Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Yellow
Skrevet

Har selv erfaring av at det er nettopp inne på slike steder som dette man lærer best, evt andre steder på nett. :)

Lest/kommet over artikler og bøker om emnet som er til å le av (for det meste), men er absolutt mulig det finnes gode, oppdaterte bøker om emnet, spesielt som du sa, på engelsk.

Skrevet

Har selv erfaring av at det er nettopp inne på slike steder som dette man lærer best, evt andre steder på nett. :)

Lest/kommet over artikler og bøker om emnet som er til å le av (for det meste), men er absolutt mulig det finnes gode, oppdaterte bøker om emnet, spesielt som du sa, på engelsk.

Tja. Så klart kommer mann over mye god informasjon på forum osv. men det kunne vært greit med litt oppsummering med akademiske kilder også, synes jeg. Nekter å tro at alt av bøker og artikler der ute er bare til å le av, selv om en del sikkert er det. Det er vel som med det meste at mann må lete litt for å finne god informasjon.

Guest Yellow
Skrevet

Tja. Så klart kommer mann over mye god informasjon på forum osv. men det kunne vært greit med litt oppsummering med akademiske kilder også, synes jeg. Nekter å tro at alt av bøker og artikler der ute er bare til å le av, selv om en del sikkert er det. Det er vel som med det meste at mann må lete litt for å finne god informasjon.

De fleste artikler i hundeblader og liknende er iallefall ikke av pålitelige kilder, og de bøkene jeg har "lest" om fôring selv er også langt ifra gode kilder/sannheten, men selvsagt, leter du, så skal det vel finnes gode bøker om dette også.

Skrevet

Jeg har ellers lest Tom Lonsdale sin Work Wonders: Feed Your Dog Raw Meaty Bones. Lonsdale er i det minste veterinær (kirurg) og har mye erfaring med hund, men han er ikke spesialist på ernæring. Boken er heller ikke hva jeg vil kalle en vitenskapelig tekst, men han har litt mer empiri å bygge på en MacDonald. Lonsdales bok var den første jeg leste om råforing. Jeg liker den bedre enn MacDonalds bok.

Skrevet

Det er vanskelig å finne bøker som ikke er helt utdaterte på korrekte fakta, eller som ikke har tørrfôrprodusenter lurkende i bakgrunnen..

Men Dr. Billinghurst og Dr. Lonsdales bøker er ganske godt oppdaterte på ernæring, selv om det er med basis i råfôring. Nå har jeg bare skummet et par av de, så hvilke som er best kan jeg ikke si. Men det er råfôringsguruer ol som er mest oppdaterte på forskning osv, iom at de har så mye mer å forsvare, for å gi bikkja rått gjør den jo om til et blodtørstig villdyr... Div råfôrergrupper på nett kan være gode kilder til kunnskap, ellers er det mange hjemmesider dedikert til de forskjellige grenene innen råfôring som er oppdaterte på det meste, samt endel sider om holistisk fôring.

Ellers står det faktisk endel bra i det nye RC leksikonet, om hvordan mineraler og sporstoffer fungerer osv, men også her er de på villspor med enkelte ting.De kan jo ikke anbefale noe de ikke produserer :whistle:

Skrevet

Hundens ernæring. Skrevet av Ib Engelhard i 1985.

(Da den sto på ønskelista mi før jul en gang i forrige årtusen så slet besteforeldrene mine fryktelig, og måtte kapitulere - de fant nemlig ingen bok som het "Hunden er nervøs" - nesten samme tittel, ikke sant? :lol: )

Fås forresten kjøpt her:

http://www.antikvari...et/SVE30549.cgi

Som de siste måneders lavkarbo-debatt har vist med all mulig tydelighet så er ikke "foring og ernæring" en eksakt og statisk vitenskap (på 1930-tallet var det f eks livsfarlig for mennesker å spise rå kål :D ) - denne boka overdriver ikke i noen retning, og gir grei innføring i enkle prinsipper, forholdstall, logikk og behov. F eks forklarer den veldig enkelt hvorfor det ikke er nødvendig å ha dobbelt så høy andel proteiner i et valpefor som i et voksenfor, selv om valper trenger dobbelt så mye proteiner pr kilo kroppsvekt som en voksen hund - ganske enkelt fordi en valp vil spise omtrent dobbelt så store mengder mat som en voksen hund pr kilo kroppsvekt (sånn apropos tørrforprodusentenes enorme økonomiske fantasi og evne til å skape behov for å selge mer...)

- Og nei, hunder i det moderne samfunn lever ikke lenger enn de gjorde i "gamle dager" - de lever kortere.

(At det beror på mer enn maten må nok diskuteres i en annen tråd :) )

  • Like 1
Skrevet

Hundens ernæring. Skrevet av Ib Engelhard i 1985.

(Da den sto på ønskelista mi før jul en gang i forrige årtusen så slet besteforeldrene mine fryktelig, og måtte kapitulere - de fant nemlig ingen bok som het "Hunden er nervøs" - nesten samme tittel, ikke sant? :lol: )

Beklager Ot, men den der var litt morsom :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...