Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva bør man gjøre med hunder som blir redde av raketter og løper panikkslagen og redd rundt og drar veldig i båndet? Skal man ta de opp og bære de og snakke rolig til de? Men samtidig så skal man jo ikke trøste de heller fordi da blir de kanskje enda reddere? Men er det bra å ha de på bakken når de stresser rundt og ser ut som om de har full panikk da? Hva gjør man med veldig store hunder da? Kan jo ikke bare løfte de opp liksom når de drar fordi de er redde? Hva gjør man hvis hunden står på bakken og løper rundt og rundt de andre menneskene da? Og når hunden skjelver og hjertet dundrer fort? Vi kan vell ikke bare overse det og late som ingenting og ikke snakke/trøste prate. Samtidig siden de da blir kanskje enda reddere. Jeg bare lurte på dette fordi kjekt å vite bare sånn i tillfelle dette skjer med vofsen her.

Skrevet (endret)

Min forrige hund var ganske redd fyrverkeri. Jeg gikk da ofte tur tidlig om dagen (ofte begynner de jo å sende opp et par dager før også), for å prøve å skåne henne for de verste smellene. Men hvis hun hørte et smell når vi var ute, så fikk hun helt noia og ville bare hjem. Gikk med halen mellom beina hele veien hjemover. Hun var en tøffing ellers, men fyrvereri skremte vettet av henne stakkar.... :(

Når vi var inne, så dro jeg for gardinene og satte på musikk og radio. Trøstet ikke når hun ble redd, men var tilstede. Hun var aldri alene på nyttårsaften, fordi vi visste hun var så redd.

Hunden jeg har nå, er heldigvis ikke redd fyrverkeri eller andre høye lyder.

Endret av Mardina
Skrevet

Ville jo ikkje gått tur når dei sender opp rakettar som verst, men heller tatt ein lengre tur tidlegare på dagen og hatt litt mentaltrening seinare for og slite ut hunden. Ellers kun rett ut og inn do turar resten av dagen/kvelden. Om hunden skulle reagere på tur fordi enkelte skyter opp rakettar tidleg, så villeg eg oversett og heller tatt raskaste veg heim der hunden forhåpentlegvis hadde roa seg :)

Skrevet

Er det lurt å høre på youtube på nyttårsraketter hver dag fram til nyttår nå? Er jo bare fem uker til og det går fort det. Tenkte på å øve på raketter litt hver dag sånn at hun kanskje synes det er lettere når nyttårsrakettene braker for fullt. Eller er dette dumt?

Jeg prøvde å gjøre dette og hun bjeffa bare i ca. femten sek. og ble helt rolig.Nå har vi hørt på raketter på youtube i en halvtime og hun bjeffa kun de første femten sekundene. Men er jo sikkert annerledes når det blir ekte enn på youtube kanskje?

Skrevet

Er det lurt å høre på youtube på nyttårsraketter hver dag fram til nyttår nå? Er jo bare fem uker til og det går fort det. Tenkte på å øve på raketter litt hver dag sånn at hun kanskje synes det er lettere når nyttårsrakettene braker for fullt. Eller er dette dumt?

Jeg prøvde å gjøre dette og hun bjeffa bare i ca. femten sek. og ble helt rolig.Nå har vi hørt på raketter på youtube i en halvtime og hun bjeffa kun de første femten sekundene. Men er jo sikkert annerledes når det blir ekte enn på youtube kanskje?

Du kan gjere det, men blir jo heilt annleis i verkelegheten. Var jo sjølv veldig nervøs for fjorårets nyttårsafta sidan det var Pia's første, og bestilte dermed ein gratis nyttårsrakett CD, men funka det? Neeeh. Lydane er for lave, og det blir ikkje det samme som på sjølve nyttårsafta. Men det heile viste seg uansett at eg hadde uroa meg for ingenting, ho sov det meste av kvelden, var litt uroleg under "rett ut og inn" tisseturane vi hadde når dei skaut opp rakettar, men ellers alt vel. Er i grunn berre å sjølv halde seg roleg og :)

Skrevet

Vår eldste hund er redd raketter etter en gikk feil og rett forbi vinduet hun satt i og lagde masse bråk. En av oss sitter inne og har tven på høy lyd og tar for gardinene også sitter helt rolig og ser på tv og hun glemmer hele nyttårsaften.

Ifjor med min yngste dro jeg til noen som bodde litt unna så vi kunne se fyrverkeriet i det fjerne og slippe å høre det, hundene sov igjennom. Iår blir det nok litt mer smell men jeg tar ALDRI med meg hunden ut for å se på fyrverkeri. Jeg blir nok inne med hundene og tv og ser ut vinduet istedenfor.

Prøver å lufte de godt på dagen tidligere for å slippe å måtte gå langt på kvelden ol

Skrevet

Her feires nyttårsaften innendørs. Det er min jobb å være hjemme med hundene. Veldig koselig hvis noen blir hjemme med meg, men ungdommen må få gå ut og ha det gøy. Det spiller ingen rolle for meg om kanskje en av hundene ikke hadde brydd seg og om alle er rimelig rolige inne. Fibi fikk en rakett fyrt av rett ved siden av seg, da hun var drøye året og det tok flere år å få henne så trygg hun er nå. Det gidder jeg ikke å tøyse med for at jeg skal få sett noen millioner bli svidd av på himmelen. Det bør nevnes at jeg hadde et av mine grusomme utbrudd mot mannen som fyrte av raketten de vi gikk forbi gjerdet. Han ødela min hund fordi han skulle tøffe seg for sin sønn og en nabo. Drittmann. Mine utfall er seriøst skremmende og jeg avreagerer dårlig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...