Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trodde alltid at Cairn Terrier var drømmerasen, men jeg har innsett at det ikke er tilfelle...

Jeg synes terrieren er litt FOR selvstendig, jeg vet ikke om det er jaktinstinktet, men hvis hun bestemmer seg for noe så gjør hun det, og gir blanke **** i hva jeg synes om det.

Egentlig kunne jeg tenkt meg en mykere hund, så dette er kriteriene jeg setter:

-Under 35cm i mankehøyde

-Ikke så ille røyting

-Helst litt pels, elsker pelsstell

-Må kunne ha rolige dager, lite aktivitetsnivå til tider

-Må også kunne ha på-knapp til agility

-Førerorientert

-Må kunne brukes i utstilling

Jeg går ikke på fjellet hver eneste dag, men en gang plutselig, derfor har cairn passet så fint til meg med tanke på aktivitetsnivået, så jeg vil holde meg noenlunde likt det.

Jeg tenker litt på dverg schnauzer og sheltie, men kunne tenkt meg å hørt litt om fler og evt hva folk tenker om de rasene i forhold til krav.

Shout :)

Skrevet

Sheltie vil nok passe deg fint selv om de kan bli større enn 35cm da, men et par cm fra eller til spiller vel ikke så stor rolle :) De røyter vel litt også, men om du vil ha litt pels må du nok regne med det uansett. Helt fersk med rasen selv, men er utrolig fornøyd hittil.

Skrevet

Sheltien røyter MYE for en som er vandt med papillon værtfal :) Men myye enklere pels å stelle (veldig forskjellig pels), ifh til det pelsmonsteret av en papillon jeg har.. Men nå har jo ikke min helt korrekt pels heller, de SKAL jo ikke være ullete og bølgete i pelsen :P

Skrevet

Hehe, dette så jo ganske greit ut, men jeg er fortsatt ute etter flere råd og evt argumenter for hvorfor dere tror de passer meg.... jeg skal ikke ha ny hund før dagens roer seg 10 hakk, men greit å være tidlig ute synes jeg sånn at jeg kan gjøre godt grunnarbeid.

Skrevet

Sheltie! :)

Hehe, dette så jo ganske greit ut, men jeg er fortsatt ute etter flere råd og evt argumenter for hvorfor dere tror de passer meg.... jeg skal ikke ha ny hund før dagens roer seg 10 hakk, men greit å være tidlig ute synes jeg sånn at jeg kan gjøre godt grunnarbeid.

Fordi den passer til kriteriene dine.

  • Like 2
Skrevet

Signerer *mokken*, men jeg kan spesifisere det for deg likevel :P

  • Papillonen skal i følge rasestandaren ligge på ca 28 cm. Noen er nede i 25, andre er oppe i 30. Dermed er de under 35 cm i mankehøyde.
  • De har minimalt med underull, så de røyter dermed også minimalt. Selvfølgelig vil dette komme an på linjene, noen har mer enn andre.
  • De har litt pels, men det er ikke så alt for mye stell av den. De får floker bak ørene og i "armhulen" og noen bak i skjørtet. Dette pleier jeg å ta 2 ganger i måneden ca, men unngår å ta dem i det hele tatt omtrent om jeg bare børster over henne hver dag. De klippes under potene for å ikke få snøballer eller skli på glatt gulv.
  • Rolige dager, check! Blondie ligger bare og sover hele dagen om vi ikke gjør noe.
  • På-knapp til agility vil jeg si de har også. Det har vært flere gode papilloner i agility i historien. I fjor var det et reint papillon lag som vant sølv i NM lag i agility.
  • Førerorientert, check! Blondie har aldri drevet mye med kjøring på egenhånd på noen som helst måter. Hun gjør det jeg ber henne om, altså, holder seg orientert på fører, pleier aldri å løpe langt vekk på tur osv.
  • Utstilling, ja!

Skrevet

Jeg har valgt papillon på bakgrunn av de samme kriteriene som du har satt opp :) så erfaringer kan jeg gledelig dele fra i morgen av. :D

Skrevet

Det første jeg tenkte var sheltie eller puddel(husker ikke størrelsen på disse pudlene jeg da, men en under 35 cm ihvertfall). :P Og så papillon, da, eller phalene? :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...