Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger litt råd fra dere supersoniser her!

Jeg er 99% sikker på at Euro har fått seg en skikkelig låsning midt i ryggen. Han er litt stivere enn vanlig, passer litt mer enn vanlig, og ømmer seg når jeg presser/kjenner rundt der det ser litt hovent ut. Altså, hadde det vært på en hest, hadde jeg vært bombesikker, og fått tak i kiropraktor snarest.

Men siden han tross alt er hund og sånt, er jeg litt usikker på hva jeg skal gjøre. Jeg finner ingen som holder på med kiropraktikk på hund her i Bergen, og lurer dermed på hva i all verden jeg egentlig skal gjøre med dette? Har smurt med Arnica hver dag (hestejente, det hjelper på alt :P ), og det kommer BOT dekken i posten i morgen.

...så... Hjelp? Dyrlege? Massør? Hva hadde dere gjort?

Man ser det sånn litt på dette bildet. Den "bumpen" som er midt på ryggen (der med den klyngen på et par prikker) pleier aldri å være der.

DSC03057.jpg

Skrevet

Finnes det ikke en naturmedisinsk dyreklinikk i Bergen tro? Har en hjemme jeg definitivt ville gått til iallefall. Vet ikke hvor mye hjelp dyrleger er på slikt. Men skader ikke å ta en tur dit da, bare for å høre.

edit: slettet ot og tok det på facebook isteden.

Skrevet (endret)

Birk hadde en lignende hevelse og det var dessverre en skade som vi først "fant" ved røntgen.

Jeg ville nok først la en vet se på han sånn at hun/han kan gi tips om best mulig behandling :)

Edit; skaden Birk hadde i ryggen var ikke synelig på røntgen av rygg, vi så den først når vi røntget hoftene for den lå under ryggsøyle.

Endret av *mokken*
Skrevet

Det er sånn GG ser ut nå, 90% bedre enn han var i sommer..

Vi har vært hos veterinær, massør og kiropraktor, han er røntget, massert, tøyd og bøyd. Røntgen viser ingen skade, låsning eller utglidning i virvlene, men muskulaturen vistes som hvite og oppsvulme (betennelse). Kiropraktor fant ikke noe galt annet enn minimal stivere hoftebevegelse på venstre side og regnet med at dette kom av overbelastning for ett eller annet, men hadde ikke noen forklaring. Massasje hjalp til å holde området i bevegelse, nå gjør vi enkl massasje hjemme + er nøye med oppvarming, nedtrapping og strekking etter turer. Det som har hjulpet oss har vært BOT dekken (merket forskjell etter ca.10-12 dager), jevn mosjon, kløving og unngå all form for kromspring og voldsom lek med andre hunder.

Du kan ringe en hvilken som helst kiropraktor på hund å spørre om det finnes noen i ditt nærområde, det er vist mange flere der ute enn de som reklamerer med feltet sitt, vi var på Lørenskog for så å finne ut at vi har ei oppe i byen vi bor i...

God bedring :flowers:

Skrevet

Garm hadde låsning i ryggen da han var yngre, tok ham med til vetten og etter noen runder med kiropraktor der, og litt massasje hjemme så ble han fin igjen :) Er det ikke naturlig at litt større veterinærkontor har noen som kan kiroprakti?

Skrevet

Garm hadde låsning i ryggen da han var yngre, tok ham med til vetten og etter noen runder med kiropraktor der, og litt massasje hjemme så ble han fin igjen :)Er det ikke naturlig at litt større veterinærkontor har noen som kan kiroprakti?

Ikke som jeg vet om i Bergen nei, dessverre. :)

Skrevet

Vet ikke om noen som har det jeg heller :icon_confused:

Men har funnet to osteopater som tar inn hund også da. Nå får det bli BOT dekken i et par dager, massasje med Arnica, rolig mosjon, og så stikker vi til ostemannen på torsdag hvis ikke jeg synes det er bedre. Han virker som sagt ikke plaget i det hele tatt, så med det i bakhodet har jeg ikke noen veldig angst for at det er akutt kjempevondt og farlig liksom... Tror jeg.

Edit, Jeg tror jeg lyger, og har litt angst likevel :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...