Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund som pga kronisk mage og tarmbetennelse må gå på høy dose kortison hver dag. Han har alltid vært litt tynnpelset, men etter han begynte på kortison så er han så og si naken på magen, brystet og nedover bena. Han har også fått dårligere pels generelt. Så han fryser veldig lett, og må derfor ha på seg ullgenser med dekken over. Han har nå fått gnagsår etter ullgenseren, og han har sår på bena etter å ha løpt i snøen. Så nå er ekstra lange potesokker bestilt. Sårene hans gror saktere enn normalt, så han ser jo ikke akkurat helt bra ut nå og det er sikkert ikke behagelig for han med så mye sår. Han har også fått noe kviseliknende klumper ved halefestet.

Det jeg lurer på er om noen har noen tips til hva jeg kan gjøre for å gjøre huden og pelsen hans bedre?

Han fôres på v&h og får ekstra olje. Han tåler stort sett det meste.

Skrevet

Jeg har ikke noen tips når det gjelder ernæring. Har selv en som går på prednisol. Når det gjelder sår som gror, så har vi veldig positiv erfaring med aloe vera. Vi kjøper aloe vera gelly hos veterinæren vår:

Aloe_Vera_Gelly_4addcf74f36c6.jpg

Da Larsern var på sitt verste (høy dose kortison), så brukte vi denne over store deler av kroppen hans. Sårene grodde veldig fort!

Jeg har også tenkt at jeg skulle kjøpe meg en aloe vera - plante og bruke direkte derfra(det gjorde nemlig mamma da vi var små:) ), men det har jeg ikke fått gjort enda.

Skrevet

B-vitaminer

Hvordan olje får han?

Du kan jo teste ut rent fett, f.eks smult. Selv gir jeg bikkja en dose cocosa om dagen. Cocosa er dyrt i Norge, men du får det rimelig fra f.eks iHerb.com

Skrevet

Takk for svar :)

Han får salmo pet olje.

Jeg har tenkt på å gi han B-vitaminer. Er det noen som er laget spesielt for hund?

Er cocosa istedenfor olje?

Aloe vera skal kjøpes inn, takk :)

Skrevet

Da SalmoPet er fiskeolje ville jeg gitt cocosa i tillegg.

Jeg har pleid å dra til veterinæren og fått med meg en haug b-vitaminsprøyter hjem som jeg har satt 1-2 ganger i uka, avhengig av problemene som hunden har hatt. Det er jo ikke alle veterinærer som gir ut sprøytene, så noen vil ha deg inn hver gang for å sette det selv, men kjenner du vetten så kan du jo be han/hun vise deg hvordan du gjør det. Så vidt jeg har forstått, så kan man kjøpe gode b-vitaminer og gi også. Innholdet skal være det samme, men sprøytene er, slik jeg har forstått det, mer konsentrert. Du kan jo høre med en veterinær hva sprøytene inneholder og så sjekke nettet etter de b-vitaminer som har samme innhold. Vitaminer er dyrt i Norge, derfor anbefaler jeg iHerb der og,

Det blir temmelig klissete, men jeg hadde nok gnikka bikkja inn i f.eks cocosa fra tid til annen også og latt hunden gå med det noen timer før du skyller av. Har ikke selv testet cocosa i pelsen på hund, men i eget hår, og det hadde effekt å bruke det som hårkur en gang i uka da det så som verst ut.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...