Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har 5 stk i ujevn alder (12, 10, 6 & 2 x 2år), 2 er amstaffer og 3 er franske bulldoger.

Alle får og har alltid fått oppbløtt fôr, de 2 minste får også litt V&H i tillegg. Nylonbein har de alltid tilgang på, men kun de 3 minste benytter seg av det. Ellers får de noe å tygge på nesten hver dag (div hundekjeks, griseører ol.).

Børster så altfor sjelden tennene på dem at det ikke engang kan regnes med, der burde jeg absolutt skjerpe meg.

Alle har kjempeflotte tenner, og kun de 2 eldste har fjernet tannstein en gang. Men det synes jeg faktisk er helt greit med tanke på alder. Det er nok ikke min fortjeneste at de har så fine tenner ;)

Skrevet

Har sånn tannbørste og hundetannkrem, men er altfor dårlig på å huske på den.. Men han får dentastix ca hver dag, griseørerer i ny og ne,og han har alltid tilgjenglig diverse tyggebein. Og han får tørrfor. Han er egentlig veldig flink til å tygge, og har til nå ikke sett noe på tenna hans.

Katten min måtte få fjernet tannstein i narkose i fjor vår, hun er glupsk og svelger alt helt. Men da spurte jeg dyrlegen om denne plaque off pulveret, og hun sa det bare var tull å brule penger på, hadde vist ikke noe effekt mot tannstein, men kunne noen ganger hjelpe mot dårlig ånde.

Skrevet

Bikkjene her får frossen vom og hundemat og bein om jeg har tilgang på det, og det er null tannstein å se på noen av dem. Hverken den på 7,5 eller den på 3.

På Buffy (schæfern jeg hadde før) tok jeg tannstein på jevnlig selv fra hu var året til hun var tre år. Da begynte vi med vom og hundemat, og siden tok vi ikke tannstein en gang før hun ble avlivet nesten 7 år gammel.

Skrevet

Dyrlegen gav meg streng beskjed om å fôre på våtfôr de fire første dagene etter tanntrekkinga og etter det kun fôre på tørrfôr. Men det mange sier her da, er at vom og hundemat er bedre å fôre på?

Skrevet

Dyrlegen gav meg streng beskjed om å fôre på våtfôr de fire første dagene etter tanntrekkinga og etter det kun fôre på tørrfôr. Men det mange sier her da, er at vom og hundemat er bedre å fôre på?

Ingen tvil om det, er det beste ferdigproduserte hundematen du får, som er helt naturlig for hunden din.

Bedre for tannhelsen også, siden vi er inne på det her, spesielt om hunden får noe rå ben i tillegg.

Skrevet

Ingen tvil om det, er det beste ferdigproduserte hundematen du får, som er helt naturlig for hunden din.

Det har jeg forstått, men lurte mer på det du svarte på under om tannhelse og det å fôre å vom og hundemat. Hvorfor er det bedre for tennene? Hvordan er det å fôre 50/50 mtp tennene?

Bedre for tannhelsen også, siden vi er inne på det her, spesielt om hunden får noe rå ben i tillegg.

Forøvrig sliter jeg med å finne rå bein og slike ting hun kan og vil tygge på, hun er ikke akkurat den største hunden. Så tips taes imot der også :)

Skrevet

Det har jeg forstått, men lurte mer på det du svarte på under om tannhelse og det å fôre å vom og hundemat. Hvorfor er det bedre for tennene? Hvordan er det å fôre 50/50 mtp tennene?

Forøvrig sliter jeg med å finne rå bein og slike ting hun kan og vil tygge på, hun er ikke akkurat den største hunden. Så tips taes imot der også :)

For det første er det ikke karbohydrater i kosten deres, karbohydrater = sukker, og råfôrede hunder får surere PH enn hunder som blir fôret med tørt, dermed oppstår ikke plakk/hull like lett.

Hunden min er heller ikke spesielt stor, men ben som kotelettben med kjøtt rundt går fint ned, og ben som finnes i kyllingnakker, kyllingvinger eller oksehaler er ganske myke og ikke altfor harde. Har en "sluker" selv, så jeg må holde i ene enden mens han gnager på ben, spesielt passe på mot slutten, men så lenge jeg gjør det, så går det fint. :)

Red: Er ikke anbefalt å fôre 50/50 permantent, men er godt å gjøre i tilvenningsfasen mot rått. Grunnen til at dette ikke er så lurt i lengden, er at rent kjøtt går veldig raskt gjennom hundens system (som det normalt skal gjøre), mens tørt som inneholder veldig mye kornprodukter bruker mye lengre tid i hundens fordøyelsessystem.

Skrevet

Bein i alle slags former og fasonger. Veldig fornøyd med RC Oral Bar, den gir frisk pust i samme slengen;-) Fjerner evt plakk selv, før det setter seg og blir tannstein - så det har vi ikke hatt ennå. Tannhelse er viktig!

Skrevet

Jeg bruker å gi hunden kjøttbein å tygge på i blant, hun får også Plaque Off på maten daglig, og det har jeg gjort siden hun felte melketennene. Vi blander våtfôr og tørrfôr i skålen. Foreløbig ser tennene fine ut, kan ikke se noe tannstein under utvikling (hunden er i underkant av et år)

Jeg vet ikke om jeg har så stor tro på den såkalte Dentastix'en, for det er bare noen få tygg og så er den oppspist. Hunden er grådig, og den stix'en er jo såpass myk at det tar ikke langt tid å spise den opp for min hund, iallefall. Ser ikke helt hvor god effekt det kan ha da, så det gidder jeg sjelden å gi. Har mer tro på bein og rått kjøtt med bein, som f.eks. rå kyllingvinger servert i frossen tilstand osv.

Skrevet

Her tygger de tyggebein og får nesten bare tørrfor. Pusser tennerne i ny og ne. Ellers skraper jeg bort tannstein selv med skrape eller med en sånn ting en trer på fingeren. (vetrinæren har vist med hvor hardt jeg kan skrape. Orker ikke å dope ned unødvening...

Skrevet

Plaque Off over maten, gir bein/hud å tygge på samt jevnlig pussing av tannebisser.

Det er jo også forskjell på raser og individer hvor "friske" tenner de har.

Jeg gir plaque off på maten og forer med mat av god kvalitet, også får han no ordentlige margbein når vi har det... Har aldri egentlig hatt tannstein på Linux, det har hendt jeg har skrapt av litt som kunne utviklet seg til tannstein bare med neglen, men jeg ser at Zara som nå er 11 år har fått litt tannstein de siste årene. Hun har også knekt to tenner, så hun har måttet dra til "tannlegen" pga det...

Det er vel sånn her også. Har kanskje sett antydning noen ganger som jeg har priket bort. Men det er det. Han får tørrfòr.

Egentlig vet jeg ikke hvor mye denne pussinga hjelper på han, for om jeg glemmer det en periode så har han like fine bisser fordet. Men det jeg merker, er litt mindre "hundeånde" om jeg pusser jevnlig med en type tannpasta for hunder. Så jeg har bare fortsatt. Dessuten er det fin håndtering av munnen, dommere og andre får grafse og se så mye de vil.

Skrevet

Chicka er snart 10år og er fôret på tørrfôr hele livet sitt, hun har aldri hatt behov for å fjerne tannsten, veterinærene som ser på hun er overrasket over at en eldre hund har så gode tenner.

Hun har en kurv hvor hun har hvite og brune bein som jeg kjøper i dyrebutikken, dette har hun fri tilgang til.

Ellers så får hun griseromper og ører et par ganger i uka.

Innimellom får hun sener, store tørrfisk biter, dentastix og andre bein jeg har i skuffen (kjøper "rawhide" bein av en fra Statene på e-bay, det er litt avveksling fra det kjedelige vi har her i Norge)

Når jeg tenker over det så får hun vel egentlig noe ekstra å bite på hver dag...bare jeg som ikke tenker over at jeg gir hun det :innocent: :innocent: :innocent:

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...