liker dog ikke å ha burene så høyt at de er i veien for sikten i bilen. Jeg kan "leve med" dårlig sikt ut de få gangene jeg har med masse utstyr og bagasje, men til hverdags synes jeg det er helt flott å ha så bra sikt man kan ha gjennom teit pleksiglassvindu i skilleveggen.

Jeg liker Kelaburene mine, jeg. Hundene har det komfortabelt i dem og siden de er litt store er det ikke sååå dårlig samvittighet hvis de ligger der i lengre tid når vi kjører langt. Har også god plass til splash-free vannskåler, som jeg alltid har til dem på varme sommerdager.

Susanne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...