Gå til innhold
Hundesonen.no

Å trene en redningshund..Jeg MÅ ha det inn med teskje


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Altså. Si at Puma og jeg skal satse på å bli redningshund og menneske. Hvordan skal jeg best mulig forbrede han før jeg kan begynne å trene med en klubb og proffe folk, som vil være til sommeren/høsten.

Hvordan skal jeg f.eks gå frem for å lære han søk? Hvordan skal jeg gå frem for å lære han riktig redningshund spor? På hvilke andre måter kan jeg gå frem for å forbrede han best mulig til den dagen vi kan begynne å trene "seriøst"?

Anyone?

Skrevet

Jeg begynner kanskje å trene Loke i NRH etter nyttår (har ikke bestemt meg helt, enten NRH eller NBFK i Oslo..) og det jeg vektlegger er gjenstansdintresse og at han skal være glad i mennesker.(det siste er intet problem :wink: )

Da har jeg et godt utgangspunkt etter hva jeg har blitt fortalt av venner som trener i NRH.

I tillegg kommer jeg til å trene mest mulig spor og apport først å fremst.For oss som har fårehunder er det viktig å få nesa godt ned i bakken før vi trener overvær (feltsøk,rundering..)

Ellers så er det bare å melde seg opp.De fleste er ikke akkurat proffe når de begynner i NRH :wink:

Skrevet

Når jeg trente rundering med doberjenta mi så fikk jeg beskjed om at jeg måtte lære henne apport dersom jeg skulle fortsette. Så jeg tok henne med på jakttrening med Embla (NORDJCH) og etter to-tre dager apporterte hun i vann og på land, dummy og treapport. Jeg kom strålende fornøyd tilbake med en apporterende hund på trening, men så var hun plutselig for ung til å være med (6mnd). Hihi, gamle sladrekjerringene ville ikke ha med en ungjente på trening :P

Men det er faktisk viktig at hunden kan apportere, det er en del av redningstreningen. Det vil du få bruk for når den skal plukke opp ting i sporet, i feltsøk og hvis den skal melde fra med løsbitt eller bringkobbel.

Skrevet

Apportering er det minste problemet.. Det har han kunnet siden han lå i magen tror jeg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...