Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg føler det blir grandiost underkommunisert at det er den private forbrukeren som står for størstedelan av matkastinga. 80%, om jeg ikke husker helt feil.

Skal sjekke det nærmere.. synes bare at rett skal være rett. Det er lett å peke på matbutikker og si at DE kaster mye mat de!

..og så går det også vanvittige mengder mat i private søppeldunker.

Skrevet

Jeg føler det blir grandiost underkommunisert at det er den private forbrukeren som står for størstedelan av matkastinga. 80%, om jeg ikke husker helt feil.

Skal sjekke det nærmere.. synes bare at rett skal være rett. Det er lett å peke på matbutikker og si at DE kaster mye mat de!

..og så går det også vanvittige mengder mat i private søppeldunker.

Joda, det stemmer jo at mesteparten blir kastet etter at innkjøpene er gjort... Glemte det litt, siden folk mest bare spurte om containersvømming... :icon_redface: Jeg mener også å ha lest 80% et sted, si fra hvis du finner det! Det ligger litt statistikk i denne artikkelen også, men jeg tror ikke den sammenligner tallene fra private forbrukere med matbutikker og transport/produksjon: http://www.nrk.no/he...sstil/1.6890752

Grønn hverdag har forresten laget en fin "guide" til hvordan man kan unngå å kaste så mye mat selv, som også kan være verdt å sjekke ut hvis noen er interesserte. :)http://www.gronnhver...Kast-mindre-mat Mye av det er nok selvsagt for mange, men...

Skrevet

Her er en fin figur fra Østfoldforskning;

matavfallNRK1.gif

Merk nå at det her er snakk om nyttbart matavfall, altså det som kunne vært spist, slik jeg oppfatter det.

Den artikkelen er litt snedig satt opp ser jeg, her er første del. Anbefaler forøvrig det FBI-programmet det linkes til.

Det er ikke lite mat her i verden ser dere, det er bare vanvittig skjevt fordelt. En skandale er det, en global sådan.

Skrevet

Det er ikke lite mat her i verden ser dere, det er bare vanvittig skjevt fordelt. En skandale er det, en global sådan.

Ressurser ER skjevt fordelt på jorda. Jordkloden er skjevt fordelt med land og vann. Matvarer er skjevt fordelt.

Det er ikke en skandale, det er hvordan jorda er laget. Bosetter man seg i arktis så trenger man ikke papaya eller jordbær året rundt. Bosetter man seg i et område som ikke er bærekraftig (karrig jord som ørken) og skaper overbefolkning pga manglende kunnskap om prevansjon - så er det forsåvidt ikke rart det blir hungersnød.

Selvfølgelig ligger det politikk i en del av det, men å si at det er en skandale at mat er skjevt fordelt.... blir kanskje litt fornektende for hvordan virkeligheten egentlig er?

Skrevet

Den linken til grønn hverdag, skal jeg jammen lese. Jeg kaster usansynlig mye mat. Veldig glad i å storhandle og handler når jeg er sulten, så det blir mye grønnsaker som kastes, pålegg om jeg skeier ut med annet pålegg enn nugatti, og melk, fyh så mye melk jeg kaster.

Skrevet (endret)

Ressurser ER skjevt fordelt på jorda. Jordkloden er skjevt fordelt med land og vann. Matvarer er skjevt fordelt.

Det er ikke en skandale, det er hvordan jorda er laget. Bosetter man seg i arktis så trenger man ikke papaya eller jordbær året rundt. Bosetter man seg i et område som ikke er bærekraftig (karrig jord som ørken) og skaper overbefolkning pga manglende kunnskap om prevansjon - så er det forsåvidt ikke rart det blir hungersnød.

Selvfølgelig ligger det politikk i en del av det, men å si at det er en skandale at mat er skjevt fordelt.... blir kanskje litt fornektende for hvordan virkeligheten egentlig er?

Tuller du nå, eller mener du dette seriøst?

Jeg satser på at du mener det i alle fall litt seriøst, og tar meg i å lure litt på hvem av oss som fornekter virkeligheten.

Ja, selvfølgelig er jorda som den er, og naturressursene er ikke jevnt fordelt over det hele. Men, i dagens globaliserte samfunn der vi får mat i butikkhyllene fra absolutt hele verden er det noe i nærheten av sjokkerende å se noen mene (om jeg ikke misforstår) at man kan "takke seg selv" om man har vært så dum å bosette seg i et underutviklet land som ikke har lært eller har ressursene til å nytte naturen rundt seg på en effektiv måte - samtidig som vi på vår kant av kloden henter store mengder av deres naturressurser til oss, kun for å kaste store deler av det igjen.

Du har helt rett i at det ligger politikk i det. I tillegg til griskhet, arroganse og egoisme - eller kapitalisme, om du vil. Vi har en lang historie og tradisjon for å utnytte andre deler av verdens ressurser til vår egen fordel uten at det nødvendigvis kommer avsenderen til gode.

Visste du forresten at Norges selvforsyningsgrad ligger rundt 40%? Norsk matproduksjon er langt unna å levere de mengdene som kreves for norske forbrukere. Resten importeres, fra andre deler av verden. Men for all del, ressursene er skjevt fordelt og ferdig med det, da skal vi i utgangspunktet klare oss på potet, melk, gulrot og litt sau? Eller hvordan er det egentlig du tenker?

Et par "fun facts" til for den interesserte;

  • Matsvinnet i rike og fattige land er på omtrent samme nivå. Forskjellene ligger i hvem som kaster maten, og hvorfor. Der det i rike land er forbrukerne selv som kaster mesteparten, er dette nærmest en utenkelighet for forbrukerne i fattigere land. Der er det mer ting som lite effektiv transport, og dårlige forhold ved lagring som gjør at maten må kastes.
  • I vestlige land varierer matsvinnet noe fra land til land, men mellom en tredjedel og halvparten av all mat som produseres og importeres, ender opp som avfall. Blant verstingene finner vi (selvfølgelig) USA.

  • 10 % av de rike landenes utslipp av klimagasser, kommer fra produksjon av mat som blir kastet.

  • Det finnes omkring 1 milliard feilernærte mennesker i verden. De omkring 40 millioner tonn mat som hvert år vrakes av amerikanske husholdninger, matbutikker og restauranter, er nok til å mette samtlige.

  • Mellom 20 og 40 prosent av all frukt og grønnsaker i Storbritannia kastes allerede før de når ut i butikkene. I hovedsak skyldes dette strenge krav til kosmetisk standard.

Kangerlussuaq, du må nesten forklare meg hvordan du har tenkt at dette skal fungere, om du virkelig mener vi bare skal "klare oss sjøl" i våre respektive deler av verden og droppe helt å handle med mat.

Vi hadde ikke greid oss lenge, om vi nå skulle slutte å importere mat. Eller tror du noen dyrker ris og kaffe i Norge? (Sorry om det er et tåpelig spørsmål.. men jeg lurer faktisk.)

RED:

Apropos fattigere deler av verden. Man snakker stadig om å øke/effektivisere matproduksjonen (kunstgjødsel, pesticider, slike ting) for å "mette verden", men mye tyder på at dette skulle være helt unødvendig. Større kunnskap til folket, begrense matsvinnet, en litt jevnere fordeling av ressursene og økt kunnskap om økologisk jordbruk til enkelte deler av verden vil i teorien kunne bidra til at "ingen" sulter lenger.

Men, det vil også fordre at vi legger om hele det økonomiske systemet. Slik samfunnet er skrudd sammen idag, forutsetter vår velstand at noen "holdes nede" til enhver tid. Vi kan ikke ha det sånn. Det er på tide å legge fra oss ønsket om evig vekst, og det er på tide å gå fra "mer" til "nok" i vår del av verden.

Men det er vel litt off topic, strengt tatt.

Endret av jlkm
  • Like 6
Skrevet

*klippe innlegg om skeivfordeling*

Jeg har ikke noe særlig å tilføye, ville bare si at det er det beste off topic- innlegget jeg har lest på en stund.

Skrevet

Skjønner ikke hvordan man ER hvis man kaster større deler av maten man kjøper, jeg.. Man kjøper vel ikke to pakker pålegg og kaster èn, liksom?

Vi (nordmenn) har da tilgang til butikker så man ikke må kjøpe overflod bare fordi det er tilgjengelig?

Får håpe søppeldykkerne ikke kommer til søpla' mi - der ville det ikke være stort å livnære seg på.. Tror all matsøppel denne uka er et par sorte bananskall, noe avskjær fra noen feite kotletter og en råtten melonbit..

Heldigvis har vi også hunder, så hvis det blir igjen en potet, litt ris eller noe spisesskjeer med gryterett så er det jo bare hyggelig for dem. Men det utgjør jo ikke noen større mengde likevel..

Men butikker, ja.. Skjønner godt at de må kaste stygg frukt og grønt - hvem vil kjøpe dèt for full pris, liksom? Og ting som går ut på dato - kan jo ikke selge det heller, selv om de fleste av oss nok ikke er på langt nær så hysterisk på datoer når man plukker ut noe fra kjøleskap/fryser..

Rimi her hos oss har sånne 50% rabatt klistremerker som de setter på ting som går ut innen en dag eller to. Sånne er det sjelden man ser, så jeg tror jo at folk flest kjøper dèt først - hvis de likevel skal bruke det i middagen i dag. Jeg gjør i alle fall det - halv pris er greit å få med seg.

Har også sett noen forretninger som pakker bananer med litt skjønnhetsflekker og satt på rabattmerker på disse. Det er jo lurt (i den grad det monner).

Så litt sånne ting kan man lett få til i butikker. Men folk som kjøper bøttevis med mat for så å kaste det er det jo neppe særlig "håp" for, da..

Susanne

Skrevet

Å kaste mat er så fyfy for meg som det går an det! Frukt som er overmoden kan moses og fryses, grønnsaker som er litt slappe eller har blitt myke kan kokes til lapskaus/suppe/gryte, det er bare å fjerne de ødelagte delene. Melk som er utgått på dato men ikke surnet kan fint fryses og brukes til sauser, surna melk er finfin til søtbakst og pannekaker/vafler, den siste skalken med brunost er nydelig i fløtesaus osv osv.

  • Like 1
Skrevet

*klipp*

Ja, jeg mener det seriøst. Jordkloden er skapt på det vis den er, med den nordre hemisphere mer dekket av land enn den søndre. Med forskjellige klimasoner. Med forskjellige ressurser på forskjellige steder. Med olje ugjevnt fordelt under bakken, med uran ugjevnt fordelt, diamanter, gull, trevirke, ferskvann.... Det var strengt tatt poenget mitt. Du kan ikke endre det hva naturen har skapt.

Det er ingen som sier at folk skal takke seg selv for å bli født i somalia. Hvor du henter det fra aner jeg ikke. Jeg mener bare man først og framst må akseptere at jordkloden IKKE ER og heller IKKE KAN være en homogen suppe med firkantede jordflekker hvor alle skal ha det 100% likt. Kommunismen hadde kanskje lyst, men sorry mac, that didn't work out ;)

Når det er ute av verden, så har jeg da heller aldri sagt at jeg er fan av at vi sitter i Norge og skal ha jordbær året rundt, ei heller alle verdens kjøtttyper året rundt? Tror vi hadde hatt godt av å ha en mer sesongbasert mathandel, hvor det var noen sorter mat som var tilgjengelig til visse årstider. Ikke blir man så forbanna matlei, og man hadde lært seg å sette mer pris på maten.

Skrevet (endret)

Ok, det er bedre, men jeg er fortsatt forundret.

Det du skriver, impliserer på mange måter at vi bare skal la "alle andre" seile sin egen sjø så lenge vi ordner greit for oss sjøl. Det skurrer i mine ører. Eller misforstår jeg igjen?

Altså, det at vi her på vår kant av kloden tillater oss et groteskt sløseri mens omtrent en milliard mennesker sulter i andre deler av verden, er ikke en skandale?

RED

Forøvrig er ikke kommunisme det eneste alternativet til dagens økonomiske system - noe jeg tror du antyder. Det er en vanlig misforståelse. Vi kan helt fint kombinere det beste fra plan- og markedsøkonomi til et system som gir et både økologisk og sosialt bærekraftig samfunn.

Anbefaler deg å lese litt om ikke-vekst økonomien jeg linket til over, og grønn økonomi. Vårt samfunn, slik det fungerer i dag, er enkelt og greit ikke bærekraftig. Det kan ikke vare, vi kan ikke vokse ut i evigheten.

RED2

Jeg kom på jeg så ei sånn "regle" en gang.. den er fin til å minne oss på at verden er mer globalisert og egentlig på mange måter mindre enn hva vi ofte tenker;

Bilen din er svensk, vodkaen din er russisk, pizzaen er italiensk, kebaben er tyrkisk. Demokratiet er gresk og kaffen din er fra Brasil. Filmen er amerikansk, teen er tamil, skjorta di er indisk, elektronikken er kinesisk - tallene dine er arabisk og bokstavene latinsk.

Men å dele på maten din, det vil du ikke? Ta deg sammen nå!

:punk:

Endret av jlkm
  • 4 years later...
Skrevet

Ja, jeg ripper opp i gamle innlegg! 

Dette er noe jeg skal begynne med nå! Ser folk skriver mye bra her, noen som har et godt tips til å starte i Oslo ? har hørt at utkanten av byen er best

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...