Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Sheltievalpen min er nå straks 5 måneder og for en uke siden startet jeg i full jobb etter å ha vært hjemme med valpen siden jeg fikk den. Han har vært med noe på jobb, men siden jeg studerte var det bare deltid. Gradvis har han blitt trent i å være alene og nå er han alene fra halv elleve til kl halv fire ca. Han klarer fint å være alene og hverken sutrer eller skraper på døren. Problemet er at fra jeg kommer hjem i halv fire tiden og til han slokner om kvelden (vanligvis i elleve-tolv tiden) er han så ekstremt energisk, masete og leken. Jeg skjønner det er kjedelig for ham å være alene i 5 timer, men han har ikke vært så masete og energisk før han begynte å være alene hjemme på dagen. Han får en kort do-tur før jeg drar på jobb ca kl 8 om morgenen, en 30 min tur før samboer drar på jobb ca halv elleve og jeg tar ham med rett ut på tur 30-40 min når jeg kommer hjem fra jobb samt en 30-40 min tur i åtte tiden på kvelden.

Bortsett fra en times tid der han sover litt i 17-18 tiden går det i hundre hele kvelden inne i tillegg til disse turene. Han plukker opp leker og kommer hoppende opp i ansiktet og fanget mitt med dem støtt og stadig, biter på alt mulig rart og tusler rundt og maser om oppmerksomhet. Jeg sitter i sofaen med feks pc eller ser på tv og han klenger på meg med en leke i flere timer. Jeg vet ikke hvordan jeg få ham til å roe ned eller hvordan jeg skal irettesette ham slik at han forstår at jeg ikke tolerere at han hopper opp i ansiktet mitt med leker hele tiden. Jeg har forsøkt å overse ham men dette funker ikke. Jeg har forsøkt å bli sint på ham og ta tak i ham og si strengt nei! og det fungerte absolutt ikke. Da ble han bar værre. En dag jeg var veldig lei av dette og litt irritabel var jeg streng og tok tak i ham flere ganger når han gjorde ting han ikke får lov til og sa høyt og streng nei! Det resulterte i at han stresset ti ganger værre og ble sikkert skremt av meg i steden for skjønne lunta. Han er en myk hund så kjeft tror jeg bare jeg må slutte med for han tar ikke det til seg når han er gira. Er han rolig og avslappet kan jeg bare kremte og han slutter med en gang. Jeg er litt rådløs akkurat nå så lurer på om noen har noen tips? Han er kanskje i en alder der han bare er sånn? eller tror dere at det henger sammen med at han er alene i 5 timer og får for mye opparbeidet energi?

Håper noen har noen tips :)

Skrevet

Enig med Kaja, du har en normal valp. Men det kan nok være lurt å trene rotrening ja, gjør som Kaja sier og søk her inne. :)

Og ellers et tips: hold ut! De blir voksne en dag ;)

Får den noe mental trening forresten? Kanskje det kan senke stressnivået om den får bruke hodet?

Skrevet

Ja har tenkt på det så har to nina ottosen leker han holder på med, samt godbit-ball, godbit-søk og lydighet/triks trening hver kveld... men alikevel :P Tar sikkert en time til sammen med alle disse aktivitetene.

Skrevet

Jeg tenker det samme som de andre, en helt normal valp på vei inn i tenårene ;)

Rotrening er fint, men hjernetrim tror jeg er ennå bedre. Å gå tur er ikke alltid nok, jada de kan lese avisa for 3. gang den dagen, men hva med å få brukt tankene sine, bryne seg på noe, lære noe nytt, lukte noe nytt.

  • Like 1
Skrevet

Har du prøvd å gjøre den siste turen litt lenger? Om du regner på det får han totalt ca en time (vel, 60-80min) med aktivitet og tur ute hver dag, hvor begge turene er innenfor 4-5 timer, altså ikke særlig spredd.

Edit: Enig med innlegget over, prøv å legge inn nye ting, tren på noe mens dere går tur, en liten økt med lydighet her og der osv.

Skrevet

Ja har tenkt på det så har to nina ottosen leker han holder på med, samt godbit-ball, godbit-søk og lydighet/triks trening hver kveld... men alikevel :P Tar sikkert en time til sammen med alle disse aktivitetene.

Utenom lydighet/triks treningen så er du interaktiv, hunden er en del av flokken din og vil at flokken er med på leken.. Nina ottesen lekene blir lite hjernetrim etter 3. gangen de har klart den, den må bort, glemmes også tas fram igjen etter en stund. Du kan prøve å bruke de lekene til å lære hunden å enten bare bruke nesen, bare venstre labben for å gjøre det mer vrient og tvinge dere til å leke sammen samtidig som hunden må finne ut og huske hva du mener :)

  • Like 1
Skrevet

Ok det var gode tips :) Skal forsøke å gjøre flere mental-aktiviteter sammen med ham da i steden for at han gjør det på egen hånd. Også kan jeg legge inn litt trening på tur og gå en lengre tur på slutten av dagen. Skjønner det er mye å forvente av en valp at han er stille og rolig på kvelden når han har vært alene hjemme på dagen og sikkert kjedet seg veldig. Hvordan er det best å irettesette uønsket biting på ting etc når han er giret og leken? Kjeft fungerer ikke og heller ikke ignorering. Konsekvensen å måtte være på badet 1 minutt funker greit men han har begynt å lære seg dette og stikker unna før jeg får tak i ham når han gjør noe han ikke skal og vet at han kommer til å bli satt på badet... han er jo bare veldig smart i grunn :P

Skrevet

Biter han for å få oppmerksomhet og kødde, eller biter han fordi han er i tannfelling?

Om han biter på ting - og ikke mennesker - kan det hjelpe å smøre eddik, tabasco og annet med sterk lukt. Da pleier de fleste å kutte ut bitingen kjapt. Men spørsmålet om hvorfor han biter gjenstår.

Skrevet

han er i tannfelling så jeg regner med at det er derfor han biter. Han har bitt mye hele tiden, men ikke for å bite hardt. Han kosebiter mye på meg til min irritasjon, men jeg har forstått at dette skal gå over etter tannfelling så har ikke vært helt konsekvent med dette dersom han er forsiktig og ikke biter hardt. Det er når han blir giret at han åpner munnen, peser og tydelig vil tygge på noe og når han klenger er det helst hånden min han vil ha i munnen hvis jeg tar på ham. Da dytter jeg bare en leke i munnen hans i steden og da tygger han på den en liten stund. Ellers biter han mye på sofaen og det er det jeg gjerne vil korrigere. Han tygger på puter, teppe sofabordbeinet, buksebenet mitt, sokkene mine, pc-ledningen etc.

Skrevet

Alle tingene som valpen tygger på, gnir du inn med eddik - bruk en tannbørste eller lignende. Gjør det uten at valpen ser for ikke å lage ekstra interesse for tingene, samt at da forbinder ikke valpen eddiken med dere - og vet derfor ikke om smaken er der uavhengig av dere eller ei.

Kosebiting ville jeg slått ned på nå - det er ikke alle som slutter bare fordi tennene er ute.

Og gi ham alternativ, stakkaren klør i gummene og trenger å få tilfredsstilt det mens tennene faller ut. Kjøp margbein, kjøttbein og ting som varer en stund. En leke smaker ikke godt og er kjedelig å tygge på i lengden, mens et bein eller griseøre fanger interessen lenger.

Avledning i kraft av mental stimuli eller basing i snøen er også et alternativ, for å få valpens tanker over på noe annet.

Skrevet

*klipp

Hvordan er det best å irettesette uønsket biting på ting etc når han er giret og leken? Kjeft fungerer ikke og heller ikke ignorering. Konsekvensen å måtte være på badet 1 minutt funker greit men han har begynt å lære seg dette og stikker unna før jeg får tak i ham når han gjør noe han ikke skal og vet at han kommer til å bli satt på badet... han er jo bare veldig smart i grunn :P

Biter han for å få oppmerksomhet og kødde, eller biter han fordi han er i tannfelling?

Om han biter på ting - og ikke mennesker - kan det hjelpe å smøre eddik, tabasco og annet med sterk lukt. Da pleier de fleste å kutte ut bitingen kjapt. Men spørsmålet om hvorfor han biter gjenstår.

han er i tannfelling så jeg regner med at det er derfor han biter. Han har bitt mye hele tiden, men ikke for å bite hardt. Han kosebiter mye på meg til min irritasjon, men jeg har forstått at dette skal gå over etter tannfelling så har ikke vært helt konsekvent med dette dersom han er forsiktig og ikke biter hardt. Det er når han blir giret at han åpner munnen, peser og tydelig vil tygge på noe og når han klenger er det helst hånden min han vil ha i munnen hvis jeg tar på ham. Da dytter jeg bare en leke i munnen hans i steden og da tygger han på den en liten stund. Ellers biter han mye på sofaen og det er det jeg gjerne vil korrigere. Han tygger på puter, teppe sofabordbeinet, buksebenet mitt, sokkene mine, pc-ledningen etc.

Som SFX kan det være en ide å smøre ting på det han ikke skal bite på men er interessert i :)

Jeg tror det kan være på tide å begynne med bytte trening, rett og slett bytte de tingene han biter på som han ikke får lov til med en fast leke. Jeg anbefaler et knutetau, ikke en hvilken som helst leke, men en leke du har giret han opp på, som han synes er kjempe gøy, men som da også etter det bare brukes i "byttehandel" og sm han skal få lov til å ødelegge om det er det han vil. Og når han biter på deg så er det å sette han ned, gå fra han og ignorer, vis han med kroppsspråk at det ikke er okay å bite på mennesker, uansett om han er i tannfelling! Jeg er personlig generelt imot harde bein, både sammenpressede hudbein, kjøttbein osv, da tannstillingen kan påvirkes av dette og voksne hunder som tygger harde bein oftere har tannproblem i form av knekte tenner og emalje slitasje. Bruk heller halvt porøse tyggesaker/godiser, griseører (ikke røkte), kylling/kalkun nakker (frosne eller tørkede), grisetryner, strutsebein, vomstrimler, hestehover ++++ eller som madam mim skriver, frosne vaskekluter, kulden lindrer i tannfellingen og det er spennende å tygge på.

Valpetiden er herlig du :D

Skrevet

Min understrekning - det der har jeg aldri noengang opplevd. :)

Også er jeg ikke enig i det med leke og gire opp. Her har man en valp og han biter og det foregår innendørs. I mitt hode skal det ikke foregå "oppgiring" av valper innendørs og da er det greit at han får ett eller annet å bite i som er ok. For å få tankene over på noe annet, for å få han til å være rolig og gi han noe for kløing i tenner og gommer. I mitt hode. :ahappy:

Mulig du ikke har opplevd det, men veterinærer over hele linja har opplyst masse om dette en tid nå, ikke bare det siste året. Tannspesialist fra både Lørenskog dyreklinikk og NVH var ute i artikler etter artikler om dette i fjor høst... og som de sa 80% av norske hunder har dårlige tenner og bare 50% av eierene er klar over det før dyra endrer adferdsmønster.

Nå vet jeg ikke hvilke hunder du har, hun har en av mindre rase som også har lettere for å få tannproblem.

Jeg sa ikke at hun skulle gire den opp på det inne? Kanskje gire opp var feil ord, gjøre hunden ekstra interessert i denne leken :) Det er leken den skal ha fokuset på, jeg sier ikke det skal skje med hopp og sprett og spring, det går an å sitte på huk å leke gjemsel med den bak ryggen, bytte fra hånd til hånd, nesten gi den (lure valpen), være interessert i den selv så hunden blir interesser ++++ bare slipp fantasien løs :D Jeg mener heller ikke at hunden IKKE skal få noe å tygge på, da må du lese innlegget mitt på nytt, jeg ville bare valgt mykere alternativ enn knoker og kjøttbein.

Skrevet (endret)

Tviler ikke på tannspesialiser ass. :) Men jeg har bestandig med hell brukt div. tyggebein/tyggepinner av oksehud og jeg har hatt flere valper av store og små raser. Har gått bra i alle disse årene. :)

Jeg tviler ikke på at det går bra 60% av gangene :) Sammenrullede okse/bøffel hudspinner er det lengste jeg strekker meg på slike ting. Det var også _min_ personlige mening, alle kan ikke gjøre som meg ;) Jeg velger å ikke bruke penger på slikt for sikkerhetsskyld. Skjipt å måtte ut med 3-8000kr for å trekke tenner pga slitasje.

Endret av Gullulven
Skrevet

Har jo valp på 4 mnd, nå er ikke han så aktiv som din høres ut. Men får jo valpefakter han her og. Når jeg skal roe han ned er det aller mest effektive å gi han et bein, da går han til plassen sin og ligger å tygger på det til han sovner somregel. Virker ut som det hjelper han å roe seg ned, eller litt kløing på bryst og mage. Hjernetrim er jo en fin ting, trenger ikke være så innvikla heller, du kan slenge ut foret hans eller godbiter i hagen han må lete opp, legge et lite spor, eller øve på noen triks inne på stuegulvet. Slik vi gjør med våres og så langt er han veldig rolig og grei inne.

  • Like 1
Skrevet

Griseøre/hale og oksestrupe får han hver dag hvis han vil ha noe å tygge på men han gidder ikke. Han tar strupen og gjemmer den en plass, og øret gidder han ikke tygge på i det hele tatt nesten. Andre typer tyggebein er interessant i 3 min også blir de liggende. Pleier å ta dem bort en stund og gi dem på nytt men han vil ikke ha dem. Men jeg prøvde ut det med en frossen sammenrullet vaskeklut og lover at det ble suksess!! :P Fant faktisk en jeksel etter ham i sofaen etter at han var ferdig med den :P Er det noe anslag på hvor lenge valpene er i tannfelling forresten? Han har vel holdt på i 4 uker ca og har fått opp alle nye unntatt å bytte jeksler og hjørnetenner tror jeg.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...